קרייג מקלין | גרדיאן
קרייג מקלין | גרדיאן

אם אתה המתבגר המפורסם ביותר בעולם, השמועות סביבך הן לעתים קרובות פחות מעניינות מהמציאות. למשל, דניאל רדקליף אינו הומו, אבל יש לו עניין מסוים בלבישת בגדי נשים: "העצה היחידה שאתן לכל שחקן היא: אם אתה רוצה לצאת לרחוב בלי שיזהו אותך, אפילו שלא יביטו בך, צא לרחוב עם טרנסקסואלית יפהפייה בגובה 2 מטרים", הוא אומר בעיניים פעורות לרווחה. "לא ייתנו בך מבט שני. בייחוד כשהגובה שלך 1.67 מטרים. הייתי מת לשחק דראג קווין או טרנסווסטיט, אבל לא רק בגלל התחפושות. רגע, מה אני אומר? כן, בגלל התחפושות!"

כדי להשיב לשמועה אחרת: רדקליף - שסרטו החדש "הארי פוטר והנסיך חצוי הדם" עולה הערב לאקרנים בישראל - לא שתה בירה שייצרו נזירים שגויסו לאתר הצילומים של הארי פוטר. "אני לא שותה בירה בעיקרון". הוא מעדיף ויסקי סאואר או טקילה. "אני מת על טקילה - זה אחד הדברים, כמו ייגרמייסטר, שמפיקים ממך סוג מסוים מאוד של שכרות". הוא גם לא גייס יחידה מובחרת מהצבא הבריטי כדי להוציא את הכלבים שלו לטיול, וגם לא גבה ב-20 ס"מ בחודשיים ("הלוואי!"). "והכי טוב: אומרים שהזמנתי פסל של עצמי בעירום לחדר האורחים שלי. חושבים שיש לי אגו ענק כנראה". הארי פוטר והנסיך חצוי הדם: לביקורת של אורי קליין

הארי פוטר והנסיך חצוי הדם: לביקורת של חן חדד

לא מפתיע שרדקליף, כיום בן 19, הוא יעד חביב על הצהובונים. בשנה שעברה הוא חתם על פי הדיווחים על חוזה בשווי 25.6 מיליון ליש"ט לשני הסרטים האחרונים בסדרת הארי פוטר, ודורג כצעיר בעל השכר הגבוה ביותר בעולם, לצד כוכבת דיסני, מיילי סיירוס. האם נאלץ אי פעם לתבוע את העיתונים על דיבה, או לאיים שיעשה זאת?

"היו עניינים כמה פעמים", הוא אומר בזהירות, "אבל זה לא הגיע לבית המשפט. היינו צריכים לעמוד על המשמר. היו אנשים שניסו לנצל אותי לרעה. יש בעולם אנשים שרוצים לעשות כסף מהיר, אבל כל עוד אתה יודע בדיוק מי הם ומה הם... הלקח הטוב ביותר שלמדתי הוא שאם אני יוצא החוצה - אני לעולם לא יוצא לבדי, כי אז אני פגיע. אם יש אתי מישהו שאני סומך עליו, הוא יכול לומר לי, תיזהר מהאיש הזה. אני חושב שפעם הייתי נותן אמון רב מדי באנשים".

"כשאדם נקלע למצב כמו שלי יש לו שתי אפשרויות: הוא יכול להסתגר מהעולם ולא לחיות חיים מלאים, או שהוא יכול לקדם בברכה את כולם ולהכניס אותם לחייו, ומפעם לפעם מישהו ינסה לנצל את זה לרעה. אני מעדיף בהרבה להיות זה שמכניס אנשים לחייו. כי כשחקן, אנשים הם המשאבים הנהדרים ביותר".

למרות הלחץ הרב שהוא נתון בו, נדמה שרדקליף גדל בצורה נורמלית. הוא אוהב קריקט, הוא אוהב לשתות לפעמים ואף לגנוב סיגריה, והוא אוהב לצפות בתוכניות טלוויזיה גרועות ביום שישי בערב, בתחתוניו בלבד. יש לו חברה שהכיר בעבודה. הוא קנה דירה ליד ביתם של הוריו בפולאם, והוא גר לבדו ב-18 החודשים האחרונים.

יותר מצליח מג'יימס בונד

רדקליף הוא אדם חושב. סרטי הארי פוטר גברו על ג'יימס בונד כסדרה הקולנועית המצליחה ביותר בתולדות הקולנוע, אבל הוא מעדיף השוואה אחרת. "אתה יודע במה אני מתגאה יותר מכל בסרטים האלה? אלה הסרטים היחידים מאז סדרת הסרטים של טריפו שעסקו באנטואן דואנל, שיש בהם דמות אחת שמתבגרת מגיל 11 עד גיל 20. להיות בחברה של טריפו - זה מספיק לי".

הוא גם חובב אמנות מודרנית ואחרי שקנה יצירה של האמן הניו-יורקי ג'ים הודג'ס, התוודע לעולם הטרנסווסטיטים. "הסוחר אמר שהם רצו למכור את היצירה לאספן יוקרתי יותר, וג'ים שמע על זה. מתברר שהוא מעריץ נלהב של הארי פוטר והוא עמד על כך שימכרו לי את היצירה. מאז אנחנו חברים טובים מאוד, אני וג'ים והחבר הטוב שלו, טים, צלם. והם שני הומואים, אמנים, שחיים בניו יורק, והם הכירו לי אנשים מדהימים, מטורפים ויוצאי דופן. קהילת הטרנסווסטיטים הניו-יורקית אימצה אותי לחיקה מיד!"

תצלום: אי-פי

חוץ מזה הוא מרבה לקרוא ואף מתגלה כמשורר שקדן, אף שהוא מודה שבשיריו הראשונים העיקר היה הכמות. "עכשיו יש לי מזל אם אני מצליח לכתוב פעם בחודש או פעם בחודשיים. אבל כשאני כבר יושב לכתוב, האיכות גבוהה בהרבה. זה שקול יותר, מרוכז יותר. כבר אין לי זמן ליומרה שהיתה לי בהתחלה".

הוא פירסם כמה שירים בשם עט, ואף שאינו מגלה מהו אותו שם, הוא מסגיר רמזים רבים. זה מן הסתם ג'ייקוב גרשון: ג'ייקוב הוא שמו האמצעי, גרשון הוא הגרסה היהודית לגרשאם, שם נעוריה של אמו. שירה מודרנית וחריזה חופשית "מעצבנת אותי", הוא אומר. "אני אוהב משוררים כמו סיימון ארמיטאג'. יש לו תפישה מושלמת של משקל וקצב, אם הוא היה רוצה לחבר שירים כאלה הוא היה יכול לעשות את זה. אבל חריזה חופשית, בעיני, מיועדת לאנשים שלא מסתדרים עם מבנים.

וכשאני לא כותב בתבנית ומשקל, אני מתחיל להתברבר באופן בלתי נסבל. זה כמו שאמר רוברט פרוסט: חריזה חופשית היא כמו לשחק טניס ללא רשת".

למה הוא אוהב לכתוב שירה? "כשחקן, יש מקום למידה מסוימת של יצירתיות, אבל אתה בסופו של דבר צריך לומר מלים שמישהו אחר חיבר. אני לא חושב שיש לי כושר ההתמדה, הכישרון או היכולת לכתוב ספר, אבל הייתי שמח לכתוב סיפורים קצרים ושירה, כי אלה הדברים שאני הכי אוהב. בסיפור קצר יש אמנות. אני אוהב את ריימונד קארבר, ואת צ'כוב".

בסרט "הארי פוטר והנסיך חצוי הדם" מתרחש האובדן הראשון של דמות חשובה בסאגת פוטר עם מותו של פרופסור דמבלדור, שמגלם מייקל גמבון. האם היה קשה לצלם את זה?

"הסרט כולו היה לא קל, אבל הסצינה הזאת היתה קשה במיוחד. אף פעם לא שכלתי קרוב משפחה, עד סוף השנה שעברה, אז מתה סבתי. לכן זה היה קצת בעייתי. יש גם לחץ עצום, כי ידעתי שהרבה אנשים שיצפו בסרט חוו חוויות כאלה. ניסיתי לשחק את התפקיד בשקט רב, כי הארי הוא טיפוס כזה".

בסרט גם מנשק הארי את ג'יני ויזלי, אחותו של החבר הטוב רון. האם זה היה מהנה? "זה היה לי די מוזר, כי אני מכיר את בוני (רייט, המגלמת את ג'יני) מגיל תשע, כשאני הייתי בן 11. מוזר מאוד. אבל עברנו את זה. הנשיקה היתה טובה, והיא בטח תזכה לתרועות מצד מעריצי פוטר. אבל אני מוכרח לומר, היום ראיתי קטע של הנשיקה של רון והרמיוני (מהספר האחרון), וזה ללא ספק הרגע הגדול ביותר בכל הסרטים שצילמנו עד כה. נשיקה נהדרת".

בתחילת 2007 הוא הופיע בווסט אנד בלונדון ב"אקווס", המחזה הקלאסי של פיטר שייפר משנות ה-70. הוא לוהק בתפקיד אלן סטריינג', הסייס שבטירוף של אקסטזה מינית ודתית מעוור שישה סוסים. הוא גם היה צריך להתערטל לגמרי בכל לילה על הבמה במשך ארבעה חודשים. בסוף 2008 הוא עשה זאת שוב בברודוויי. הופעתו בלונדון היתה מבריקה. שלא כמו הופעתו הדברנית, הנתמכת בגרפיקת מחשב, בסרטי פוטר, נוכחותו על הבמה היתה מחשמלת ופיסית מאוד - אף שהוא נמוך קומה. השערורייה הקטנה שעוררו העירום המלא והחזיתי (הארי שולף את שרביט הקסם שלו וכו') והעובדה שגיבור הילדים הקולנועי מגלם מתבגר מיוסר, נדחקו הצדה עד מהרה כשהתברר שהוא מסוגל להפגין משחק של ממש. המבקרים ברובם גמרו את ההלל. "הייתי הרבה יותר טוב בניו יורק", הוא אומר כעת. "בניו יורק ההצגה היתה יותר טובה מכל הבחינות. כולנו השתפרנו".

אלן ריקמן, המגלם את סרוורוס סנייפ בסרטי פוטר, סייע לו רבות בברודוויי. הוא קיצר חופשה בקונטיקט כדי להיפגש עמו ונתן לו כמה עצות בנוגע לעבודה על במה. גם גארי אולדמן, המגלם את סיריוס בלק בסרטי פוטר, הוא חבר קרוב ומורה רוחני של רדקליף. קנת בראנה, שהיה הראשון שהעלה את הרעיון שהוא יגלם את אקווס, הוא חבר קרוב נוסף. אולדמן מתפעל מ"אומץ הלב" שגילה רדקליף כשקיבל על עצמו את התפקיד, והסכים "לחשוף את עצמו - תרתי משמע. להתערטל לא רק פיסית, אלא להיות פגיע כל כך. זה הישג אדיר. והוא רציני בכוונותיו להיות שחקן".

"אקווס" היה טוב לרדקליף מבחינות רבות. כך פגש את החברה שלו, לורה אוטול, אחת השחקניות בהצגה, אך הוא מעדיף שלא לדבר עליה. "היא אדם נורמלי והיא לא רוצה להיות משהו אחר. וזה מצוין. אני כנראה בחור של יחסים לטווח ארוך. אני טיפוס רומנטי".

היה לו חשוב שיתייחסו אליו ברצינות גם כשחקן תיאטרון. רדקליף, בן יחיד להוריו - מרשה גרשאם, סוכנת ליהוק, ואלן רדקליף, סוכן ספרותי - ראה אתם הצגות תיאטרון רבות. מפגש עם מפיק הסרטים דייוויד היימן, ידיד המשפחה, בהפקה של ההצגה "Stones In His Pockets" בווסט אנד, הוביל לכך שרדקליף לוהק לתפקיד הארי פוטר. "הוא היה ילד סקרן ללא גבול, והוא היה שאפתני", אומר היימן. "אחד הדברים שמעוררים בי יחס של כבוד כלפיו הוא שהוא לוחץ על עצמו להפיק את המיטב מכל רגע בחייו". זה כולל "ללמוד כל מה שאפשר מהבמאים" בסרטי פוטר, ובהם כריס קולומבוס ("שכחו אותי בבית"), אלפונסו קוארון ("ואת אמא שלך גם"), מייק ניואל ("ארבע חתונות ולוויה אחת") ודייוויד ייטס (סדרת הטלוויזיה "שם המשחק").

היימן הוא אחד מחבורה צפופה של אנשים הסובבים את רדקליף ומגוננים ומייעצים לו לשמור על איזון. איש יחסי הציבור הוותיק שלו כבר אינו יושב לצדו בכל הראיונות, אבל נשאר דמות מפתח, וכך גם הוריו - אביו הפסיק לעבוד ומשמש כמנהל האישי של בנו.

לפני כמה שנים עבר חוויה ייחודית בהופעה של "רד הוט צ'ילי פפרז". הוא עמד באחד מצדי הבמה, והשמועה התפשטה בקהל. "הייד פארק, 10 אלף איש צועקים, 'יש רק הארי פוטר אחד!' טוב להיות המלך". הוא מחייך. "זה העניין, אנשים לא קולטים שרגעים כאלה, גם אם הם מביכים, הם ממש מגניבים".

הוא חושב שאמה ווטסון, המגלמת את הרמיוני גריינג'ר, סובלת יותר. "לא בגלל אנשים אלא בגלל הפאפרצי. באופן כללי, לבנות הרבה יותר קשה. בנים הם עצלנים באופן טבעי, הם אוהבים לרבוץ בבית, אז אנחנו לא נותנים לאנשים הרבה הזדמנויות. אבל בנות רוצות לצאת החוצה, לפגוש חברות ולהכיר אנשים חדשים".

אבל ווטסון נהנית כנראה מכל ההזדמנויות להצטלם ולהופיע בבכורות על השטיח האדום. "כן, בהחלט, אבל היא מתנהגת בהן בטבעיות הרבה יותר ממני. היא מסוגלת הרבה יותר ממני לדבר עם כולם - אני נלחץ מאירועים כאלה. היא הצטלמה בכל מיני ענייני אופנה. ראיתי כמה מהבגדים שהיא עיצבה והם נהדרים. היא מאוד נבונה".

בגלל הדיספרקסיה

אחרי השמועות הכוזבות שסבבו את רדקליף, הנה כמה עובדות: הוא לא מתכוון ללמוד באוניברסיטה, בין השאר משום שהוא לא מתכוון לשפר את ציוניו. הוא נחוש בדעתו לטפח קריירת משחק, וכבר נפגש עם כמה אנשים בהוליווד. יש כמה סרטים באופק, אבל הסרט היחיד שהוא רוצה לדבר עליו הוא "The Journey Is The Destination" ("המסע הוא היעד"), על הצלם דן אלדון, שנהרג בגיל 22 בידי המון זועם בסומליה. אם יימצא המימון המתאים, זו תהיה הביוגרפיה הקולנועית השנייה שלו, אחרי תפקידו עטור השבחים כבנו של קיפלינג בדרמת הטלוויזיה "My Boy Jack". העניין שהוא מגלה בתפקיד אלדון נובע מכך ש"כולם סביבי גדלו לאור רוחו ההרפתקנית - וזו גם דמות שונה מאוד ממני. אני לא אדם הרפתקני שנוסע לפינות נידחות של העולם. החופש הוא לא באופי שלי".

רדקליף אינו יודע לרכוב על אופניים ואינו יודע לשחות, בגלל דיספרקסיה. "זה כמו דיסלקסיה אבל קשור לקואורדינציה. קואורדינציית היד-עין שלי השתפרה מאוד. עשיתי מבחן איי-קיו כשהייתי בן שבע, ומבחינה מילולית הייתי בטווח של מחוננים, אבל הכישורים המוטוריים שלי דורגו הרבה מתחת לממוצע. אני בהחלט גאה בזה".

הוא יהודי, מצד אמו. "אני אתאיסט, אבל גאה מאוד להיות יהודי. זה אומר שיש לי מוסר עבודה טוב, ואני מבין הומור יהודי ומותר לי לספר בדיחות על יהודים. אחד הערוצים שמסומנים כמועדפים בטלוויזיה שלו הוא ערוץ הפרלמנט של בי-בי-סי. רולינג, הוא אומר, "היא אשה נאה מאוד. יפהפייה. ואינטליגנטית כל כך שזה מפחיד". הזמן עובר והנער הקוסם צריך ללכת. למחרת אוספים אותו בשש בבוקר ומתחילים לצלם בשבע. זה עוד יום רגיל באתר הצילומים של הארי פוטר - בני הזוג אובמה באים לביקור. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ