נכנסות למגפיים של ברוך

איה כורם מתקשה להירדם בלילה. מחר יועלה בפסטיבל "אשה" מופע מחווה לשירי "כוורת" בהפקתה. אפרת גוש, אמילי קרפל ואניה בוקשטיין יהיו שם גם כן, אבל אמירות פמיניסטיות קשה לחלץ מהן

נויה כוכבי | תצלום: ינאי יחיאל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נויה כוכבי | תצלום: ינאי יחיאל

ברגע אחד מתחלף קולה הדקיק של אפרת גוש בטון דרמטי במיוחד. שנייה אחת היא שואלת במתיקות אם כולן מוכנות, ומיד אחר כך מתחילה בביצוע טנגואי ל"מגפיים של ברוך". ציניות לא נעדרת מהעיבוד הזה, שמקצין את הנונסנס שבשיר.

גוש, אמילי קרפל, אניה בוקשטיין ואיה כורם, שגם מפיקה מוסיקלית, מתכוננות לקראת מופע משירי "כוורת" שיעלו מחר בפסטיבל אשה בתיאטרון חולון. במופע, ששמו "ככה היא באמצע", ישתתפו גם שני שביט בבס, תמר איזנמן בגיטרה, תום דרום בקלידים וקרן טפרברג בתופים.

לדברי כורם, הן ינגנו "גם להיטים של כוורת וגם אזוטריה וצחוק", בין היתר את "גולית", "ילד מזדקן", "העולם שמח", "הורה היאחזות" ועוד. היא מספרת שהרעיון לערב עלה אחרי שביקשו ממנה להגיש הצעה לפסטיבל, שעוסק השנה בהומור. "אלה התקליטים שאבא שלי השמיע לי בבית", היא אומרת. "מעבר לזה שאני אוהבת את המוסיקה הזאת, זה גם דבר שעוד לא נעשה. יש סיבה טובה שזה לא נעשה, כי זה מאוד יומרני. הייתי חייבת למצוא דרך לעשות את המחווה בדרך מאוד שונה, ומכאן הבחירה לעשות את זה בהרכב של שמונה נשים". ככה היא באמצע - לפרטים נוספיםפסטיבל אשה 2009 - לכל האירועים ולפרטים נוספיםהמאהבת לשעבר של מדונה בישראל - גם סנדרה ברנהרד תהיה השנה בפסטיבל אשה

חתיכת פרה קדושה

כורם מסבירה כי בחרה את הנשים האלה משום שלא רצתה להקשות על עצמה ולבחור ב"דיווה מעצבנת שלא כיף לעבוד אתה". היא העדיפה, לדבריה, נשים ש"מלבד היותן מוכשרות, מוצלחות ויפות - הן גם מאוד נעימות".

מימין לשמאל: אניה בוקשטיין, אפרת גוש, איה כורם ואמילי קרפל. בלי השוואות ל"ספייס גירלס"

כולן מתנגדות לניסיון לאפיין את התרומה של כל אחת בנפרד. "אין אצלנו מישהי ספורטיווית, מישהי מצחיקה ומישהי קשוחה כמו ב'ספייס גירלס'", אומרת כורם. "ברור שלכל אחת יש אופי שונה ואישיות אחרת, אבל אני לא יכולה להסביר את ההבדל בין הרוך שאמילי מביאה ל'שיעור מולדת' לרוך שאניה מביאה ב'ילד מזדקן'. לא חיפשתי דמויות, אלא נשים עם מספיק אישיות כדי להחזיק מטען גדול כל כך על הכתפיים שלהן. זאת חתיכת פרה קדושה".

דרוש הרבה אומץ כדי להיכנס לפרויקט כזה?

"את חייבת ביצים כדי לעבוד במה שאנחנו עובדות", אומרת גוש. "אם תחשבי מה יגידו ותיכנעי לפחד מכישלון - לא תתקדמי".

כורם: "'כוורת' אחראית לזה שאנחנו לא לוקחות את עצמנו כל כך ברצינות היום. הם היו הראשונים שלקחו את זה כל כך רחוק - לא לפחד לעשות מעצמך צחוק. כנשים שגדלו פה ועוד מעט יהיו בנות 30 (אמירה שכמובן גוררת געיות צער), זה חלק מהמטען התרבותי שלנו".

שלא כמו כורם, שגדלה על "כוורת", וגוש, שגילתה את הלהקה בגיל 16 כשקיבלה אלבום של הלהקה מאהבה נכזבת, קרפל מודה שעיקר ההנאה שלה מהמופע הוא לגלות את "כוורת". "רק עכשיו הצלחתי לחבר את כל הפאזל הזה יחד. בזמן שכולם שמעו בבית 'כוורת' אני שמעתי 'לד זפלין' וג'וני מיטשל. לא התנגנו תקליטים ישראליים בבית. אבל שמעתי את להקות הקצב של שנות ה-60 ומשם קלפטר מגיע, אז הכל מתחבר. גיליתי ב'כוורת' טקסטים שנונים והומור ציני במיוחד, ובעיקר מלודיות מאוד יפות ופופ איכותי שמושפע מדברים שקרו בעולם באותה תקופה".

בתפקיד אפרים שמיר

אמנם מדובר בפסטיבל האשה, ואמנם הן שמונה נשים שמבצעות שירים שכתבו ושרו שבעה גברים, אבל סולניות המופע לא מעוניינות באמירות פמיניסטיות נחרצות, או בדיון על מעמד האשה. הן מעדיפות להתרכז במוסיקה עצמה.

כורם: "ברגע שאשה פותחת את הפה ושרה שיר של גבר זה כבר נשמע אחרת. כשכתבתי את העיבודים לא חשבתי מה יעבוד יפה בשביל אשה. אבל אני אשה, ואלה הבחירות שלי באופן טבעי. אני לא רוצה לצאת בהצהרות על הכוח הנשי שלנו. אני מאמינה שההופעה מדברת בשם עצמה, כי אנחנו שמונה נשים יוצרות, שעושות מוסיקה".

בכל זאת, זה פרויקט קצת מתריס.

כורם: "אני הגיתי אותו ואני לא חושבת שהוא מתריס. הרבה פעמים דברים שאנחנו עושות בתור יוצרות מקבלים פרשנות שלא התכוונו אליה. אני שמחה וגאה להיות חלק מפסטיבל שכולו יצירה נשית, אבל האג'נדה שלי בנושא הזה היא בראש וראשונה מוסיקה טובה".

גוש: "אנחנו לא רוצות ליפול לקלישאות של כוח נשי. אנחנו עושות את זה כי אנחנו אוהבות את זה והרגשנו שיש לזה מקום".

"היתרון שלנו הוא שהשנה היא 2009, ושאנחנו נשים מוסיקאיות שעובדות היום ומרעננות משהו שנוצר לפני 30 שנה", אומרת כורם. היא מספרת שאם נתקלו במהמורות בזמן העבודה על הפרויקט, אלה היו מהמורות הקשורות לעניינים יצירתיים ולא לחיכוכים של אגו.

"מן הסתם ידענו למה אנחנו נכנסות בפרויקט כזה. כשיש הרבה מוחות בחדר אחד, מן הסתם צריך לדעת לשים את עצמך בצד ולחשוב על טובת הפרויקט ולא על האגו שלך", מוסיפה גוש. החשש המרכזי שלהן, כפי שמגדירה אותו כורם, הוא שהחידושים לחומרים המוכרים של "כוורת" לא יעמדו בזכות עצמם. "זה תמיד בעייתי להיכנס לנעליים של מישהו אחר", מרחיבה גוש. "כשאני עושה קאוור אני תמיד מנסה לוודא שאני יכולה להביא משהו משל עצמי לשיר, שהוא יכול להיות מעבר להומאז'. אין סיבה שזה יישמע כמו חיקוי".

"כששומעים שיר של 'כוורת', לא ברור איך מישהו אחר יכול לעשות את זה", אומרת כורם, וגוש ממשיכה אותה: "הם בנו עולם משל עצמם, עם הנונסנס שלהם. את יכולה לשמוע שנייה אחת משיר ותדעי שזה 'כוורת'".

קרפל אומרת שדווקא נעים לה להיכנס לנעליים של גבר, למשל במקרה של "שיעור מולדת" שבו היא מקבלת את התפקיד של אפרים שמיר. "זה אתגר", היא אומרת על ההתייחסות ל"כוורת" כמיתולוגיה של רוק ישראלי.

זה מצב מאוד חשוף. כולם מכירים את השירים האלה.

"אין צורך להלחיץ", אומרת כורם. "גם ככה אני לא ישנה בלילה".

מסביב לכוורת

איה כורם פרצה לתודעה עם תקליטה הראשון שיצא ב-2006 וקיבל אלבום זהב. בתקליט הופיעו שירים כמו "שיר אהבה פשוט" ו"יונתן שפירא", שזכו להצלחה רבה ברדיו.

המופע בפסטיבל אשה הוא הניסיון הראשון של כורם כמפיקה מוסיקלית. היא בחרה קבוצה מרשימה של נגניות: שני שביט ניגנה עם זהבה בן; תמר אייזנמן מנגנת עם דני סנדרסון ומפתחת קריירת סולו מעניינת; קרן טפרברג, שחזרה לאחרונה מארצות הברית שם ניגנה בין היתר עם סטינג, היתה חברה בלהקת "בלה דונה" הישראלית; תום דרום מנגנת עם אפרת גוש ועם אסף אמדורסקי.

ארבע הזמרות מזוהות עם ז'אנרים שונים. כורם היא זמרת-יוצרת. לעומתה, גוש, הצעירה מבין הארבע, בעלת רקע בג'ז וידועה בגוון הדרמטי של קולה. אלבום הבכורה שלה יצא ב-2005 אחרי שהופיעה כמה שנים כזמרת הליווי של יוני בלוך, שליווה אותה גם בהמשך. קרפל הוציאה בשנה שעברה את "נמשים", אלבום פופ לא מתנצל שביקש למצוא מקום למוסיקה קלה ורקידה. בוקשטיין, שידועה בעיקר כשחקנית ("הסודות", "הבורר"), היא כנראה הליהוק המפתיע ביותר בפרויקט, אף שהתנסתה בעבר גם כזמרת, בין היתר בשירותה הצבאי כסולנית תזמורת חיל האוויר ובתוכנית הטלוויזיה "השיר שלנו".ככה היא באמצע - לפרטים נוספיםפסטיבל אשה 2009 - לכל האירועים ולפרטים נוספיםהמאהבת לשעבר של מדונה בישראל - גם סנדרה ברנהרד תהיה השנה בפסטיבל אשה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ