אסטריקס: קרבות בממלכת גאליה

סאגת הגיבור הגאלי המפורסם ביותר בעולם ממשיכה לצבור תאוצה: אחרי שהחליפו מהלומות בכלי התקשורת, בחודש הבא ייפגשו אלבר אודרזו, יוצר הקומיקס "אסטריקס", בתו וחתנו בבית המשפט

רויטרס וסוכנויות הידיעות
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
רויטרס וסוכנויות הידיעות

בשבוע שעבר שבר אלבר אודרזו, מאייר סדרת ספרי "אסטריקס", את שתיקתו בעניין הפרשה המעמתת אותו עם בתו סילווי ועם חתנו ברנר בואייה דה שואזי. בראיון ליומון הצרפתי "לה פיגארו" אמר אודרזו כי האיגרת שפירסמה לפני כחודש בתו בעיתון "לה מונד", שבה גינתה את "המניפולציה" שלה נפל קורבן הגיבור הגאלי, פגעה בו במיוחד. "אלו היו רגעים קשים ומכאיבים. לא ישנתי כמה לילות. זה היה מחריד ממש", אמר אודרזו.

הסכסוך המתוקשר הוא סביב מכירת בית ההוצאה לאור אלבר-רנה - צירוף שמותיהם הפרטיים של יוצרי אסטריקס, אלבר אודרזו ורנה גוסיני - לקבוצת האשט. מאחורי הדרמה המשפחתית הזאת, שבה ממלא חתנו של אודרזו תפקיד מרכזי, נקבע עתידו של הגאלי הקטן והמפורסם שעומד במרכז סדרת ספרי הקומיקס, מרבי המכר הגדולים בתולדות אירופה. "אני חושב שסילווי כבר אינה אדונית להחלטותיה. הפסקנו לפנות זה לזה, וזה בדיוק מה שמעציב אותי כל כך", אמר אודרזו באותו ראיון, ברומזו להשפעת בעלה עליה. יוצר אסטריקס ובתו נאבקים על זכויות ההפצה לספרי גיבור הקומיקס

באיגרת שפירסמה ב"לה מונד" טענה סילווי אודרזו, שמחזיקה ב-40% ממניות אלבר-רנה, כי המניע להתנגדותה הוא דאגתה לאיכות הספרים. אולם מאחורי המחלוקת המתוקשרת עומדים גם מניעים פחות אמנותיים שנוגעים לזכויות היוצרים על הסדרה, שכוללת 33 ספרים שנמכרו ב-325 מיליון עותקים ותורגמו ליותר מ-100 שפות. כמו כן קיימת גם שאלת הזכויות על המוצרים הנלווים, שמונת הסרטים המבוססים על הסדרה ופארק אסטריקס, פארק שעשועים הנמצא סמוך לפאריס.

                            אלבר אודרזו: אסטריקס חזק ממני (תצלום: אי-פי)

בשבוע שעבר נפתח בבית הדין למסחר בנאנטר שבצרפת דיון בתובענה שהגיש אודרזו נגד חתנו. בין היתר טוען אודרזו כי חתנו מכר ללא רשותו את הגלופה המקורית לכריכת אחד מספרי הסדרה ("La Rose et la Glaive"), ולקח לידיו ללא רשות גלופה מקורית אחרת שהשאיל אודרזו לתערוכה שהתקיימה בבריסל.

סילווי ובעלה ברנאר דה שואזי עבדו במשך שנים בהוצאת אלבר-רנה, אך פוטרו ב-2007. "היא גוררת אותי לבית הדין לעבודה ב-17 במארס מפני שהיא סבורה שפיטרתי אותה ללא סיבה", סיפר אודרזו באותו ראיון.

לדבריו, אף שעד כה נמנעה בתו מלתקוף אותו ישירות והעדיפה לבקר את יועציו ואת האנשים הסובבים אותו, אמרה לו בנוכחות בעלה כי הוא ביזבז את הירושה שלהם. "לרגע עלתה אפילו האפשרות למנות לי אפוטרופוס", סיפר אודרזו. "עניתי שבינתיים אני עוד כאן וכי עליהם להמתין למותי ולו מפאת הנימוס... אני מתקרב לגיל 82. אין לי עוד שנים רבות לפני".

כשנשאל אם גילו המכובד הוא הסיבה להחלטתו על מכירת החברה, השיב בחיוב. "המניע העיקרי שלי היה להנציח את הדמות שיצרתי עם רנה גוסיני, לפני יובל שנים. בהתחלה חשבתי שהדמות תמות אתי. זה היה קצת טיפשי, אני יודע... אסטריקס חזק ממני, והוא ימשיך להתקיים אחרי. אבל לפני הכל ברצוני להבטיח את עתידו. אני חושב לכן לפנות אל הספרייה הלאומית כדי לשים את כל הגלופות המקוריות של קורותיו במקום בטוח. אני לא רוצה שאחרי מותי כל הציורים שלי יתפזרו או יימכרו לאספנים!".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ