רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

חוליות: איך סורגים מתכת?

המעצבת אהובה שורצברד סורגת במתכת כתחליף לבד ולצמר. יש בעבודותיה בתערוכת 'חוליות' יש תחושה של קלילות וזוהר, והן נראות במפתיע אלגנטיות וחסרות מאמץ

תגובות

במרכזה של "חוליות", תערוכת היחיד של אהובה שורצברד שנפתחה ביום חמישי בגלריה פריסקופ לעיצוב עכשווי בתל אביב, ניצבת פלטה פשוטה, לבנה וארוכה, שמונחת על רגלי מתכת. על הפלטה מונחים צמידים וענקים במגוון צבעים, שנראים במבט ראשון כסרוגים מבד נוקשה; מבט קרוב יותר יגלה שהתכשיטים עשויים חוטי נחושת צבועה.

בעבודתה כמעצבת משתמשת שורצברד במתכת כתחליף לבד ולצמר. הקושי לעבוד עם מתכת, חומר שאינו מזוהה כלל ועיקר עם סריגה, אינו מורגש. יש בעבודות תחושה של קלילות וזוהר, והן נראות במפתיע אלגנטיות וחסרות מאמץ. שילובי הצבעים הססגוניים תורמים גם הם לתחושה זו.

מקור ההשראה של הסריגה במתכת הוא בביקור שערכה שורצברד בדרום אפריקה ובמפגש עם אמנות רחוב שבה נשזרו ונקשרו שאריות חוטי מתכת וחוטי טלפון. שורצברד מספרת, שבעוד שבמערב הסריגה נתפשת כפעילות נשית, שם היא מקצוע גברי מובהק שראשיתו בשבטים הנודדים בצפון אפריקה.

שורצברד, שלא למדה עיצוב באופן פורמלי, בחרה להשאיר את האובייקטים הסרוגים ללא קישוטים או תוספות, פרט לנוכחות מינורית של חרוזי זכוכית בתכשיט אחד או חוטי רקמה באחר. תשומת הלב מרוכזת בחומר עצמו, והצבעוניות שלו עומדת בניגוד לעבודה הרבה שמלווה את תהליך ייצורו.

ד"ר טל פרנקל אלרואי כותבת ברוח זו בקטלוג הנלווה לתערוכה: "הבחירה בצבע עומדת לעתים קרובות כאנטיתזה לעבודה השחורה, ומייצרת רושם מוטעה של קלילות והעדר מסה: עד כמה קשה לאילוף ולכיפוף יכול להיות תכול זוהר או ורוד מטאלי?" התוצאה הסופית היא עדיים שיש להתייחס אליהם כאל פסלים קטנים, גמישים ונוקשים גם יחד, שנמצאים בתנועה וקפואים בעת ובעונה אחת.

לצד השולחן שלוש במות שעליהן תכשיטים וטבעות נוספות בעיצובה של שורצברד. מלבד חומרים מסורתיים כגון זהב וכסף, מעצבת שורצברד בחוטי נירוסטה ובנחושת צבועה בתנור. עניין מיוחד מעוררות הטבעות, שעליהן מופיעות טביעות האצבע של שורצברד על שעווה רכה. עם הזמן אשה אחרת תטביע בהן בתורה את חותמה שלה.

מבט חוזר על חלל התערוכה מעלה ספקות בקשר לבחירה להציג את התכשיטים על הפלטה הלבנה הפשוטה. סביר להניח שהעניין מכוון, ושהוא נולד מתוך רצון לתת לאובייקט לדבר בעד עצמו. אולם דלות החומר של אמצעי התצוגה אינה עושה חסד עם הפריטים. במקום להדגיש את ייחודם היא מקבעת אותם במה שנדמה כמשחק או כפינת יצירה, ואינה תורמת להתייחסות אליהם במונחים של חדשנות ומקוריות.

"חוליות" - אהובה שורצברד. גלריה פריסקופ לעיצוב עכשווי, בן יהודה 176 פינת ארלוזורוב, תל אביב. שעות פתיחה: יום שני-חמישי 17:00-20:00, יום שישי-שבת 11:00-13:00. עד 30.8

*#