נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

הבמאי הוותיק יואל זילברג הוא זוכה פרס מפעל חיים מטעם האקדמיה הישראלית לקולנוע. זילברג, בן 81, יקבל את הפרס בטקס חלוקת פרסי אופיר לשנת 2008, שיתקיים ב-25 בספטמבר בהיכל התרבות בתל אביב, על תרומתו הרבה לקולנוע בישראל. "שמחתי מאוד והתרגשתי מבחירתה של האקדמיה בי. מרגש אותי במיוחד לקבל פרס על שמו של שייקה אופיר, שהיה חבר אישי", אמר זילברג בתגובה להודעה על הבחירה בו כחתן הפרס.

זילברג נולד בארץ ב-1927. הוא היה בנו של שחקן תיאטרון האהל בן ציון זילברג ובצעירותו היה פסנתרן. זמן קצר לפני מלחמת העצמאות, הוא נמנה עם מייסדי "הצ'יזבטרון", להקת הבידור והזמר של הפלמ"ח, ובמלחמת העצמאות התגייס לצה"ל. לימים נסע לבריטניה ולמד שם בימוי וכשחזר לארץ החל לביים לתיאטרון. בין היתר ביים להבימה, לתיאטרון האהל, לקאמרי וליידישפיל. לתיאטרון המסחרי ביים בין היתר את מחזות הזמר "קזבלן" ו"איי לייק מייק".

את המעבר לקולנוע עשה לאחר שלמד טלוויזיה וקולנוע בארצות הברית ועבד כעוזר במאי בסרטים "אקסודוס" עם פול ניומן, שביים אוטו פרמינג'ר ב-1960, ו"יהודית" עם סופיה לורן, שביים דניאל מאן ב-1966. זילברג ביים 18 סרטים עלילתיים, כמה מהם אמריקאיים, ובהם "עץ או פלשתיין" (1962) יחד עם נתן אקסלרוד ואורי זוהר, "חסמבה" (1971), "חכם גמליאל" (1973), "קוני למל בתל אביב" (1976), "נישואין נוסח תל אביב" (1979), "אמי הגנרלית" (1979), "קוני למל בקהיר" (1983), "ברייקדנס" (1984) ו"למבדה" (1990).

בשנים האחרונות עבד זילברג גם בטלוויזיה, יצר את הסדרה "רמת אביב ג'", כתב וביים את 50 הפרקים הראשונים שלה ובאחרונה ביים תוכנית יחיד עם דודו פישר, "שירת הכלייזמר ביידישפיל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ