ז'ול ורן בצבעים עכשוויים

הצגת ילדים | "מסביב לעולם"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בשביל הצגה כמו "מסביב לעולם" של קבוצת המחול "פרסקו" הכל היה שווה: שעות שהושחתו מול הצגות מסחריות מדי מצד אחד, והפקות דידקטיות מהצד האחר. הכל נשכח, אם בסופה של הדרך המתינה לי הצגה נפלאה כזאת, שכל מרכיביה נצצו - המשחק של שני השחקנים שהובילו אותה (עופר רגירר, ששיחק את פיליאס פוג, ודורון בן דוד, שגילם את ספי-המספר והמשרת פספרטו); הריקוד של הלהקה הנפלאה שליוותה אותם בכל המדינות (כוריאוגרפיה: יורם כרמי); התפאורה הפשוטה אבל המספקת כל כך; התלבושות המדויקות, והמוסיקה שהורכבה מחלקי יצירות נכונות ומלהיבות.

רענן פררה ומשה בן שושן (כתיבה ובימוי) בחרו להציג את הסיפור מבעד לעיניו של מספר צעיר בן זמננו, שנכנס אל העלילה שלא ברצונו כדי לגלם את פספרטו, לאחר שכל טענותיו - אני לא פספרטו, אני ספי - אינן נשמעות. ההחלטה הזאת, שבמבט ראשון היתה עשויה סתם להתחנף אל הקהל, מוסיפה נפח למופע כולו. לא רק בשל השעשוע המובנה שבה - איך יתקבלו מחשבון וטלפון נייד באנגליה של סוף המאה ה-19? - אלא גם בשל הניגוד שבין ספי-פספרטו הקליל, המדבר בלשון עכשווית, שיש בה גם סלנג, ובכל מקום שהם מגיעים אליו רוצה לטייל ולאכול, לבין פוג האנגלי הנוקשה, המעונב, המדבר בלשון גבוהה.

הניגוד בין שתי הדמויות קיים גם בבסיס היצירה של ז'ול ורן, אלא שכאן צבעו אותו בשפה ובאמצעים עכשוויים. חנפנות בוודאי אין כאן, אלא מופע שכל רגע בו נדיר.

"מסביב לעולם" - קבוצת המחול "פרסקו" של יורם כרמי. פסטיבל "צלילי ילדות", תיאטרון חולון, 16.10

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ