מת הסופר צ'ינגיס אייטמטוב

הסופר והדיפלומט, שכתב על המתרחש בכפרי קירגיסטאן, חשף את חוסר השקט של החיים הסובייטיים במשטר הסוציאליסטי

ברוס ובר, ניו יורק טיימס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ברוס ובר, ניו יורק טיימס

צ'ינגיס אייטמטוב, סופר קומוניסטי שהרומנים והמחזות שכתב לפני התמוטטות ברית המועצות סיפרו על אנשי הרפובליקה המרוחקת קירגיסטאן, ושבהמשך נעשה דיפלומט וכן ידידו ויועצו של המנהיג הסובייטי מיכאיל גורבצ'וב, מת ביום שלישי שעבר בנירנברג שבגרמניה. הוא היה בן 79 והתגורר בבישקק, בירת קירגיסטאן.

מנכ"ל הוצאת הספרים הגרמנית שפירסמה את ספריו של אייטמטוב, לוסיאן לייטס, אמר שסיבת המוות היתה דלקת ריאות.

אייטמטוב, שהיה דמות בולטת בחוגי הספרות והפוליטיקה בקירגיסטאן וברוסיה, כתב בקירגיזית וברוסית. הוא היה בן כלאיים בברית המועצות לשעבר. אף שהיה חבר מפלגה חשף את חוסר השקט של החיים הסובייטיים במשטר הסוציאליסטי. הוא הרבה לספר על הפרטים הריאליסטיים של החיים בכפרי קירגיסטאן, פרובינציה הררית מרוחקת הגובלת בסין ממזרח ומדרום, ובייחוד על הפולקלור, וכתב, בצורה אלגורית, סימבולית או מרומזת, על קשיי החיים בחברה שנשלטת על ידי הקולקטיב.

צ'ינגיס אייטמטוב. קשיי החיים בחברה שנשלטת על ידי קולקטיב (תצלום: אי-פי)

יצירתו הבולטת הראשונה, הסיפור הקצר "ג'מילה" (ראה אור בעברית בהוצאת עם עובד), למשל, מתאר סיפור אהבה המתפתח בין מתבודד למוד צרות לבין הדמות הראשית, אשת חייל שבעלה נמצא הרחק במלחמה, כשהם עובדים יחד בחווה קולקטיווית המספקת תבואה לצבא. הסיפור מסופר בקולו של ילד קטן, אחיו הצעיר של החייל, ולא זו בלבד שהוא מאדיר את האהבה ואת בריחתם של בני הזוג מלעגם של בני הכפר, אלא גם יוצר תיאור של האמן כאדם צעיר. בהשראת אהבתם מחליט המספר הצעיר להיעשות לצייר.

עוד יצירות בולטות של אייטמטוב הן המחזה "הטיפוס על הר פוג'י", על פגישה מחודשת משובשת של חברים לספסל הלימודים, שמהדהדים בה רגשי האשמה של ניצולי עידן סטלין, ו"והיום איננו כלה" (ראה אור בעברית בהוצאת עם עובד).

"הוא כתב על ברית המועצות כששום דבר לא יצא משם", אמר איראג' בשירי, מרצה באוניברסיטת מינסוטה המתמחה בספרות ממרכז אסיה, עיראק ואפגניסטאן. "הוא היה ביקורתי בדרך ערמומית מאוד. ולא רק שלא מנעו ממנו לכתוב, אלא הבינו אותו כריאליסט והעריצו אותו".

אייטמטוב נולד בכפר שקר טלסקואי ב-12 בדצמבר 1928. אביו היה פקיד מפלגה ברפובליקה הקירגיזית, שהסתבך עם הסטליניסטים; על פי ביוגרפיה שכתב בשירי, הוא הואשם בלאומנות בורגנית והוגלה; גופתו, הקבורה בקבר אחים, התגלתה עשרות שנים לאחר מכן.

בצעירותו עבד אייטמטוב כרועה צאן וכמגדל חיטה, וכן ככתב עיתון המפלגה "פרוודה", וכגובה מסים. הוא למד במכון גורקי לספרות במוסקווה, ובהמשך החל לצבור כוח מבחינה פוליטית. בשלב מסוים היה שגריר רוסיה בלוקסמבורג. הנשיא דמיטרי מדוודב וראש הממשלה ולדימיר פוטין שלחו למשפחה תנחומים על מותו והיללו את יצירתו.

אייטמטוב היה "סופר של העולם הדובר רוסית", אמר גורבצ'וב לסוכנות החדשות אינטרפקס בתחילת השבוע. "איש שהיה קרוב לכולנו הלך מאתנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ