נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

לאחר תביעת דיבה שהגישו נגד מיקי רוזנטל לפני כחצי שנה כשעבד על סרטו "שיטת השקשוקה", ולאחר שביקשו להניא את חברת יס מכוונתה לשדר את הסרט, שלחו בשבוע שעבר נציגים של משפחת עופר מכתב לסינמטק תל אביב, בניסיון לגרום להנהלה לבטל את החלטתה להקרין את הסרט בסינמטק ב-31 בחודש.

ב"שיטת השקשוקה" מנסים רוזנטל והבמאי אילן עבודי לשפוך אור על השיטה שמאחורי קשרי ההון והשלטון בישראל, באמצעות סיפורה של משפחת האחים סמי ויולי עופר והעסקים שהיא מנהלת. חברת יס, שהשקיעה בסרט, הודיעה לפני כמה חודשים לרוזנטל כי אין בכוונתה לשדר את הסרט (במכתב ששלח נציג משפחת עופר לסינמטק מצוין כי נציגי המשפחה פרשו את טענותיהם לפני חברת יס בעניין סרטו של רוזנטל).

המכתב שנשלח לסינמטק, שעליו חתום עו"ד אריאל שמר, קובע בין היתר כי תיאור הסרט שפירסם הסינמטק "מהווה כשלעצמו הוצאת לשון הרע כלפי מרשינו ופגיעה חמורה ובוטה בשמם הטוב ובמוניטין שצברו". כמו כן, אף שבמכתב מצוין כי בני המשפחה לא צפו בסרט, נטען כי "הסרט עצמו מכיל, למיטב הידוע למרשינו, הוצאת לשון הרע כנגדם". עקב כך דורש עו"ד שמר מהסינמטק להפסיק את פרסום תיאור הסרט, וכותב כי הוא מצפה שהסינמטק יימנע מהקרנת הסרט, ובכך ימנע ממרשיו את הצורך "לשמור על זכויותיהם".

אבל בסינמטק לא מתרגשים. "אין שום סיבה שלא נקרין את הסרט", אמר אתמול מנכ"ל הסינמטק אלון גרבוז. "אנחנו מוכנים להציע לכל מי שרוצה מבין נציגי המשפחה לבוא ולהשתתף בדיון שיתקיים לאחר ההקרנה, או למסור הצהרה מטעמם, אבל אנחנו לא צד בעניין. אנחנו מקרינים סרטים תיעודיים של יוצרים, וגם לסרט הזה ניתן במה".

"אני חושב שיש חשש גדול מחשיפת השיטה של קשרי הון-שלטון", אמר אתמול רוזנטל. "הסרט הזה מנסה לבחון אם קשרי הון-שלטון הם המצאה עיתונאית או שיטה. הוא מנסה לענות על השאלה איך העסק הזה עובד, ואני מניח שבמשפחת עופר לא רוצים שהציבור יידע איך זה עובד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ