מחאה נגד העלאת "עולמות הגוף"

בתערוכה שבה מוצגות גופות אדם שעברו שימור בשלל תנוחות שונות, צפו כבר 26 מיליון בני אדם ברחבי העולם

תומר זרחין ופאדי עיאדאת
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
תומר זרחין ופאדי עיאדאת

בחודש הבא מתוכננת להיפתח במוזיאון הלאומי למדע, טכנולוגיה וחלל בחיפה התערוכה "עולמות הגוף" של הד"ר גונטר פון האגן, העושה שימוש בגופות אדם אמיתיות. ביום שישי פנו עו"ד אביעד הכהן בשם קבוצת אנשים לראש העיר חיפה, יונה יהב, לשר המדע התרבות והספורט, ראלב מג'אדלה וכן למוזיאון בדרישה למנוע את הצגת התערוכה אחרת יינקטו הליכים משפטיים. "האם, להבדיל, מישהו היה מעלה על דעתו שהצגת חלקי גופותיהם של יהודים שנמצאו במחנות ההשמדה, באחד ממוזיאוני השואה הייתה מתקבלת בשלווה במדינת ישראל?", שאל הכהן. תערוכת הגופות תוצג בארץ בפסחעולמות הגוף - תערוכת הגופות - לפרטים נוספים

התערוכה, הכוללת 20 מוצגי גוף אותנטיים של גוף האדם בשלמותו ומעל 130 איברים פנימיים בודדים שעברו כולם שימור מאפשרת חשיפה מדויקת של המבנה האנטומי של הגוף האנושי. מקורם של כל המוצגים בתורמים אשר בעודם בחיים, תרמו את גופם לצורך הצגתו בתערוכה, מתוך רצון לתרום לחינוך לבריאות ולמודעות הציבור למערכות השונות של הגוף. על פי ההערכות, עד כה צפו בתערוכה ברחבי העולם למעלה מ-26 מיליון מבקרים.

כאמור, בעקבות הפרסומים המקדימים על התערוכה, פנה ביום שישי עו"ד הכהן, בשם עו"ד דוד שונברג וקבוצה נוספת של אנשים ליהב ולמג'אדלה ולמוזיאון, בדרישה להוציא את חלקי הגופות מהתצוגה או למנוע לחלוטין את הצגתה. הכהן הודיע כי אם לא ייעשה כך הוא ינקוט הליכים משפטיים.

"הצגת חלקי גופות מנוגדת בתכלית לערכיה היהודיים והדמוקרטיים של מדינת ישראל, ופוגעת פגיעה קשה ברגשותיהם של מאמינים, בני כל הדתות", אמר הכהן.

הד"ר גונטר פון האגן ליד אחד ממוצגיו. "האם מישהו מעלה על דעתו הצגת גופות של יהודים שנמצאו במחנות ההשמדה?", שואלים המוחים

לטענתו, המוזיאון ממומן מכספי ציבור, ולא לחינם הוא מכונה בשם "מוזיאון לאומי" - כינוי שרק מוסדות ציבור מעטים זוכים לו - וכי "עם כל ההערכה לעקרונות חירות הביטוי וחופש המדע והיצירה, שמרשיי שותפים לה, גם חירויות אלה אינן בלתי מוגבלות. במדינה יהודית, ש"כבוד האדם" הוא ערך מרכזי בה, אין זה ראוי שייעשה שימוש, לשם הנאה גרידא, מחלקי גופות. שימוש מעין זה מנוגד בתכלית ל'כבוד האדם', ולערכיה של מדינה יהודית ודמוקרטית".

בתגובה לדברים נמסר ממוזיאון הלאומי למדע, טכנולוגיה וחלל, כי "המוזיאון מציג את התערוכה מתוך כבוד לגוף האדם על מנת לחנך אץ הציבור לניהול אורח חיים בריא".

גופה המוצגת בתערוכה. "שימוש מנוגד לכבוד האדם"לדברי יהב, אין סיבה לדחות את התערוכה. שעליה הוחלט במוזיאון המדע כבר לפני שנה. "לא נשמעו התנגדויות אז ולכן אין מקום שגורמים חיצוניים יתערבו בהחלטות המוזיאון. זו תערוכה מובילה ואין סיבה שתושבי ישראל לא ייראו אותה בחיפה. אם זה היה בכל העולם, זה הוצג בפריז ובניו-יורק, ומה שונה חיפה משאר הערים?"תערוכת הגופות תוצג בארץ בפסחעולמות הגוף - תערוכת הגופות - לפרטים נוספים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ