פרס ניחומים

יורם קניוק יקבל היום פרס מפעל חיים מעיריית חולון. "פרס ישראל אני לא יכול לקבל", הוא אומר, "אבל גם זה מאוד נעים"

מיה סלע
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מיה סלע

היום יוענק בתיאטרון חולון פרס עיריית חולון לספרות יפה על שם קוגל. הפרס יינתן השנה ליוצרים מתחום השירה ויקבלו אותו המשוררים מירון ח. איזקסון ואביבה דורון.

מאז נוסד ב-1950 מוענק הפרס אחת לשנתיים ושוויו 25 אלף שקלים, שיחולקו בין שני הזוכים. עם הזוכים בפרס בעבר נמנים חיים באר, אורי אורלב, מיכל גוברין, אופיר טושה גפלה, סוזן אדם, יצחק בר יוסף, זלי גורביץ, ליאת קפלן, אגי משעול, חוה פנחס כהן וישראל הר.

השנה, לראשונה בתולדות הפרס, יוענק גם פרס על מפעל חיים לסופר יורם קניוק, שיקבל 10,000 שקלים. בנימוקים לפרס כתב חבר השופטים, שכלל את ד"ר חלי אברהם-איתן (יו"ר), פרופ' אברהם חזן ואורנה רב הון, כי "קניוק, מבכירי הסופרים העבריים, כונה ‘חלוץ האוונגרד העברי' וספריו תורגמו לשפות שונות. הוא הוצב כאחד הסופרים המתורגמים החשובים לצד גבריאל גרסיה מרקס ופיטר הנדקה ובצרפת קראו לו: ‘שייקספיר הנקרא מימין לשמאל'".

יורם קניוק, איך זה להיות סופר מכובד?

"פרס ישראל אני לא יכול לקבל. לא נותנים לי בטח מסיבות טובות. אז פרס קוגל זה מפעל חיים, וזה פרס יפה מאוד. בשנים האחרונות אני חושב שהספרים שלי די מתקבלים. אולי מפני שרוב הסופרים מתו כבר. אני חזק מהמוות, אז נותנים לי פרס. אולי היו נותנים לביאליק, אבל הוא כבר מת. חוץ מזה, קוגל זה פרס שאפשר לקבל וגם לאכול אותו. זה מאוד נעים".

אז עכשיו תניח את העט ולא תכתוב יותר?

"אני לא כותב עם עטים כבר הרבה זמן, אני כותב במחשב. חוץ מזה, כנראה אכתוב עד יומי האחרון. יש לי היום הרבה קוראים צעירים. אולי הצערתי לקראתם. דווקא היום אני מובן יותר לצעירים. זה נעים לי. אני לא סופר קאנוני אבל גם לא הייתי רוצה להיות סופר קאנוני. לא הייתי רוצה להיות סופר שמבטא את רחשי לבו של העם. ‘אדם בן כלב' יצא לאור והתקבל בשתיקה אילמת לפני 40 שנה ועכשיו קוראים אותו, אז אולי בכל זאת יש חיים אחרי המוות".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ