מגי סימפסון נגד האדריכל פרנק גרי

השבוע הגיעה דמותו של פרנק גרי בפעם השנייה ל"משפחת סימפסון". לא בטוח שמדובר במחמאה

נועם דביר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נועם דביר

בפעם השנייה בתוך ארבע שנים הופיעה עבודה של אדריכל העל האמריקאי פרנק גרי בפרק של סדרת האנימציה "משפחת סימפסון". בפרק ששודר ביום ראשון האחרון בארצות הברית מוצגת התינוקת מגי סימפסון כגאון אדריכלי. בעת משחק בגן הילדים היא בונה מקוביות עץ גרסאות מיניאטוריות של מונומנטים מרחבי העולם, כגון הקולוסיאום ברומא, מגדל אמפייר סטייט בניו יורק והיכל הקונצרטים של דיסני שתכנן גרי בלוס אנג'לס. למרבה הצער, הגנן בגן הילדים, ששמו אליסוורת טוהי (כשמו של מבקר האדריכלות הבידיוני ומטיל המורא בספר "המעיין המתגבר"), לא מקדם בברכה את יצירותיה והורס אותן אחת אחרי השנייה. את הפרק חותם נאום של מגי, בדיבובה של ג'ודי פוסטר, שבו היא שוטחת את השקפת עולמה, שמשיקה לזו של איין ראנד, מחברת "כמעיין המתגבר".

גרי נחשב לאחד האדריכלים החשובים בארצות הברית, וללא ספק הפופולרי והידוע שבהם, וזאת כאמור אינה הפעם הראשונה שעבודה שלו מככבת בסדרה. בפרק ששודר ב-2000 מביעה האם מארג' דאגה מתדמיתה ההולכת ומידרדרת של העיר ספרינגפילד, ומשכנעת את העירייה לבנות היכל קונצרטים בתכנונו של גרי. האדריכל עצמו נקרא להופיע מול תושבי העיר ולהציג את התוכניות השאפתניות. עם זאת, לאחר ערב הפתיחה המבנה המפואר ננטש ונהפך לבית סוהר פרטי; ביקורת לא לגמרי מרומזת על הממד האופנתי מדי של הבניינים הווירטואוזיים מחופי הטיטאניום של גרי.

אף שזאת לכאורה רק סדרת אנימציה, "משפחת סימפסון" מצליחה להעלות לדיון דילמות אדריכליות ומרחביות בוערות המטרידות את ערי ארצות הברית בעשורים האחרונים. ספרינגפילד היא אמנם מקום חסר כל ייחוד, אך היא מכילה את כל הסממנים האדריכליים של עיירה פרוורית אמריקאית טיפוסית וכן את הבעיות המאפיינות אותה: היעלמות המסחר במרכז העיר לטובת קניוני ענק, היעדר תחבורה ציבורית נאותה (בפרק אחד אף נבנית בעיר רכבת עילית, "מונורייל", שיוצאת במהרה מכלל שימוש) וזיהום סביבה; במקרה הסימפסוני מדובר כמובן בתחנת הכוח הגרעינית. אגב, בכל 20 העונות של הסדרה מעולם לא צוין מיקומה המדויק של העיר, ולא פחות מעשר ערים בארצות הברית טוענות כי הן הגרסה המציאותית.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ