כחול לבן מאדום לשחור

"תיק סגור", סדרת משטרה מוצלחת, היתה אמורה לסמל ב-2002 את השינוי שמבשר ערוץ 10. למרות איכויותיה, היא הוסרה מלוח השידורים אחרי פרקים ספורים

רותה קופפר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
רותה קופפר

סדרת משטרה מקורית, עם שחקן ראשי לא מוכר אך מבטיח, תסריטים כתובים היטב וצילומים מבאר שבע שכמותם לא נראו קודם לכן על המרקע. "תיק סגור", הסדרה של שי כנות ורשף לוי, שעלתה לאוויר כשערוץ 10 התחיל לשדר, סימלה את השינוי ואת ההבטחה. היא הבהירה שהערוץ החדש הוא כל מה שערוץ 2 איננו. אבל עד שמישהו הספיק לומר "אחוזי צפייה", הסדרה ירדה. אתה נגוז חלום הערוץ המסחרי האלטרנטיווי. הצופים נותרו עם "היפה והחנון", "לרדת בגדול" ועוד עונה של "הישרדות".

הפרק הראשון של "תיק סגור" שודר בערוץ 10 בסוף ינואר 2002. המבנה של הסדרה הזכיר סדרה בלשית אמריקאית מעולה, אבל האווירה, השפה, הדמויות והאור היו ישראליים למהדרין. הסדרה התרחשה בבאר שבע, עוד לפני שהמכרז של ערוץ 2 דרש מהזכייניות להתייחס גם לפריפריה. בכל פרק שלה הושקעו לפחות 130 אלף דולר - סכום אדיר במושגים של אז - שניכרו היטב בסגנון הצילום של הסדרה, וגם בעיצוב ובתסריט.

בראיון ל"גלריה" ב-2003 הסביר הבמאי, שי כנות, כי הוחלט לצלם את הסדרה בבאר שבע מתוך רצון להביא "מקום אחר, כמו ‘טווין פיקס', מין מערב פרוע, מקום ששורר בו אי סדר" (הודות לצלם עופר הררי זה גם הושג). בניגוד למקובל, מפיקי הסדרה בנו תחנת משטרה לכבוד הצילומים. הם יצרו סדרה ריאליסטית מאוד, שהיו בה גלישות לעולם הפנטסיה.

בפרק השביעי של הסדרה - שהיתה לה רק עונה אחת - הגיבור השוטר שוקע בהזיה על השיר "בילי ג'ין" של מייקל ג'קסון. אחר כך ההזיה קורמת עור וגידים. בסוף הפרק האחרון של הסדרה, כל אחת מהדמויות פוצחת בשיר "נפרדנו כך". באמצע השיר המלנכולי הזה מצטרף לשירה גם המפקד (עמוס לביא), המצוי בתרדמת, מסיכת חמצן על פניו.

את דמותו של גיבור הסדרה - בני לוי, שוטר שעשה יותר מדי שטויות בתל אביב ולכן הוגלה לדרום - גילם דני גבע, אז שחקן לא מוכר, שהיה כריזמטי, יפה, מרענן ומשכנע. "אם היינו מלהקים לתפקיד את אקי אבני, היו באים יותר (צופים)", הודה כנות בראיון אחר. כשהגיע לבאר שבע צוות לוי למנחם מדמוני (אורי קלאוזנר). על פי כללי הז'אנר, שני השוטרים לא מצאו שפה משותפת - לוי לא הבין את הקצב האטי של בירת הנגב והפגין התנשאות כלפי תושביה, ובן זוגו לניידת לא התרשם מהשוטר השחצן ומנטייתו לנקוט שיטות לא-לגמרי-חוקיות.

הדינמיקה בין השניים הניבה דיאלוגים פוריים ומדויקים מאין כמותם. "הדגש הוא על הגיבורים ולא על הסיפורים", הסביר כנות בראיון ל"גלריה". "ניסו למשוך אותנו לכיוון אגאתה כריסטי, שבכל פרק חושדים בכמה אנשים ובסוף מגלים שהשרת הוא הרוצח. הסגנון הזה יותר כלכלי, פחות צילומי חוץ וכו'. אבל אנחנו דבקנו במתכונת של ‘רצח מאדום לשחור' - הצופים יודעים מי הרוצח כבר בשליש הראשון של הפרק, ורק רוצים לראות איך השוטרים ימצאו אותו.

"אנחנו מאמינים שקהל הצופים מספיק אינטליגנטי כדי להבין שפה טלוויזיונית מורכבת... בערוץ 10 חשבו שזה לא אמין ולא סביר, אבל השאירו לנו את זה", הוסיף כנות. ואכן, מנהלי הערוץ השאירו את כל זה, אבל החליטו להוריד את הסדרה אחרי ארבעה פרקים בלבד.

לפרק הראשון היו 3.6% צפייה. התסריטאי רשף לוי (במאי "אהבה קולומביאנית" ו"איים אבודים") התייחס לכך ביומן דמיוני שכתב על הסדרה לאתר ynet: "מתברר שבערוץ 10 ראו אותנו כ-134 צופים. אם מורידים מבקרים, בני משפחה ושחקנים, היה לנו צופה וולונטרי אחד: איציק אושעיה מנס ציונה. מדובר במקרה טרגי של נכה משותק בארבע גפיים שנתקבע מול ערוץ 10 ולא הצליח לקרוא לפיליפינית שלו. ניסיתי להרגיע את כנות, וטענתי שהרייטינג עוד יכול להשתנות. ובאמת, בשידור של הפרק השני הוא השתנה: איבדנו עוד 30 צופים".

המבקרים דווקא אהבו את הסדרה, אבל בתום הפרק השלישי, כאמור, היא ירדה. היוצרים ייחסו זאת לבעיות אין-ספור בשידור עצמו. "לא נצמדו לשעת שידור קבועה, לא פירסמו את הסדרה בעיתונות ובשלטי חוצות, הווליום לא היה מספיק חזק, עברו לפרסומות מוקדם מדי", אמר כנות בראיונות שונים. שנתיים מאוחר יותר שודרו כל 13 פרקי הסדרה, אבל גם אז לא היו לה צופים רבים. חלפו שלוש שנים נוספות והיא שבה לשידור לילי.

רשף לוי כתב אז כמה פרקים של עונה שנייה. הוא הספיק לבנות ארבעה-חמישה פרקים, שבהם מנהלת את תחנת המשטרה מפקדת חדשה, והפסיק. לא היו קונים. בשיחת טלפון בחודש שבוע סיפר ש"לאחרונה החל גוף טלוויזיה לגלות עניין בהעלאת עונה חדשה של ‘תיק סגור'". כלומר, יש סיכוי שהתיק ייפתח מחדש.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ