מכתבי האהבה של אייריס מרדוק לדייוויד היקס: באהבה, במלחמה

המכתבים ששלחה הסופרת הבריטית אייריס מרדוק לבן זוגה בתקופת מלחמת העולם השנייה חושפים פרשת אהבה נכזבת

איתמר זהר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
איתמר זהר

"שמתי לב שבמכתבים שלך אתה בכלל לא מתעניין בי או סקרן בנוגע למעשי. אתה בן בליעל שמרוכז רק בעצמו. חבל, אני דווקא אדם מעניין". כך כתבה בין השאר הסופרת אייריס מרדוק לדייוויד היקס, שהיה בן זוגה בתקופת מלחמת העולם השנייה.

בימים אלה ראה אור בבריטניה הספר "A Writer at War: Letters and Diaries 1939-45", ובו מכתבי אהבה שמרדוק, שמתה ב-1999 לאחר שנאבקה בשנותיה האחרונות באלצהיימר, כתבה להיקס שהיה חבר כמוה במפלגה הקומוניסטית.

פרופ' פיטר ג'יי קונראדי שערך את הספר ובחר את המכתבים, סיפר ל"טיימס" כי מרדוק נפגשה עם היקס לראשונה בסתיו ב-1938 באוניברסיטת אוקספורד. הם כמעט לא ראו זה את זה בזמן המלחמה, אבל המכתבים חיברו ביניהם. היא היתה בשנות ה-20 לחייה כשכתבה לו מאנגליה למצרים, שם עבד בקונסוליה הבריטית. מאוחר יותר, כשעבדה בשירות האו"ם, המשיכה לכתוב לו גם מצ'כוסלובקיה, מאוסטריה ומבלגיה.

הם התארסו ב-1945, אבל זמן קצר לאחר מכן היקס עזב אותה לטובת אשה אחרת. המכתבים, הסביר קונראדי בראיון לרדיו 4 של בי-בי-סי, חושפים את ההתלהבות של צעירים משכילים מאותה תקופה מהאידיאליזם, הרומנטיציזם וההתנגדות לפאשיזם.

אייריס מרדוק, 1960. "אתה בכלל לא מתעניין בי" (תצלום: אימג' בנק / Getty Image)

בדיעבד ייתכן כי זו היתה אהבה נכזבת שהשלכותיה דרמטיות לא פחות משל אלה שנכתבות בספרים. מרדוק היתה כנראה מאוהבת בו יותר מאשר הוא היה מאוהב בה, והוא, גם אם רצה בכך, לא היה מסוגל להשיב לה את מידת האהבה שהרעיפה עליו. האם כל הרומן הסוער הזה התחולל בעיקר בתוך ראשה, בין מחשבותיה? בעקבות מפגש קצרצר שהיה ביניהם בלונדון ב-1945 היא סיפרה לחברה כי "זו היתה סופת טורנדו, עשרה ימים שזיעזעו באופן חיובי את העולם". אבל מבקר "דיילי טלגרף" שקרא את המכתבים והיומנים שקובצו בספר החדש, ראה בכך דווקא נורת אזהרה. החיפזון שלה לקשור את חייה לאיש שאולי לא אהב אותה עד תום, היה בעוכריה.

ואכן, במכתב שכתב לה היקס אחרי הפרידה ממנה סיפר עד כמה הוא אוהב אותה, אבל חשש מאוד מנישואים. הוא תירץ זאת במלים מפותלות למדי ובין השאר טען שהיא מפילה עליו יראת כבוד. כשנודע לה, במכתב שלו, שהתארס לאשה אחרת השיבה לו מרדוק: "זכור שעשית כבר טעות אחת, אל תעשה טעות נוספת". הוא התגרש מאותה אשה כעבור שנים ספורות. בנו טום מאמין כעת כי אביו התחרט על כך שבסופו של דבר לא נישא למרדוק.

מרדוק חזרה אחרי המלחמה לאוניברסיטת אוקספורד, הפעם כמרצה לפילוסופיה. ב-1956 היא נישאה לסופר והמרצה לספרות ג'ון ביילי, ומאוחר יותר התפרסמה כסופרת וזכתה בין השאר בפרס בוקר ואף קיבלה תואר אצולה. "אייריס וג'ון", סרט על חייה לצד ביילי, המבוסס על זיכרונותיו, יצא לאקרנים ב-2001, שנתיים לאחר מותה. קייט וינסלט גילמה אותה בצעירותה, בעוד ג'ודי דנץ' נכנסה לנעליה בזקנתה, כאשר מחלת האלצהיימר הובילה אותה אט אט לניתוק מסביבתה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ