רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

המהפכה הירוקה מגיע אל הלול

הרפורמה המתוכננת בלולים התעשייתיים הצפופים היא קוסמטית, טוענים הלוחמים למען זכויות בעלי החיים. לראיה: גם אחריה לא יהיה די מקום לתרנגולות לפרוש כנפיים

תגובות

העניין המתעצם בתנאי חייהן של התרנגולות (לא, זו לא טעות דפוס) ממחיש היטב איך המהפכה הירוקה מרחיבה את אופקינו אל מעבר לביצה. אם בעבר הסתפקנו בשיקולי עלות, גודל וטריות, הרי שעכשיו, בגלל מגמות סביבתיות ואתיות, אנחנו בוחנים את כלובי הסוללה, בתי הכלא של המטילות, ומגלים שיש בינינו מי שמוכנים לצאת למלחמה כדי לשפר קצת את סביבת מגוריה של התרנגולת המטילה, את בריאותה ואת מצב רוחה.

לקראת ראש השנה כתבתי כאן על תנאי חייהן של הדבורים, שמבין היצורים שמועסקים בתעשיית המזון נחשבות לפחות ראויות לתשומת לב בכלל ולחמלה בפרט. אפילו הן, כך מתברר, מעניינות ארגונים למען בעלי חיים, ולכן אין להתפלא כאשר מגלים שכאן ועכשיו, למרות האיום האיראני והמיתון הגלובלי, יש מי ששמים את התרנגולת על ראש דאגתם ומחרפים את נפשם למענה.

למי שטרם שמעו, התרנגולת הישראלית ניצבת ברגעים אלה ממש על סף הכרעה גורלית: רפורמת הלולים אמורה לסלק את התרנגולות מתוך המושבים ולשכן אותן בלולי ענק בשטחים פתוחים. הרעיון, בקצרה, הוא להגדיל את שטח המחיה של כל תרנגולת בלולי הסוללה ביותר מ-50%, לכאורה שיפור משמעותי, אבל הלוחמים למען זכויות בעלי החיים מציעים להירגע, מפני שגם אחרי השדרוג הזה מדובר על חיים בקופסת גפרורים - 550 סמ"ר, שהם ריבוע של 23X23 ס"מ - יחסית לגודלה של התרנגולת, תת תנאים של מחנק וצפיפות.

הארגונים לרווחת בעלי החיים טוענים כי תנאי החיים המחפירים, האיומים ממש, של המטילות בתעשיית הביצים, שנובעים מהרצון להפיק ביצים בכמויות מסחריות ולהוזיל את הגידול, נוספים על גזל הביצים עצמו, שהוא צער בעלי חיים. טענה זו מתבססת, בין השאר, על התקנות להגנת בעלי חיים, שניסח משרד החקלאות עצמו, ועל פיהן מגדלי תרנגולות צריכים לספק להן מרחב מחיה סביר. המסמך כולל מידות מדויקות שהן מרווחות לפי כל קנה מידה (בערך פי ארבעה ממה שמקובל בתעשיית הביצים). אבל, וזה אבל גדול, התקנות האלה אינן חלות על תעשיית המזון אלא על מי שמגדל תרנגולות במשק חי, כלומר בדרך כלל במספר קטן.

מסיבה זו עתרו הארגונים למען זכויות בעלי החיים לבג"ץ, בדרישה לעצור את הרפורמה של משרד החקלאות שכוללת ההקמת לולים בתקן ישן ("כלובי סוללה") מוגדלים מעט בהשקעה של 300 מיליון שקל. לפי דעתם, היוזמה תגרום לבזבוז כספי משלם המסים (העלות הכוללת המשוערת היא כ-750 מיליון שקל) לצורך קידומן של מטרות לא הומניות. לראיה הם מציינים כי בשווייץ, גרמניה, אוסטריה, בלגיה, הולנד, שוודיה וקליפורניה כבר הוחלט לאסור גידול של תרנגולות בכלובי סוללה. באמצעות העתירה מקווים הארגונים לאלץ את משרד החקלאות להקים לולים בשיטה המתחרה - לולים ללא כלובים, או בכינוים המוכר "לולי מעוף". בלולים האלה אפשר לפרוש כנפיים, ללכת על קרקע מוצקה ולנקר. מותרות של ממש (ביצי חופש וביצים אורגניות, אגב, מגיעות מלולי מעוף. יש טענה שגם בהם, אם כי התנאים טובים בהרבה מבכלובי סוללה, יש עדיין מקום לשיפור).

נניח, לשם הדיון, שיש הרבה הגזמה והתלהמות ברצון של הפעילים מטעם בעלי החיים לבטל לגמרי את הפער בין תנאי הגידול של התרנגולות בתעשיית המזון לבין אלה שמחוצה לה (משק חי) ושברור שצריך להתחשב גם באינטרסים של החקלאים ושל הצרכנים ולהבין שאם הלולים ייהפכו לקייטנות, לא יהיה אפשר לספק את הביצים הנדרשות אלא במחיר אסטרונומי. אלא שהפעילים למען בעלי חיים סבורים, שכל הוויכוחים על גודל הכלובים ממחישים תפישה מעוותת שמקורה באי הכרה בזכויותיהם של בעלי החיים כפרטים. לכל בעל חיים, הם טוענים, יש זכות לבחור איך לחיות את חייו. התרנגולת שיושבת בכלוב ומתחככת ברשת ברזל שמתחתיה, כל מה שהיא רוצה זה קרקע יציבה לדרוך עליה ומקום לפרוש כנפיים, היא רוצה ללכת לאן שבא לה ולנקר כרצונה, ולדגור על ביצים בלי שיקחו לה אותם (וכלל לא משנה שהמין שלה, כפי שיטענו המצדדים בלולים התעשייתייים, חב את קיומו לאדם ושאלמלא הלולים היו התרנגולות נכחדות).

עד כאן ההתייחסות לתרנגולת ומכאן ההשלכות של היחס הזה על בני האדם: ראשית, רבים טוענים שהביצים מלולי הסוללה - שלא לדבר על בשרן של התרנגולות - אינן ראויות למאכל אדם מפני שהתרנגולות מואבסות בתרופות. שנית, מי שיכול להרשות לעצמו ממילא קונה רק ביצים אורגניות וכך מופלים לרעה מעוטי היכולת שמקבלים את הביצים הגרועות. שלישית, מי אמר שבני אדם צריכים לאכול כל כך הרבה ביצים? למה זה טוב? תקשיבו קצת לטבעונים ולמה שיש להם להגיד על עדיפותם של חלבונים מהצומח.

בחזונם רואים שוחרי זכויות בעלי החיים רק תרנגולות מרוצות: מחוץ לכלובים, מבלות בתנועה ערנית הכוללת חיפוש מזון, מתפלשות בחול, דוגרות, מטפלות באפרוחים. אבל עד לאוטופיה הזאת הם מוכנים להסתפק בביטולם המוחלט של כלובי הסוללה.

קליעה מהצומח

קורסים וסדנאות בנושאי אקולוגיה וקיימות יפתחו בחודשיים הקרובים במבנה המחלבה הישנה במושב אומץ שבעמק חפר. הדגש הוא על שימוש בחומרים מקומיים, השגת חומרי גלם מן הטבע ללא פגיעה בו, ושימוש בחומרים שנחשבים פסולת. בין הסדנאות: בישול בטאבון, ליקוט צמחי בר, מלאכות מסורתיות, גינון אקולוגי, מיחזור ואמנות, וקליעה מהצומח. לפרטים

כרטיסים להופעות והצגות

tm_tools.isArticleType(story) : true