מי יציל את קולנוע לב סמדר?

המאבק סביב קולנוע סמדר החל לפני כחודש, אז הורה בית המשפט על מכירת הנכס. בעקבות כך החל מאבק ציבורי, שכלל אף יוזמה לרכישה של בית הקולנוע על ידי קבוצת רכישה קהילתית

ניר חסון
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ניר חסון

בישיבה שהתקיימה בקולנוע סמדר, מתחת לכרזות הסרטים וליד הקופה, החליטה ועדה של עיריית ירושלים להכריז על המבנה כמיועד לשימור ובכך להגדיל את סיכויי הקולנוע לשרוד.

המאבק סביב קולנוע סמדר החל לפני כחודש, אז הורה בית המשפט על מכירת הנכס. למכרז שנסגר אתמול ניגשו גם חברות שעתידות לסגור את הקולנוע ולהקים תחתיו פרויקט נדל"ני. בעקבות כך החל מאבק ציבורי, שכלל אף יוזמה לרכישה של בית הקולנוע על ידי קבוצת רכישה קהילתית.

אתמול התכנסה ישיבת ועדת השימור של עיריית ירושלים בבית הקפה שצמוד לקולנוע, מכיוון שבניין העירייה היה סגור בשל שביתה. רוב הדוברים דיברו על הצורך בשימור בית הקולנוע האחרון במרכז העיר, בשל חשיבותו ההיסטורית, הסביבתית והתרבותית. אולם, ההחלטה אינה פשוטה. כמעט הכל מסכימים כי למבנה אין ערך ארכיטקטוני, אך האם העירייה יכולה לקבוע את הערכים התרבותיים והציבוריים של הנכס כראויים לשימור למרות שאין לבניין ערך ארכיטקטוני? לדעת כונס הנכסים שמונה על ידי בית המשפט למכור את הנכס, עו"ד יורם אבירם, הדבר אינו אפשרי. "אתם לא יכולים להכריח את הבעלים להפעיל בית קולנוע או כל עסק אחר", אמר לחברי הוועדה. היועץ המשפטי של הוועדה וסגן ראש העיר, יוסף (פפה) אללו דחו את הטענה ואמרו כי יש תקדים לכך שעירייה מכריזה על מבנה כמיועד לשימוש אחד בלבד.

קולנוע לב סמדר. האחרון במרכז העיר (תצלום: יח"צ)

בסיכום הישיבה הצביעו שלושת חברי הוועדה בעד המלצת מהנדס העיר לוועדת התכנון העירונית להכריז על המבנה לשימור "מחמיר". אם ההמלצה תתקבל, לא ניתן יהיה לקבל כל היתר בנייה במגרש עד שלא תושלם תוכנית שימור מקיפה לאזור.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ