טיפול שורש ל"שן החלולה"

כנסיית הזיכרון בברלין בסכנת התפוררות. בין התורמים לשיקומה: קבוצת כדורגל וטייס בריטי שהפציץ את העיר

אבנר שפירא
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אבנר שפירא

אחרי מלחמת העולם השנייה תיאר הסופר הגרמני וולפגנג קפן את מראה ברלין ההרוסה, שבקו הרקיע השלה בלטה בהעדרה כנסיית הזיכרון על שם הקייזר וילהלם. "מעלינו בערה העיר, סערה סופת-האש... מגדל הכנסייה היה מנותץ והבית הרומאני על בית-הקפה הרומאני להט, כאילו זהר בזוהר-ניצחון, נס-הזהב של מולדת נסתרה", כתב קפן בסוף הסיפור "בית-קפה" (שתורגם לעברית בידי אילנה המרמן באנתולוגיה "סיפורים גרמניים", הוצאת הקיבוץ המאוחד, 1988). "זוהר הניצחון" של הגרמנים אכן היה רק אשליה בסופו של העידן הנאצי וזוהרה של הכנסייה, שהיתה ציון דרך מפורסם בעיר, הועם: היא נהרסה כמעט לחלוטין בהתקפה של חיל האוויר הבריטי ב-22 בנובמבר 1943, ומבין חמשת המגדלים שהרכיבו אותה, נותר רק חלק ממגדל הפעמון, שראשו נגדע.

אבל כאשר עלתה אחרי המלחמה הצעה להרוס את השריד היחיד שהשתייר מהכנסייה המפוארת, התעוררה מחאה נרחבת בברלין והוחלט להותירו על כנו, כאנדרטה אותנטית שתנציח את אימי המלחמה. בעיני רבים היתה הכנסייה קטומת הצריח לאחד הסמלים של ההתמודדות הממושכת של הגרמנים עם פשעי הרייך השלישי. כעת מתברר כי שיקומה של כנסיית הזיכרון הוא צו השעה, ובלעדיו היא עלולה להתפורר ולהתמוטט. בברלין מנסים לגייס מימון שיאפשר להציל את מה שנשאר מהאתר, השוכן בברייטשאיידפלאץ, כיכר הנושקת לרחוב קורפירסטנדאם, אחד מעורקי הקניות והבילויים המרכזיים בעיר.

הכנסייה נבנתה בהוראתו של הקייזר וילהלם השני, לזכר סבו, הקייזר וילהלם הראשון, ונחנכה ב-1895. אחרי מלחמת העולם השנייה נבנתה ליד מגדל הפעמון כנסייה חדשה, מתומנת בצורתה, שקירותיה עשויים לבני זכוכית קטנות, ובה נוסד גם מוזיאון קטן. אחרי חנוכתה ב-1961 היא סימלה, יחד עם שרידי המגדל הישן, לא רק את זיכרון העבר הנאצי אלא גם את מערב ברלין המשתקמת בימי המלחמה הקרה, כשהעיר היתה מעין מובלעת מערבית-קפיטליסטית בתוככי שטחה של מזרח גרמניה הקומוניסטית. המגדל שנותר מהכנסייה המקורית, שמתנשא לגובה 68 מטרים, קיבל בפי תושבי ברלין את הכינוי "השן החלולה".

לאחרונה נודע כי השן זקוקה לטיפול שורש: דו"ח של מומחי שימור העלה כי תנודות התחבורה הרבות באזור גורמות לקירות המגדל להתפורר לאטם, וקיים חשש כי חלקים ממנו יקרסו.

פרנסי הכנסייה ונציגי העירייה מסרו כי עלות השיקום של החזית הניאו-גותית של הבניין תגיע ל-4.1 מיליון יורו. בשל מצבה הכספי העגום, יכולה עיריית ברלין להקציב רק 1.5 מיליון יורו, ולכן פתחה הכנסייה במסע לגיוס תרומות. לקמפיין הצטרפה גם הרטה ברלין, קבוצת הכדורגל המובילה של העיר, שהבטיחה כי תתרום סכום משמעותי לשיקום.

במפתיע, התגייסו למשימה גם אויבים מן העבר: צ'רלס ג'פרי גריי, בן 85, שהיה טייס בחיל האוויר הבריטי והשתתף בהפצצות על ברלין במלחמת העולם השנייה, תרם מכיסו ליוזמה כי "המגדל חייב להישאר למען הדורות הבאים, כתזכורת לזוועות המלחמה", כפי שאמר לסוכנות הידיעות הגרמנית. בחורף האחרון באו גריי ובני משפחתו לברלין, כדי להאזין לקונצרט התרמה חגיגי שנערך בכנסייה בצל המגדל, בנוכחות קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. אנשי הכנסייה מקווים כי גם ממשלת גרמניה תוסיף את חלקה וכי באביב אפשר יהיה להתחיל בעבודות השיקום, כך שהמגדל המנותץ יוכל אולי לזהור מחדש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ