שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

גנבים בחוק: כשהמאפיה הרוסית פותחת את הפה

הסרט התיעודי "גנבים בחוק" מציג את היסטוריית הפשע של ברית המועצות שלא תמצאו באף ספר לימוד, על ידי עדות חיה ונושמת של שלושה מאפיונרים. ומה שבאמת טוב בו זה שהוא לא מנסה לשנות אותה, או את המציאות

מיה סלע
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מיה סלע

"לואי ויטון, לואי ויטון, לואי ויטון" מצביע אחד ממלכי העולם התחתון הרוסי על מזוודות יוקרתיות של ויטון כשהוא עורך לבמאי אלכסנדר גנטלב סיור בביתו המפואר. הוא אוהב בתי מלון מפוארים וחיים טובים.

סרטו הדוקומנטרי של גנטלב "גנבים בחוק" יכול היה בקלות להיחשב גם לסרט פשע, מאפיה, אימה, מתח או פנטזיה. דווקא מתאים לשדר אותו בערב תשעה באב. אחרי צפייה בסרט עולה תחושה לא רק של חורבן הבית אלא גם של חורבן העולם והסתפקות במועט מעתה.

גנטלב הצליח להיכנס למקומות שמעטים מצליחים. הוא הצליח לצלם ולשוחח עם שלושה ארכי-פושעים מעולם הפשע של ברית המועצות - ויטאלי דיומוצ'קה, ליאוניד בילונוב ואלימז'ן טוחטחונוב. מדובר ללא ספק בגיבורים מושלמים. גנטלב צילם אותם בבתיהם המפוארים, שם הם מסבירים על יצירות האמנות היקרות שברשותם, בסאונה, במקלחת, כשהם משחקים ביליארד ומצביעים על קברים של חבריהם שמתו מיתה מוקדמת, כולם בחורים טובים. הם מתארים את הדרך שלהם לפסגה המדממת, האכזרית, לא ממצמצים לרגע.

אבל הסרט המצוין הזה הוא לא רק תיאור ביוגרפי של ראשי מאפיה. גנטלב מציג את ההיסטוריה האלטרנטיבית של ברית המועצות, שהביאה אותנו עד הלום. את היסטוריית הפשע שהתפתחה במקביל להיסטוריה המוכרת לנו, זו שנמצאת בספרי ההיסטוריה. למשל את העובדה שמעמד ה"גנבים בחוק" נולד בגולאגים, אליהם נשלחו מיליוני אנשים, שחלקם הפכו בג'ונגל הסובייטי למלכי העולם התחתון. משוחררים מהאידיאולוגיה הקומוניסטית, הם יכלו לקבוע שם חוקים חדשים: לא לבגוד, לא לשתף פעולה עם השלטונות, לא להקים משפחה, ולחנך את דור העתיד שישמור על החוקים של ה"גנבים בחוק". במלחמה כמו במלחמה.

בילונוב הכריזמטי אומר "דיברו עלינו כעל פושעים, אז עוד לא היתה המילה המלאכותית הזאת מאפיה". לאחר מכן ב-1994, תקופת ההפרטה הגדולה וחגיגת הכסף, "היתה אז אנרכיה, תילחם, תכבוש, הכל מופקר, רק תהרוג. לא יכולתי שלא לאכול חלק מהעוגה הזאת". מעניין לשמוע שהם מדברים במונחים כמעט לאומניים על כסף וכבוד על "כיבוש מפעלים, כיבוש מכרות, מלחמה".

וכמובן הזווית הישראלית לא חסרה. גנטלב מתאר איך הפכה ישראל לבסיס ארגוני הפשע האלה. שניים משלושת הגיבורים אף הגיעו אליה למצוא מקלט מהחוק, אחר כך חזרו לענייניהם.

דיומוצ'קה שמביים כעת סרטי פשע ובמקביל מסתתר מהחוק, שואל את גנטלב אם בישראל יכול פוליטיקאי שיש לו שלוש הרשעות להיבחר לתפקיד רשמי. לא, עונה לו גנטלב. האיש מתעקש ומה עם ראש עיר? התשובה שלילית. "איפה אתם חיים לעזאזל", הוא אומר בלי חיוך.

למרבה המזל הסרט המרתק הזה לא נוהה אחרי אופנת הדוקואקטיביזם הדידקטי. לא רק כי היתה יכולה להיות בכך סכנה ממשית לחיי היוצרים. אין בו מן היוהרה הנודניקית של הדוקואקטיביזם שמתיימר לשנות את העולם במקום פשוט לתאר אותו.

גנבים בחוק, ערוץ 2, 21:00

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ