רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

שמונה מיתוסים על בעלי זנבות

בית החיות

תגובות

הם כבר חלק מהמידע הפופולרי על גידול כלבים וחתולים, אבל הנזק שהם גורמים עולה על התועלת - שמונה מיתוסים שאפשר לספר אותם לגמרי אחרת.

1. בדד אלך

האם חתולים אוהבים להיות לבד? "חתולי פרא הם אכן ציידים בודדים, כי הטרף שהם צדים קטן מכדי להתחלק בו עם אחרים. זכרים ונקבות נפגשים רק בתקופת הייחום, ואחר כך הנקבות עוזרות זו לזו לגדל את הגורים", אומרת קמליה נרקיס, יועצת להתנהגות חתולים. גם חתול הבית הוא מטבעו צייד בודד, וחשוב לספק לו משחקים כתחליף לציד ופינות התבודדות גבוהות במקום העצים שעליהם הוא מטפס בחוץ. ועדיין, הוא זקוק לבעלים שלו וגם מתגעגע אליהם. "אני, למשל, לא יכולה לנסוע לחו"ל ליותר משבוע כי החתול שלי ג'רי מפסיק לאכול", היא אומרת. "את האהבה של החתול צריך להרוויח ביושר, בניגוד לכלב שממילא קשור לבעלים שלו בהיותו חיית להקה".

מכאן ברור שהחתול כן בנוי לקשר, אבל אינו צריך התייחסות אינטנסיווית הנמשכת שעות. מחקרים הוכיחו, לדברי נרקיס, שחתול יכול להסתפק בתשומת לב הנמשכת 30-40 דקות בלבד ביום מצד הבעלים. זה מתחלק בין כ-20 דקות משחק, 7-8 דקות הברשה, ובערך 5 דקות של אהבה, כלומר ללטף ולחבק את החתול. "אפשר לעבוד 12 שעות מחוץ לבית בתנאי ששומרים על השגרה הזאת, למשל 5 דקות של משחק בבוקר והשאר בערב", אומרת נרקיס. "אבל חשוב מאוד להעשיר את הסביבה במשחקים ומדפים, אפילו לפזר את האוכל בפינות מחבוא כדי לחזק את הצייד שבחתול. יש חתולים שמגיבים טוב למוסיקה של יוגה ומדיטציה או לתוכניות בערוצי הטבע בטלוויזיה שמשאירים להם בקול נמוך".

בבית יכולים להיווצר קשרים טובים לא רק עם הבעלים, אלא גם בין כמה חתולים, בעיקר אם גדלו יחד מגיל צעיר או שהם מאותו שגר. "בחצר, ברחוב, הגורים נפרדים בבגרותם ויוצאים לנדוד, ובדרך כלל מוצאים את מותם. בבית, לאחר עיקור וסירוס, אנחנו יכולים לשמר את היחסים ביניהם", אומרת נרקיס. שינוי חברתי כזה ניכר גם בקרב חתולי רחוב שמקבלים מזון באופן קבוע. בניגוד לחתולי הפרא, הם חיים בקהילה ונוצרים ביניהם קשרים ברמות שונות של קירבה.

2. חתול נאמן

החתול אמנם נאמן לעצמו ולטריטוריה שלו, אבל גם לבעלים - אולי משום שהם חלק מהטריטוריה. "הנאמנות לא מתבטאת באופן חד-משמעי כמו אצל כלבים", אומרת נרקיס. "חתול אולי לא יבוא בכל פעם שקוראים לו, אבל הוא ייגש להתלטף כשיתחשק לו, ותמיד יעשה הכל בקצב שלו". מלבד זאת, לדבריה, חתולי בית בעצם מתייחסים לבעלים בתור אמא חתולה, ולעתים קרובות מתנהגים כלפיהם כמו גורים. "בטבע האם מגרשת את הגורים המתבגרים כדי להתפנות לשגר הבא. אנחנו לא מגרשים אותם ומאפשרים להם להמשיך את הקשר הזה".

"את "את האהבה של החתול צריך להרוויח ביושר" (תצלום: אימג'בנק / GettyImages)

3. מופרעות

אנשים נוטים, משום מה, להשתמש בטרמינולוגיה פסיכיאטרית לגבי החתול שלהם: הוא מטורף, מופרע, אובססיווי. "החתול לא מופרע", פוסקת נרקיס. "אם אנחנו לא נאפשר לו לשחק, הוא יהיה עצבני ותוקפן. אם לא נארגן לו בבית מקומות גבוהים, הוא יטפס בכל מחיר ויגרום נזק. ואם ארגז החול לא נקי, הוא יעשה צרכים במקומות אחרים בבית. כל זה תלוי בנו". עם זאת, לפני שמחפשים פתרונות בתחום הפסיכולוגי של החתול (וגם הכלב), יש לשלול סיבות פיסיולוגיות להתנהגות עצבנית (למשל, מחלה וכאבים).

4. נקמה

החתול והכלב לא מתנקמים בבעלים, אלא מגיבים לחסך בסביבת המחיה שלהם (ראו סעיף קודם). "התנהגות חריגה של הכלב היא ביטוי למצוקה שהוא חש", אומרת איילה נאור, מאלפת כלבים ויועצת התנהגותית לחתולים. "בעבר טיפלתי בכלבת סמויאד שהיתה לועסת ומכרסמת את כל הבית, אבל רק בחורף. התברר שבקיץ בני המשפחה ישבו הרבה בחצר והכלבה היתה מתרוצצת סביבם ומוציאה מרץ. בחורף הם שהו יותר בבית הסגור, יצאו עם הכלבה לטיולים קצרים, והיא לא הוציאה מספיק אנרגיה. ברגע שהם התחילו לקחת אותה לטיולים ארוכים, הסימפטומים נעלמו".

5. טריקים חדשים לכלב זקן

"כלב יכול ללמוד בכל גיל, אם כי בגיל מבוגר הלמידה תהיה אטית יותר", אומרת נאור. היא עצמה התנסתה באילוף כלבים בני 7, 8 ויותר, ובמקרים כאלה נדרשת בדיקת וטרינר מקדימה כדי לוודא שהכלב בריא, שכן "אילוף ושינוי הרגלים עלולים להלחיץ מאוד את הכלב, ולגרום להתפרצות בעיות רפואיות שהיו עד כה חבויות". מלבד האילוף הבסיסי, אפשר לפתור בעיות התנהגות גם אחרי שנים רבות של הרגלים רעים. למשל, היא מספרת, "פנו אלי בעלים של כלב בן 7, רידג'בק מעורב גדול שחי במלונה, והיה משתולל בכל פעם שהבעלים ישבו בחצר, קופץ על ילדים ומפיל אותם. במשך הזמן הם הפסיקו לשבת בחצר, והכלב היה בודד ומתוסכל. לימדתי אותו את הפקודה ‘הישאר' כדי שיישב במקום אחד ולא יציק, וזה עבד. הכלב נרגע קצת, המשפחה חזרה לשבת בחצר, והכלב קיבל הרבה יותר תשומת לב. ככה שני הצדדים יצאו נשכרים".

6. אי אפשר לאלף כלב לפני גיל חצי שנה?

"זה היה נכון פעם, כשהיו מאלפים אך ורק עם קולר חנק וקולר דוקרנים, וקולרים כאלה לא שמים לכלב לפני גיל חצי שנה", אומרת נאור. "היום יודעים הרבה יותר על למידה ועל אילוף, ולכן אפשר להתחיל כבר בגיל חודשיים בערך. הלמידה בגיל הזה הרבה יותר מהירה, אם כי יכולת הריכוז מוגבלת. עובדים דקה או שתיים, וחוזרים על זה הרבה פעמים ביום. עם כלב בוגר אפשר להגיע גם לרבע שעה או יותר". אם מתחילים לחנך בגיל חצי שנה, הכלב כבר הספיק לפתח הרגלים לא רצויים, "ואז צריך לטפל גם בהם וגם להקנות הרגלים חדשים. זו עבודה כפולה". יש להדגיש שמדובר בלימוד פקודות אילוף בסיסיות, שאינן קשורות לחינוך לעשיית צרכים בחוץ. את זה אפשר להתחיל ללמד מגיל שלושה חודשים, בהתאם להתפתחות הפיסית של הכלב. כלב בן חודשיים פשוט לא מסוגל להתאפק.

7. אילוף ושמחת חיים

"יש שיטות אילוף שהופכות את הכלב למעין רובוט", אומרת נאור, "אבל אני מאמינה באילוף שהמטרה שלו היא שיהיה נוח לחיות עם הכלב. מצדי שה'רגלי' לא יהיה לפי הספר, וה'הישאר' לא יהיה חצי שעה אלא חמש דקות. וברור שזה לא אמור לפגוע בשמחת החיים של הכלב. הכלב שלי, לדוגמה, מאולף למשמעת ברמה מאוד גבוהה, אבל הוא עדיין יודע להשתולל ולשחק, גם עם החתולים שלי".

8. אי אפשר לאלף חתולים?

אפשר, אומרת נאור, ויש לה הוכחה. החתולה שלה מצייתת ל"שבי", "ארצה" וכו'. האילוף נעשה בשיטת ה"קליקר" (מכשיר שלוחצים עליו כדי להשמיע קליק אחרי התנהגות חיובית, וכל קליק מלווה בחטיף), אבל יש הטוענים שכל זה מנוגד בתכלית לאופי החתולי.

להיות או לחדול

בשבוע שעבר נפתח באתר "אג'נדה" פורום חתולי רחוב בהנהלת ענת רפואה, ראש המחלקה להגנת בעלי חיים במעבדות בעמותת תנו לחיות לחיות. הפורום התחיל לפעול, ברוח לוחמנית למדי, לקראת הדיון בבג"ץ ב-3 בנובמבר שיעסוק במדיניות משרד החקלאות כלפי חתולי הרחוב. הדיון נקבע לאחר שהמשרד טען כי אינו יכול לעמוד בנהלים שהוא עצמו קבע בעקבות פסק הדין בתיק מס' 4884/00 המכונה "בג"ץ החתולים". על פי פסיקה תקדימית זו מ-2004, המתת חתולי רחוב תיעשה במשורה ורק במקרים של סכנה ממשית לחיי אדם.

כתובת הפורום: .www.agenda.co.il/213/forum פורום זה מצטרף לקהילת מאכילי חתולים ב"תפוז" ולקומונה סגורה למאכילי חתולי רחוב ב"תפוז".

rivir@haaretz.co.il

*#