שובו של אובי-ואן קנובי

באמצע אוגוסט ישוחרר הסרט הבא בסדרה הבלתי נלאית של מלחמת הכוכבים- "מלחמת המשובטים" בגירסתו המצויירת. אפילו המעריצים שואלים למה זה טוב

דייב איצקוף, ניו יורק טיימס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דייב איצקוף, ניו יורק טיימס

דורות העתיד לא יצטרכו להקים מוזיאון לג'ורג' לוקאס, משום שג'ורג' לוקאס כבר הקים מוזיאון לעצמו.

משני עבריו של גשר הגולדן גייט בסן פרנסיסקו הוא בנה שני מקדשים המתמקדים ב"מלחמת הכוכבים": בחווה שלו, "סקייווקר" שבמארין קאונטי, ובקומפלקס המשרדים החדש יותר שלו, מרכז לטרמן לאמנויות דיגיטליות שבבסיס הצבאי לשעבר פרסידיו, הוא אסף פריטים שונים, מזכרות מסאגת שישה הסרטים שלו, חלקן מרשימות (העתקים בגודל טבעי של הנבלים דארת ויידר ובובה פט), חלקם מחניפים (מזרקת יודה) וחלקם מזלזלים בו (גוש קרבוניט שג'אר ג'אר בלינקס המתועב לכוד בו). כמו מקדשים דתיים, הבניינים האלה מקדשים מצד אחד ומבודדים מצד שני את האדם שלכבודו הוקמו.

באמצעות החופש וההון שצבר, שרובם נבעו מההצלחה האסטרונומית של "מלחמת הכוכבים", לוקאס צבר משאבים יצירתיים חסרי תקדים; סרטו הבא יכול להיות כל מה שיעלה על דעתו, מאפוס רחב יריעה ועד סיפור אישי אינטימי שהוא אמר שהיה רוצה לביים.

אבל שני הפרויקטים הבאים שלו יהיו קשורים ל"מלחמת הכוכבים", לא פחות שאפתניים מסרטיו הקודמים, ועם זאת כנראה פחות מסחריים. הם יוצאים בתקופה שבה אפילו הנאמנים שבחסידי "מלחמת הכוכבים" תוהים אם נותר לו מה למצות מעולם הפנטסיה הזה.

ביקור חוזר בממלכת הדמיון

לפני כמה שבועות ביקר לוקאס, בן 64, במשרדיו בפרסידיו, בעצירה בין הבכורה האירופית ליפאנית של סרטו החדש בסדרת "אינדיאנה ג'ונס". אני אוהב לעשות סרטים; אני לא מתלהב מתהליך המכירה שלהם, אמר. הוא בא לקדם סרט אנימציה ממוחשבת מסדרת "מלחמת הכוכבים", "Star Wars: The Clone Wars" ("מלחמת הכוכבים: מלחמת המשובטים"), שיעלה לאקרנים בארצות הברית ב-15 באוגוסט ויקדים סדרת אנימציה טלוויזיונית שתשודר בערוץ קרטון נטוורק בסתיו.

למרות הצהרותיו, לוקאס לא השלים את אפוס "מלחמת הכוכבים" בסרטו מ-2005 "נקמת הסית", השלישי בטרילוגיה של סרטי מבוא שהכניסו יותר ממיליארד דולר בארצות הברית. כבר ב-2002 הוא הגה סדרה מצוירת שעלילתה תתרחש בין הפרק השני לשלישי של סרטי המבוא, ותעסוק בהרפתקאותיהם של אובי-ואן קנובי ואנקין סקייווקר (שייהפך לדארת ויידר הנבל), ותחקור לעומק גיבורים, נבלים ופלנטות שתוארו ברפרוף בסרטי המבוא.

בשביל לוקאס זאת היתה הזדמנות לחזור ולבקר בממלכת הדמיון שמסבה לו סיפוק גדול. "'מלחמת הכוכבים'", אמר, "היא ארגז חול שאני אוהב לשחק בו. אני לא מנסה להוכיח שום דבר לאף אחד". אבל העניין המתמשך שלו ב"מלחמת הכוכבים" מרמז על לקח שעמיתיו הקולנועיים כבר למדו: שלפעמים קל יותר לעשות סרטים גדולים מסרטים קטנים.

כפי שכתב ידידו ושותפו הוותיק סטיוון ספילברג בהודעת דואר אלקטרוני, "כולנו היינו רוצים לעשות סרטים אישיים קטנים שחומקים לאולמות הקולנוע וחולפים נמוך מכדי שהראדאר יגלה אותם. למרבה הצער, כשמדובר בג'ורג' ובי, ובאחרים שנהנו מהצלחה גדולה ומתמשכת - 'מתחת לראדאר' נהפך לאזור שהוא מחוץ לתחום בשבילנו".

לוקאס נקט צעד לא רגיל וחיכה עד ש-22 פרקי העונה של "The Clone Wars" יהיו מוכנים בטרם ניסה למכור אותה לרשתות הטלוויזיה בסוף 2007. שום רשת לא קנתה את הסדרה מיד. לוקאס אמר שהאחים וורנר גילו בה עניין רק לאחר שהוא החליט להפיק סרט קולנוע בשם זה ובאולפני הקולנוע המליצו לאנשי ערוץ קרטון נטוורק לקנות את סדרת הטלוויזיה. הוא כבר עובד גם על גרסה חיה לסדרה.

אבל השאלה בעינה עומדת: רק משום שאפשר ליצור עוד סרט בסדרת "מלחמת הכוכבים", האם צריך ליצור סרט חדש בסדרת "מלחמת הכוכבים"? כמה מחובבי "מלחמת הכוכבים" - גם כאלה שעבדו עם לוקאס על פרויקטים של "מלחמת הכוכבים" - רואים ברגשות מעורבים את החפירה המתמשכת שלו בנכס המדע הבדיוני שכבר הניב ספרי קומיקס, משחקי וידיאו וספרים רבים, שלא לדבר על ששת הסרטים.

"זה הדבר הקל ביותר לעשות, כי הוא לא צריך להמציא משהו חדש לגמרי; הבסיס כבר ישנו", אומר גנדי טרטקובסקי, האנימטור שביים את סדרת סרטוני "Clone Wars" הקודמת של לוקאס לקרטון נטוורק. כמעריץ, אומר טרטקובסקי, "זה משמח אותי, אבל יש עוד כל כך הרבה דברים שהוא היה יכול ליצור".

לוקאס אמר שהוא חוזר לדמויות הפופולריות משום שהוא יכול ונהנה לעשות זאת. אבל "מלחמת הכוכבים" מנעה ממנו לקיים את הבטחתו לחזור ולעשות סרטים אישיים וקטנים יותר, והוא קובל על הסחת הדעת. הוא גם פסימי בנוגע לאפשרות שמישהו ירצה לראות סרט שלו שאינו מתרחש בגלקסיה רחוקה. "אולי הסרט יוקרן באיזה פסטיבל", אמר. "אולי הוא יגיע לשישה אולמות קולנוע בארצות הברית ויוקרן שבועיים".

הלקח של קופולה

לוקאס למד לקח מניסיונו של ידידו ומורהו הרוחני פרנסיס פורד קופולה, שסרטו החדש והעצמאי, "Youth Without Youth", הופץ בהיקף קטן בהרבה מזה של סרטי "הסנדק" שלו (בארצות הברית הוא הכניס פחות מ-250 אלף דולר).

בהודעת דואר אלקטרוני ששלח בתגובה לשאלות הסכים קופולה שלסרטים שהוא מביים עכשיו, ושלוקאס אומר שהוא מתכוון לביים, יש סיכויים קטנים בלבד להשיג מעמד של שוברי קופות. "אנחנו עושים סרטים לעצמנו", כתב. "אם אף אחד לא ירצה לראות אותם, מה אפשר לעשות?"

עמיתים אחרים לשעבר של לוקאס טענו שפרויקטים חדשים של "מלחמת הכוכבים" סיפקו אמצעים טכנולוגיים מבורכים לכל תעשיית הקולנוע, והניבו את "אינדסטריאל לייט אנד מג'יק", חברת האפקטים המיוחדים החלוצית של לוקאס, ו"אדיט-דרויד", חומרה לעריכת סרטים דיגיטלית שבישרה את שיטת העריכה "אוויד".

לוקאס מזכיר שהוכיח שמתנגדיו טועים פעמים רבות בקריירה שלו, מבכירי הקולנוע שהיו סבורים ש"אמריקן גרפיטי" יצליח יותר כסרט טלוויזיה ועד עמיתיו לתעשייה שהזהירו אותו שלא לממן את "האימפריה מכה שנית" ברווחיו מ"מלחמת הכוכבים".

כשהוא עובד על נגזרות "מלחמת הכוכבים", לוקאס נהנה מהחופש להתעלם מדבריהם של אחרים. במקרה של "The Clone Wars", הוא מממן את הסדרה בעצמו וגובה מטיים וורנר דמי זיכיון תמורת הפצת הסרט ושידור הסדרה. "הרבה יותר קל לי עכשיו לעשות את התוכנית שאני רוצה, ולהגיד, 'הנה הסדרה, אתם רוצים לקנות אותה או לא?'" אמר.

אבל העצמאות היצירתית של לוקאס אינה יכולה להגן עליו מפני המציאות של תעשיית הקולנוע. הוא אינו מתכוון, לפחות לא מיד, להתמודד מול אולפני אנימציה מבוססים יותר כגון דרימוורקס, דיסני ופיקסאר. עלייתו לאקרנים של הסרט "Clone Wars" באמצע אוגוסט - מועד מאוחר ביחס לסרט חדש בסדרת "מלחמת הכוכבים" - נקבעה בחלקה כדי למנוע תחרות עם סרטיהם של האולפנים האלה.

סביר מאוד ש"The Clone Wars" יהיה הסרט בעל ההכנסה הקטנה ביותר בסדרת "מלחמת הכוכבים"; לוקאס אמר שיהיה מרוצה אם הסרט יכניס 100 מיליון דולר בארצות הברית. ("נקמת הסית", לשם השוואה, הכניס 380 מיליון דולר.)

הוא כבר עובד על העונה השנייה והשלישית של "The Clone Wars" ומתכנן את סדרת הטלוויזיה הלא מצוירת של "מלחמת הכוכבים". אחר כך, אמר, יחפש סדרות טלוויזיה וסרטים אחרים לאולפן האנימציה שלו, וימשיך לפתח את "Red Tails", סרט קולנוע שנמצא בתהליך מתמשך של עבודה, ואת "Tuskegee Airmen" שהוא מפיק. ואחר כך, מי יודע?

לוקאס הזכיר את סרט הקולנוע הראשון שלו, "THX 1138", יצירה דיסטופית של מדע בדיוני שיצאה לאקרנים ב-1971. באותה תקופה חשב שזאת תהיה ההזדמנות האחת והיחידה שלו לביים סרט בדיוק כפי שהוא רואה אותו בעיני רוחו.

לדבריו, כל מה שעושרו מאפשר לו הוא ההזדמנות לעשות עוד סרטים כמו שהוא רוצה. "יש לי יותר הזדמנויות", הוא אומר. "אני יכול לעשות שישה סרטים כאלה. אין ספק שאפסיד את כל מה שאשקיע בהם. אבל אני יכול ליהנות מהעשייה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ