עוצמת הבריאה של אדוורד מונק

גיל שוחט, יליד 1973, פסנתרן, מלחין ומנצח

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ספר על החוויה האמנותית הראשונה שלך

החוויה הראשונה היתה במוזיאון ישראל בירושלים. הייתי בן חמש, הלכתי עם ההורים ואני זוכר שני דברים: את העבודות של מגריט, שמאוד השפיעו עלי, ואת ההסבר של אמא שלי על משיחות המכחול בציורים של ואן גוך. היא אמרה לי להתבונן בתמונה מקרוב, כך שלא יכולתי לראות את הדמות, ואז היא ביקשה ממני להתרחק וראיתי את הדמות. זה היה בשבילי קסם.

מתי התרגשת מיצירת אמנות?

אני אעבור לגיל 16, מוזיאון תל אביב, תערוכת ליטוגרפיות וחיתוכי עץ של אדוורד מונק. התערוכה כללה אוסף של ליטוגרפיות שלא רק ריגש אותי אמנותית אלא בעיקר הדהים אותי. לאוסף הזה קראו "אלפא ואומגה". הוא סיפר סיפור שהיה מעין פראפראזה על סיפור הבריאה של אדם וחוה וכלל תמונות חזקות בצורה בלתי רגילה. כשיצאתי מהתערוכה אמרתי לעצמי שיום אחד אכתוב על זה אופרה. התחלתי לכתוב אותה ב-97' והיא בוצעה על ידי האופרה הישראלית ב-2001.

מה יגרום לך ללכת לתערוכה מסוימת?

אם זה אמן שאני מכיר, שמעתי עליו ויש לי קשר אתו או תערוכה שיש סביבה "באז". מאלו אני הרבה פעמים מתאכזב.

איזו תערוכה ראית לאחרונה?

לפני חודשיים הייתי עם התזמורת בסיור קונצרטים בארצות הברית והגענו לכל מיני ערים קטנות וגדולות. ליד פילדלפיה הגעתי ל"בארנס קולקשן", בית פרטי של אדם עשיר ובו מוצג האוסף שלו. לא האמנתי למראה עיני. יש שם אוסף אימפרסיוניסטי, מהמרשימים ביותר שראיתי אי פעם. הוא כולל מאות עבודות של מונה, מאנה, סיסלי ואחרים וגם אוסף מדהים של רנואר. אפשר גם ללמוד ממנו הרבה על הביזנס של עולם האמנות. למשל, יש שם האוסף הגדול ביותר של עבודות של חיים סוטין. בארנס קנה עשרות עבודות שלו ב-50 דולר מגלריה בפריז, כשהיה צייר יהודי לא מוכר. תראי איך אדם אחד, בקנייה אחת, שינה את מעמדו ההיסטורי של האמן הזה, שבה במידה יכול היה להיעלם.

מי האמן הישראלי שאתה אוהב אבל לא תכניס עבודה שלו הביתה?

רפי לביא. לפני כחודש הייתי בגלריה בדלית אל כרמל. הסתכלתי בכל הקדישמנים שהיו שם ופתאום ראיתי עבודה ענקית על דיקט של רפי לביא. אני מודה שזה היה הדבר האטרקטיווי ביותר בכל הגלריה. ישר שאלתי מה מחירה והמוכר ענה: 100 אלף שקל. חשבתי על זה ארוכות והגעתי למסקנה שזה אמן שאני מאוד מעריך אבל לא הייתי תולה. אלו הן עבודות מעוררות כשאתה במוזיאון אבל בבית צריך להירגע.

איזו יצירה היית רוצה לראות בכל בוקר כשאתה פוקח את העיניים?

אימפרסיוניזם. הייתי הולך על "חבצלות המים" של קלוד מונה. כשאתה פותח את העיניים אתה רואה את המציאות אבל היא עדיין מטושטשת ולכן אימפרסיוניזם, כמעט לכל סוגיו, הוא רלוונטי לרגע הזה.

אילו לא היתה בעיה של כסף, איזו עבודת אמנות ישראלית היית רוכש?

אמן שאני מאוד אוהב אבל לא יכול להרשות לעצמי זה מרדכי ארדון. אני גם מאוד אוהב את המינימליזם של קופפרמן ואת ראובן רובין.

האם במאה ה-21 אמן יכול לא להיות גם איש עסקים?

כן, אם אתה בר מזל. תמצא מישהו שיעשה את זה בשבילך. אני לא חושב שזה חוק שאמן צריך להיות גם איש עסקים. המצב הטבעי הוא שהוא לא יהיה. חברה צריכה לשאוף להחזיר את עצמה אחורה לתקופה שבה אמן היה חופשי, עצמאי. במאה ה-21 ערכה האמנותי של יצירה נקבע על פי ערכה בשוק ובעיני זו תופעה לא טובה.

אילו עסקת באמנות פלסטית, באיזה תחום היית בוחר?

ציור שמן פוסט אקספרסיוניסטי וגם הייתי מפסל בברונזה. טורסואים.

מה תלוי אצלך על הקירות בבית?

ציור נוף של גולדמן. שתי אמניות ישראלית שאני תומך בהן: רויטל נבון ותמר פיינגולד, תווים על נייר קלף מהמאה ה-17. יש לי גם ציורים של "אמנות האיטי", שזה דבר פופולרי בניו יורק. אלה ציורי שמן צבעוניים ונאיוויים, מאוד גדולים ובשרניים, של אמנים לא מוכרים. דברים שבמערב מתייחסים אליהם בזלזול.

שי לחג - נילי מירסקי: "איך רעדו לי הידיים"שי לחג - פרופ' יהודה (ג'אד) נאמן: "פתאום הרגשתי שאני בבית"שי לחג - פרופ' רן קורנובסקי: "30 גלריות ליום"שי לחג - דנה מודן: "דובופה על הבוקר"שי לחג - גלעד כהנא: "להשתין, לצלם ולשלוח לדמיאן הירסט"שי לחג - אלכס קורנהאוזר: "אחד מכל צייר"שי לחג - מאיה בז'ראנו: "פתאום העגורים יצאו מהציור"שי לחג - סיביל גולדפיינר: "בפריז עם זקהיים"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ