מתה המוסיקאית נועה בלאס

חגי חיטרון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
חגי חיטרון

ההגדרה "מוסיקאית" נראית מצומצמת ומגבילה, בבואה לאפיין את אישיותה ופעילותה של נועה בלאס, אשר הלכה לעולמה בשבוע שעבר לאחר מחלה קשה וממושכת. בלאס השאירה בעל, בן ובת וארבעה נכדים.

בלאס (שם ילדותה היה סירקיס), נולדה בתל אביב ב-1937. היא למדה פסנתר, חליל וקומפוזיציה. במוסיקה פעלה גם מהזווית ה"רגילה", כמלחינה, אבל נודעה בעיקר כמי שפיתחה שיטות לחינוך מוסיקלי ושקדה שנים רבות על שימוש במוסיקה כאמצעי טיפולי. בלאס הדגימה את שיטותיה וכתבה עליהן ספרים. ההתעניינות המוסיקלית שלה היתה מגוונת והיא חיפשה צלילים אקזוטיים בעלי אפקט פסיכולוגי ופסיכו-תראפויטי. מי שהזדמן לביתה זוכר את ההפתעה למראה החדרים עתירי הגונגים וה"צלחות" המנגנות.

אשר לתחום הטיפולי, ברשימה על אחד מספריה של בלאס כתבה זוהר שביט כי בלאס היתה מוכנה להשקיע מאמץ אדיר כדי לחולל אצל פגועי נפש שינוי שלמתבונן מבחוץ נראה מזערי. הנחת היסוד שלה בתחום זה, כפי שנוסחה על ידה, היתה: "אני מאמינה שבעתיד ניתן יהיה לאבחן ולהגדיר לפחות 30% מכלל האוכלוסייה המוגדרת כיום כבעלי פיגור בינוני כאנשים עם קשיי למידה שניתן להתמודד עמם, וניתן לאפשר להם לתפקד בחברה. שרשרת הידע יכולה להתחבר אליהם דרך אמנות, מוסיקה, ציור וריקוד".

בתה שרי סיפרה כי בכל החודשים האחרונים, על אף הסבל הרבה שחוותה, המשיכה בלאס לתפקד ולטפל באחרים והקרינה אופטימיות. "אמא אמרה לי שאילולא המחלה חייה לא היו שלמים. המחלה, כך התבטאה, נתנה לה ‘שיעור חשוב בחיים'".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ