האם "אמנות לעם" תפורק? - תרבות - הארץ

האם "אמנות לעם" תפורק?

לטענת כמה מוסדות שהגישו בקשה למינוי מפרק זמני לעמותה, ובהם הבימה ופסטיבל ישראל, העמותה חייבת להם יותר ממיליון שקל. על נכסי "אמנות לעם" הוטל צו עיקול בשל חוב לקאמרי

ציפי שוחט
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ציפי שוחט

בית המשפט השלום בתל אביב נענה לבקשה שהגיש תיאטרון הקאמרי והורה להטיל צו עיקול על נכסי עמותת "אמנות לעם". במקביל, מבקשים תשעה מוסדות תרבות אחרים למנות מפרק זמני לעמותה, בשל תשלומים נוספים שלא הועברו להם עבור שירותים שסיפקו לה.

התביעה ובקשה נלווית לעיקול נכסי אמנות לעם, שהוגשה בידי הקאמרי יחד עם אמ"י (איגוד אמני ישראל) באמצעות עו"ד עופר שחל, באה לאחר ש"אמנות לעם" לא שילמה את חובה לתיאטרון הקאמרי בסכום של 1.297 מיליון שקלים. כמו כן, נעטן בתביעה, לא שילמה העמותה חוב בסך 88.8 אלף שקלים לאמנים שהופיעו בפריפריה, זאת על אף התראות ובקשות חוזרות מצד הגופים להחזר החובות. בהחלטה בית המשפט מ-14 בספטמבר נאמר כי צו העיקול הזמני הוא לטובת הקאמרי בלבד ולא כולל את אמ"י, משום שלא הובאו ראיות מהימנות. לדברי, מנכ"ל הקאמרי, נעם סמל, "האבסורד הוא שדווקא הגוף שאמור לעודד תרבות בפריפריה הוא זה שפוגע אנושות באמנים ובמוסדות התרבות וביכולתם להתקיים, לאחר שגבה כספים מהישובים אך לא שילם לאמנים".

"אמנות לעם" נמצאת במשבר הגדול ביותר שידעה. למעשה, העמותה משותקת ועובדיה פוטרו. עוד בטרם פיטורי העובדים הצביע דו"ח שהגיש למשרד האוצר החשב המלווה שמונה ל"אמנות לעם", המצביע על אי סדרים חמורים, אי עמידה בקריטריונים, מעורבות פוליטית ותמיכה באירועים שלא זכאים לתמיכה.

המנכ"לים המשותפים של הבימה, אודליה פרידמן ובני צרפתי. חשש להברחת נכסים מצד העמותה (תצלום ארכיון: דניאל צ'צ'יק)

בערב ראש השנה הגישו לבית המשפט המחוזי בתל אביב באמצעות עו"ד דורון טישמן תשעה גופי תרבות בקשה למינוי מפרק זמני לעמותה. עו"ד טישמן הביע את הסכמתו להתמנות למפרק הזמני של העמותה. הגופים הם: התיאטרון הלאומי הבימה, תיאטרון יידישפיל, להקת המחול בת שבע, מרכז סוזן דלל למחול, מרכז החאן, פסטיבל ישראל ירושלים, להקת המחול הקיבוצית, עמותת הכוריאוגרפים ותיאטרון הקיבוץ.

הבקשה הוגשה בשל החשש של גופים אלו להברחת נכסים מהעמותה. היקף החוב של אמנות לעם לגופים אלה הוא 1.120 מיליון שקלים, מתוכם חוב בסך 390 אלף שקלים להבימה, 322 אלף שקלים ליידישפיל ו-133 אלף שקלים לחאן. תשעת הגופים דורשים להקנות למפרק הזמני סמכויות "להיכנס למשרדי העמותה ולתפוס, לקבל לידיו, להחזיק, לשמור ולנהל את כל נכסי העמותה; לתפוס ולקבל מאת העמותה את כל מסמכי הנהלת חשבונות העמותה, דו"חות כספיים ויתר המסמכים והמידע; להפעיל את העמותה לשם יישום מטרותיה". עוד נאמר בבקשה כי היא מוגשת בדחיפות, הואיל ואמנות לעם חדלה לפעול, משרדיה ננעלו, עובדיה פוטרו ואין בקופתה כספים כדי לפרוע את חובותיה לנושים, ובהם המבקשים.

לבקשת מינוי המפרק-המפעיל הצטרפו כל עובדי "אמנות לעם" שפוטרו בחודש שעבר על ידי ההנהלה וכן היועצת המשפטית של משרד התרבות, עו"ד הדס פרבר, שהודיעה כי אין לה התנגדות להגשת בקשת הפירוק לאור מצבה של העמותה.

יו"ר ההנהלה הציבורית של "אמנות לעם", ישראל גל, טוען כי תביעת הקאמרי, החלטת השופט לעיקול זמני ותביעתם של תשעת גופי התרבות למינוי מפרק מפעיל - לא הגיעו לידיו או לידי מישהו מהנהלת העמותה. "כשהתביעות יגיעו הן יקבלו טיפול משפטי נאות", אמר גל ל"הארץ". "חבל שמשרד התרבות לא מעביר לעמותה את הכספים שהוא חייב לה כדי שהיא תוכל לתפקד ולהעביר חובותיה. במקום זה מאלץ משרד התרבות את ‘אמנות לעם' ואת גופי התרבות להוציא עשרות ומאות אלפי שקלים עבור תשלום לעורכי דין".

בתגובה להתפתחויות, נמסר ממשרד התרבות כי השרה לימור לבנת ובכירי משרדה רואים פועלים בימים אלה למציאת חלופה שתביא לכך שפעילות התרבות בפריפריה לא תיפגע. בהודעת המשרד נמסר כי "המשרד רואה עצמו מחויב לעמידה בשלושה יעדים מרכזיים: חידוש הפעילות של הפצת תרבות בפריפריה, תשלום חובות ‘אמנות לעם' לאמנים ולגופי התרבות והחזרתם לעבודה סדירה של עובדי העמותה, שפוטרו לאחר שהודיעו להנהלת ‘אמנות לעם' כי אינם מוכנים לצאת למאבק במשרד התרבות והספורט".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ