רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

חורים בכרומו

האתר Mygazines, המאפשר קריאה בגיליונות מגזינים עדכניים, מעורר את זעמם של המו"לים האמריקאיים. בעליו טוענים שהמיזם החדש יכול דווקא להועיל לעיתונות המודפסת

תגובות

רבים שיערו שהאתר mygazines.com יצליח לשרוד רק כמה ימים, אבל בינתיים חלף כבר חודש והוא עדיין כאן, עמוס בגיליונות אוגוסט-ספטמבר של מגזינים, בעיקר אמריקאיים ובריטיים. גיליונות של "ווג", "אקונומיסט", "טיים", "Parents" ,"PC Magazine", "ניו יורק מגזין", "פלייבוי" ו"מארי קלייר" מוגשים כאן חינם לצד מאות מגזינים אחרים בכל התחומים. סרוקים על ידי גולשים, ניתנים להגדלה נוחה, אפילו לעריכה, אך לא להדפסה.

למשפטנים אין ספק, האתר מפר זכויות יוצרים, אבל בעל האתר, אדם המתקרא ג'ון סמית, מתעקש: "הקונצפט פשוט", כתב בהודעה לעיתונות, "האתר מאפשר לחבריו לחלוק ביניהם מגזינים, כפי שהדבר נעשה בכל יום במשרדים של רופאים ועורכי דין, בספריות ובמספרות". זה לא כל כך פשוט, כמובן. "על פי החוק, ברגע שקניתי עותק כלשהו, אני יכול לעשות אתו ככל העולה על רוחי - חוץ מלהעתיק אותו", אמר ל"אי-פי" עורך הדין ג'פרי קונרד, מומחה לקניין רוחני. "האתר הזה הוא הפרה גלויה של חוקי זכויות יוצרים".

מגזינים נוהגים זה שנים להעלות לרשת מאמרים, לקריאה חינם, אבל רובם עדיין שומרים את הגיליונות העדכניים לדוכני העיתונות ומעלים תוכן במשורה. העולם מסביבם משתנה, והמגזינים - כמו עולם העיתונות כולו - נאלצים למצוא דרכים חדשות כדי לשרוד, אבל נראה כי רובם עדיין לא מוכנים לשינוי מרחיק הלכת שהאתר כופה עליהם. תאגיד "טיים וורנר", המפיץ רבים מהמגזינים שהועלו לאתר, כמו "פיפל" ו"טיים", מסר ל"אי-פי" כי הם שוקלים את צעדיהם, כולל בדיקה של דרכים לסגור את האתר. "ניו יורק מגזין" מסר תגובה דומה לאתר foliomag.com: "זו הפרה בוטה של זכויות יוצרים ואנחנו מתייחסים אליה ברצינות רבה. אנחנו עובדים עם המחלקה המשפטית שלנו כדי לעצור את ההתעללות בתוכן של המגזין".

יפסידו במערכה

אבל האיש מאחורי אתר המגזינים אומר פחות או יותר למוציאים לאור - חפשו אותי. האתר רשום על שמה של החברה הבריטית "סאלוואו" המוכרת מוצרי בריאות ויופי. כתובת החברה: תיבת דואר באיים הקאריביים של אנגווילה, הנמצאים בשטחה של בריטניה. זה לא הכל, כי האתר מתארח בשרתי החברה השוודית PRQ שבבעלות, כדאי לשים לב, המייסדים של אתר שיתוף הקבצים הפיראטי Pirate Bay. עם דומיין ושרתים הרשומים מחוץ לגבולות ארצות הברית, יהיה קשה - לפחות למו"לים האמריקאים - להילחם באתר, אבל לא בלתי אפשרי.

בסוף ינואר השנה הוגש בשוודיה כתב אישום נגד מפעילי האתר "פיראט ביי", בגין סיוע להפרה של חוק זכויות יוצרים. לפי תנאי השימוש של האתר Mygazines, אסור להעלות אליו תוכן המפר את החוק. עם זאת, האתר מתיר תכנים שנרכשו על ידי הגולשים. בתגובה נדירה ושאפתנית שהעביר אותו ג'ון סמית למגזין הבריטי "Press Gazette" נאמר: "יש לנו כל הכוונות לעבוד עם התעשייה כדי לספק לא רק הכנסה שוטפת עצומה, אלא גם פתרון לתחום ההוצאה לאור בכלל. השיטה שלנו תעלה את ההכנסות הנוכחיות, תעצור את הירידה בהכנסות מפרסומות בגלל האינטרנט ותתגבר על חוסר יכולתם של המגזינים להישאר מעודכנים.

"אם המטרה שלנו היתה להיות פיראטים", הוסיף הכותב, "יכולנו לאפשר גם הורדה של המגזינים והדפסתם". בהמשך הדגיש: "אם יהיה צורך בכך, ניפגש בבית המשפט. זו נראית כוונתם של המוציאים לאור. אבל צריך לשאול, לשם מה? גם אם הם ינצחו בקרב הזה, הם יפסידו במלחמה".

במאמר שפורסם במגזין "ויירד", תחת הכותרת "חינם! מדוע 0.00 דולר זה העתיד של עולם העסקים", כתב כריס אנדרסון: "עתה כבר ברור שכל מה שטכנולוגיית הרשת נוגעת בו מתחיל ללכת בנתיב החינם, לפחות במה שנוגע ללקוחות... חינם זה לא כל כך פשוט או טיפשי כפי שזה נשמע. רק משום שהמוצרים חינם, אין זה אומר שמישהו, איפשהו, לא מרוויח מהם כמויות עצומות של כסף. גוגל היא הדוגמה העיקרית לכך".

ייתכן שהאתר החדש, על יומרנותו, אכן מציע דרך חדשה שעשויה להביא תועלת לעולם העיתונות בכלל. אולם לא נראה שהמו"לים עדיין מוכנים להיכנס אל "ארץ החינם של האינטרנט", לפחות לא לפי שעה.

עושה עבודה טובה

אין זו הפעם הראשונה שבה אתרים המציעים עותקים חינם של מגזינים אמריקאיים עולים לרשת. לפניו כבר הושקו אתרים כמו SpotBit, Zinoku ו-issuu - אבל אף אחד מהם לא עושה את זה כל כך טוב כמו האתר הנוכחי.

אחרי רישום קצר, Mygazines מאפשר לחפש בו מאמרים ומגזינים בנוחות, תוך שימוש בפילטר המשפחתי או לא - פילטר המסנן מגזינים פורנוגרפיים. בחירה במגזין כלשהו תפרוש את כל דפיו כשהם מוקטנים, ולצדם לא פעם כמה משפטים מתוכם. הדבר מאפשר התמקדות נוחה בתוכן הרצוי עוד לפני שבוחרים להגדיל עמוד מסוים מתוך המגזין בעזרת התוכנה המובנית באתר. כל עמוד אפשר, כמובן, להגדיל עוד יותר, להוסיף לו הערות, לשמור אותו בצירוף תגיות אישיות וציון קטגוריות מתאימות, לאיתור מהיר מאוחר יותר, ולשלוח במייל לחברים. אפילו המו"לים, על תקציבי הענק שלהם, לא היו מצליחים ליצור אתר נוח בהרבה.