רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

''צבע טרי 2'': צפוף ברכבת הטורקית

אמנים ותיקים וצעירים מציגים ביריד "צבע טרי 2" שנפתח שלשום בתל אביב. הפתעות גדולות אין בו, אבל יש כמה וכמה תצוגות מוצלחות

תגובות

לערב הפתיחה למוזמנים של יריד "צבע טרי 2" שהתקיים שלשום בתל אביב היה ממד אסקפיסטי ברור. יותר מ-3,500 בני אדם באו ליהנות, לצפות וגם לקנות, והצניעות שמרבים לדבר עליה נעלמה כלא היתה. זהו האירוע הראשון שנערך בתחנת הרכבת הטורקית בגבול נוה צדק, אתר יפהפה ששימש מסגרת ראויה ליריד. ניכר גם שבהפקת התערוכה הושקעה מחשבה רבה. התאורה היתה מוצלחת, ועובדים רבים עמדו לרשות מבקרים בשאלות שונות. היחס לאמנות עצמה שוב נע בין חגיגה לקרקס, בין תחושה של שפע וחיוניות לבין תחושה של טשטוש אבחנות.

בביתן שהיו תלויים בו עבודותיהם של האמנים העצמאיים ניכרו הבדלי איכות תהומיים, אולי משום שהן נבחרו בידי ועדה ובה עשרה חברים. לצד מקבצים של עבודות מצוינות יש עבודות שלא ברור מדוע נבחרו. בערב הפתיחה למוזמנים נמכרו כ-150 עבודות, 10% אחוז מכלל העבודות המוצגות לעומת 30% מהעבודות שנמכרו בערב למוזמנים בשנה שעברה.

צפיפות העבודות בביתן רבה, אבל לרוב יש הקפדה על אופן הצגתן. עם זאת ישנם מקרים של תלייה לא מוצלחת, כמו למשל העבודה הגדולה של ליאת ליבני שנתלתה קרוב לרצפה. למרות זאת ליבני בולטת כאחת מהאמנים המצוינים בחלק זה, וגם אחת המעניינות מבחינת אופן העבודה. בולטות מאוד גם העבודות של טל אמיתי, ליאב מזרחי ואלעד ערמון. צבע טרי 2: לכל הפרטיםשפרה קורנפלד וברק רביץ בפתיחה של "צבע טרי 2"צבע טרי: אז מה מחכה לנו שם? סמדר שפי מפרטתצבע טרי 2: כמה תעלה גלויה של גרבוז? וכמה פסל של סיגלית לנדאו?

עבודה של תומר קאפ

תומר קאפ, שהתצלומים שלו בלטו גם ביריד הקודם, מציג כאן כמה תצלומים מעולים, ואנג'ליקה שר מציגה תצלום משובח של שולחן עם כלים לצד הקבץ עבודות חלשות בהרבה. סדרת התצלומים בקופסאות אור "סימנים של זהות" של אביב נווה יפים מאוד. העבודה "סיני", האחרונה בסדרה, נבחרה ל"בחירת הפטיש" של סותבי'ס. זוהי קטגוריה חדשה ביריד והעבודה הזוכה תוצע במכירה הפומבית של אמנות ישראלית בניו יורק בסתיו 2009. את הוצאות המכירה יממן סותבי'ס.

בפרס יגאל אהובי לאמן המבטיח זכה דרור דאום. זהו פרס המוענק לאחד אמנים העצמאיים וכולל פרס כספי בסך 20 אלף דולר, ותערוכת יחיד ביריד "צבע טרי" הבא. הבחירה בדאום, שכבר זכה בפרס האמן הצעיר מטעם משרד התרבות ב-2005, כאמן מבטיח ביריד שכותרתו "צבע טרי" שמרנית למדי. חבל גם שדאום, אמן מעניין, אינו מיוצג כאן במיטבו.

עבודה של דרור דאום

החלל הלא גדול המוקדש ל"בחירת האוצרת" (יפעת גוריון) מעיד על הטובה שהיתה צומחת ליריד אילו היתה מיושמת בו מדיניות אצירה נמרצת יותר. כאן בולטות בין היתר העבודות של אהרון עוזרי, יאיר חובב ואורלי הומל.

"הגלויה הסודית" ביריד היא גרסה ישראלית של פרויקט שהחל בלונדון ב-1994 ברויאל קולג' אוף ארט. אמנים מפורסמים וסטודנטים לאמנות מציירים על גלויות הנמכרות במחיר אחיד, והקונה אינו יודע מי האמן לפני הקנייה. ההכנסות מיועדות למלגות לנוער שוחר אמנות הלומד במרכז מאירהוף של מוזיאון תל אביב. המטרה הטובה מרככת רק במעט את התחושה של הפיכת האמנות למשחק בלבד, מין הימור לא יקר במיוחד. בערב למוזמנים נמכרו 300 גלויות מתוך 1,500.

                                            עבודה של ליאת ליבני

שדרת הגלריות מציגה תמונה מקיפה למדי של אמנים ישראלים המצויים באמצע הקריירה. גם אם לא מזומנות כאן הפתעות, הרי שאלה כמה וכמה תצוגות מוצלחות. בולטת קבוצת העבודות של אלון גנור שמציגה גלריה טבי דרזנר, העבודות של חן שיש בגלריה אלון שגב, עבודה של גבי קלזמר בגלריה גבעון, עבודות של אריק מירנדה בגלריה 39. בנוסף לכך מוצגת התערוכה של שירה זלוור, שזכתה בפרס האמן המבטיח בשנה שעברה. במשך ימי היריד, עד שבת, יתקיימו במקום מיצגים ומפגשים עם אמנים. על פי רמת ההפקה הגבוהה של האירוע אפשר לצפות שהם יהיו מעניינים.צבע טרי 2: לכל הפרטיםשפרה קורנפלד וברק רביץ בפתיחה של "צבע טרי 2"צבע טרי: אז מה מחכה לנו שם? סמדר שפי מפרטתצבע טרי 2: כמה תעלה גלויה של גרבוז? וכמה פסל של סיגלית לנדאו?

כרטיסים להופעות והצגות

tm_tools.isArticleType(story) : true