ובינתיים במזרח צרפת

תוכנית בנייה באתר כנסייה שתיכנן לה קורבוזייה הוקפאה בעקבות מאבק

אסתר זנדברג
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אסתר זנדברג

במרחק אלפי קילומטרים מזכרון יעקב, אבל כה קרוב, הוקפאו בימים אלה עבודות הבנייה של מרכז מבקרים חדש באתר הכנסייה "גבירתנו שבמרומים" בעיריה רונשן שבמזרח צרפת, יצירתו הנודעת של האדריכל השווייצי-הצרפתי לה קורבוזייה מ-1955. להקפאת הבנייה גרמו מחאה בינלאומית זועמת מצד שוחרי אדריכלות נגד הפגיעה "בהרמוניה באתר" ואיום בתביעה משפטית של קרן לה קורבוזייה הממונה על מורשתו האדריכלית, שקראה לגניזתה המוחלטת של התוכנית ה"ברברית".

הכנסייה, הניצבת בראש גבעה ומעוטרת בגג דמוי כובע נזירה, היא אחת מיצירותיו המוערכות של לה קורבוזייה ואיקונה אדריכלות פופולרית. היא חריגה על רקע כלל עבודתו ומשנתו המודרניסטית בדגש על "רוח המקום" (שלא לומר רוח הקודש) בהבדל מרוח הזמן שלה קורבוזייה היה אחד ממנסחיה ומוביליה. את מרכז המבקרים החדש מתכנן האדריכל האיטלקי בעל המוניטין רנצו פיאנו, שהיה בין היתר שותף לתכנון מרכז פומפידו בפאריס, איקונה אדריכלית בזכות עצמה.

“גבירתנו שבמרומים”. רונשן, צרפת, לה קורבוזייה

הפרויקט של פיאנו ברונשן, שכולל מתחם מגורים לנזירות, הוא ברובו תת קרקעי, ולטענתם של אנשי הכנסייה שיזמו את הקמתו, כמעט שלא יבלוט במדרון. בניין הכנסייה לא ייפגע כלל. ואולם היסטוריון האדריכלות הצרפתי ז'אן לואי כהן, מראשי המתנגדים לפרויקט, טוען לעומתם ש"אולי לא יראו את זה, אבל ירגישו את זה". כהן מוסיף שהמקום יאבד את אווירת הבדידות של אתר עלייה לרגל והכנסייה תתגמד לנוכח הבנייה החדשה (ובמיוחד הגג המשולש של מרכז המבקרים החדש המתכתב עם גג כובע הנזירה).

עצומה הקוראת לביטול הפרויקט נשלחה לאחרונה לשרת התרבות הצרפתית קריסטין אלבנל, כפי שנכתב בשבוע שעבר בעיתוני אדריכלות ובנייה מקוונים שפירסמו את הידיעה. בעצומה נגדית שהפיץ טוען פיאנו כי אתר הכנסייה והמתקנים במצב נורא וזקוקים בדחיפות לחידוש. על שתי העצומות חתמו אלפי שוחרי אדריכלות - עם רוב ניכר למתנגדים לפרויקט - ובהם דמויות בעלות השפעה ומוניטין בזירה הבינלאומית. עצומה פרטית שהתפרסמה נגד פרויקט מרכז התרבות בזכרון יעקב אספה רק 11 חתימות, אבל הדרך למאבק ציבורי ואפילו ערר משפטי עדיין פתוחה.

תוכניות מרכז המבקרים, רונשן, צרפת, רנצו פיאנו

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ