הסיפור שלא נגמר

המאבק המתוקשר מול צומת ספרים, השערורייה סביב רשימות רבי המכר והקרב על "החוק הצרפתי". שבוע הספר הסתיים אבל איריס בראל, מנכ"ל סטימצקי, החליטה להוריד את הכפפות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"השנה היא שנה מאוד מיוחדת. נערכת בה מלחמה אמיתית למען התרבות ולמען הסופרים". כך מצהירה איריס בראל, מנכ"ל סטימצקי. לדעתה, שבוע הספר השנה לא דמה לאלה שקדמו לו. "אני חושבת שחשיבותו של שבוע הספר הפעם, היא שהצבנו את הבעיות של שוק הספרים בעוצמה רבה על סדר היום הציבורי".

ואכן, אירועי שבוע הספר של שנת 2009 היו סוערים במיוחד, לפחות בכל הנוגע לאחורי הקלעים של המו"לות בישראל. מלחמת הרשתות, סטימצקי וצומת ספרים, ניטשה בכל עוזה. המו"לים התקוממו נגד המחיר שנדרשו לשלם במלחמה הזאת. ח"כ ניצן הורביץ הצטרף בכל תרועה רמה לקלחת והודיע כי יגיש לכנסת את "החוק הצרפתי" לרגולציה על מחירי הספרים. התאחדות המו"לים גם היא לא טמנה ידה בצלחת ושכרה את שירותיה של חברת לובינג כדי שתקדם את החוק הצרפתי בכנסת.

על פי הצעת החוק, מחירו של הספר יהיה קבוע בשנתיים הראשונות לאחר הוצאתו לאור (לפי המחיר הנקוב על הספר). אפשר יהיה להפחית ממחיר זה הנחה לצרכן של עד 10%. בנוסף, לפחות 8% ממחירו המומלץ של כל ספר בשנתיים הראשונות יועברו לטובת הסופר, ו-50% לפחות לטובת הוצאת הספרים. עוד אוסרת הצעת החוק על הוצאות הספרים לתת תמריצים כלכליים לרשתות הספרים בעבור עידוד מכירתם של ספרים מסוימים. וכן מבקשת לאסור בעלות צולבת של רשת חנויות ספרים והוצאת ספרים.

הצדק מתחיל בבית

בראל הודיעה כי תתמוך בחוק. כעת היא יורה את יריית הסיכום של שבוע הספר 2009 אבל הקרב עדיין בעיצומו. היא החליטה להוריד את הכפפות במאבק עם צומת ספרים. "אנחנו מוכנים להתחייב שנקטין את הרווחים שלנו ממכירת ספר לטובת הורדת מחיר הספר והגדלת התמורה הניתנת לסופרים", היא אומרת. "אני אומרת את זה כמנכ"ל הרשת הכי חזקה בארץ, ואני אומרת את זה כציונית. זאת לא מלה גסה בעיני. זו פעם ראשונה שרשת מצהירה דבר כזה".

היא מקווה שבעקבות הסערות בשוק, הממונה על ההגבלים העסקיים תבדוק את נושא הבעלות הצולבת של מו"לים על רשת חנויות ספרים. "אני חושבת שזו הבעיה הכי קשה, כי ממש דורסים בצורה גסה ובוטה כל סופר וכל מו"ל שלא שייך לקבוצה של מודן וכנרת זמורה ביתן, ובאמת הסופרים לא יכולים לחיות. חשוב לי להדגיש שהייתי בסרט הזה. כשקיבלתי את סטימצקי הייתי עם כתר בשותפות של 50%, ואז מיוזמתי באנו ואמרנו שאנחנו לא מוכנים לצבוע את הרשת שלנו בצבעי כתר. ושיהיה ברור, כתר זו הוצאה טובה אבל החלטנו על פירוק, הם כעסו אבל אני חושבת שהוכחנו שצדק מתחיל בבית".

לא נוקבת במספרים

לפני שבוע הספר עלו תהיות אם הוא לא התרוקן מתוכן. אחרי הכל, לאורך כל השנה הציבור יכול לקנות ספרים בהנחות גדולות. אלא שבראל בטוחה שיש סיבה שהקהל ממשיך להגיע. "עשינו יותר מ-50 ירידים. זה מוכיח שהקהל לא טיפש כי הם מבינים שמגוון זה חשוב, יותר מ-50 מו"לים השתתפו אצלנו בשבוע הספר, מגוון רחב וצבעוני, והקהל מעריך את זה ומצביע ברגליים".

שבוע הספר 2009. "הקהל מבין שמגוון זה דבר חשוב" (תצלום: תומר אפלבאום)

היא מוכנה לומר שהיתה עלייה של 11.2% במכירות לעומת השנה שעברה, אבל לא מעוניינת לנקוב במספרים. "אם אגיד שמכרתי 18 מיליארד ספרים אז מישהו יקום ויגיד שהוא מכר 19. אני לא משחקת יותר במשחק הזה. זה נשמע מטורף אבל רוחות רעות נושבות בעולם הזה היום".

הרשימות המעוותות

בתחילת שבוע הספר הודיעה בראל שרשת סטימצקי לא תשלח עוד רשימות רבי מכר לעיתונים. לטענתה, ברשימה של סטימצקי מוצגים הספרים של כל הוצאות הספרים בישראל בצורה הוגנת, ואילו ברשת המתחרה מוצגים בעיקר ספרים מהוצאות זמורה ביתן, כנרת ומודן, שהם מבעלי צומת ספרים. עוד טענה כי לסופר שאינו מוציא את ספריו בהוצאות אלה קשה מאוד להיכנס לרשימות רבי המכר.

מה גרם לה להוריד את הכפפות דווקא עכשיו? "הייתי צריכה לעשות את זה כבר לפני שנה, אבל לדברים יש את הקצב שלהם. גם בעיתונות מתחילים להבין שהשותפות הצולבת הזאת גורמת לעיוות בשוק הספרים, וחלק מהעיתונים החליטו לא לפרסם יותר את רשימות רבי המכר. אני באמת מרגישה שיש לי פה מחויבות אישית, גם כאזרח לא רק כמנכ"ל סטימצקי. יש בעיה אמיתית לסופרים בישראל, זאת באמת מלחמה קשה. לפעמים מאשימים אותי בדברים שאין מקומם בעולם התרבות, אבל אני ממש גאה שהרמתי את הכפפה ואני גם רואה את המספר הגדל של חברי הכנסת שתומכים בחוק הצרפתי. אין לי ספק שאנשים מתחילים להבין שמשהו לא טוב קורה בעולם התרבות".

האם אינה מודאגת שבתוך שנים מעטות הספר האלקטרוני ימשוך את השטיח מתחת לרגלי רשתות הספרים? "זה לא מטריד אותי. יהיה אחוז מסוים של אנשים שיקראו בספר אלקטרוני אבל אני מאמינה שאנשים אוהבים לחוש, להרגיש ולמשש ספר חדש, ושהספר במהותו הקיימת לא ייעלם. יש מקום גם לזה וגם לזה, אבל אני עצמי מעדיפה לקרוא ספר".

» עוד על שבוע הספר

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ