פרויקט הסיפורים הקצרים "מעבורת" מועמד לפרס יוקרתי בלונדון

מיזם הרשת, המאגד סיפורים קצרים מכל העולם, הוא בין המועמדים הסופיים לפרס "מצוינות ספרותית" בקטגוריית התרגום מטעם יריד הספרים הבינלאומי בלונדון. הזוכה יוכרז בעוד כחודש

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

הפרויקט האינטרנטי "מעבורת", המאגד סיפורים קצרים במגוון שפות ופורמטים, הוא בין המועמדים הסופיים לפרסי מצוינות ספרותית מטעם יריד הספרים הבינלאומי בלונדון, בקטגוריה "מצוינות בתחום התרגום". הזוכים בפרס יוכרזו במהלך היריד, שיתקיים בעוד כחודש.

יפתח אלוני, מייסד האתרצילום: מוטי מלרוד

יריד הספרים בלונדון הוא אחד האירועים הספרותיים הבינלאומיים הגדולים המתקיימים מדי שנה ומופיעים בהם מאות מו"לים המציגים אלפי כותרים. במסגרת היריד מתקיימים גם אירועים בתחום הספרות, הרצאות ומפגשים ומוענקים פרסי המצוינות הספרותית השנתיים, שיתוף פעולה בין איגוד המו"לים הבריטי ליזמי היריד ונותני חסות אחרים. הפרסים ניתנים ב–16 קטגוריות שונות, בהן למשל ספרות אקדמית ומחקר, ספרות ילדים, פרסומים בינלאומיים ועוד. לא ניתן להגיש מועמדות לפרסים, האיתור בקטגוריות השונות נעשה בידי מנגנון הפרס וועדות השיפוט השונות מורכבות ממומחים בתחומים השונים.

מעבורת – פרויקט הסיפור הקצר הוא אתר אינטרנט רב לשוני המציג סיפורים קצרים בשפות ובפורמטים שונים (כתוב וקולי). לאתר, פרי יוזמה של הסופר, האדריכל ומו"ל הוצאת "אפיק" יפתח אלוני ובעריכתה של מאיה פלדמן, עולים מדי שבוע חמישה סיפורים ובסך הכל ישנם יותר מ–250 סיפורים בקטגוריות שונות (קלאסיקות, ילדים, מתח ועוד) הזמינים לקריאה בספריית האתר. הסיפורים מתורגמים מ–27 שפות ומכ–50 מדינות וכוללים סיפורים שנכתבו על ידי אגתה כריסטי, רוברטו בולניו, מירנדה ג'ולי ואחרים. על פי נתוני "מעבורת", 100,000 קוראים סיפורים באתר מדי חודש. 

"הרעיון התגבש בתוכי הרבה זמן", מספר אלוני. "כל הרעיון של סיפורים קצרים קסם לי מהימים שטיילתי והסתובבתי בעולם והרגשתי עד כמה הם מציגים את מצבו של האדם בכל מקום, וכמה זה מייצר אצלי אמפתיה לאנשים. אחר כך התוסף הרעיון או המחשבה שסיפור קצר הוא נכון ומדויק יותר לחיים העכשוויים, לפחות שלי, וכל זה הצטרף למחשבה הבסיסית שקריאה היא בסיס הכל, ואם אוכל לייצר משהו שיעודד קריאה ויאפשר קריאה בכל מקום, זה יהיה לעשות משהו בעולם".

מעשית, עלה האתר לאוויר ב- 2014, אחרי תקופה שבה נוסחו החזון והדרך להגשים אותו, אותרו עורכים וסקאוטרים ברחבי העולם (למעבורת עורכים בספרד ובגרמניה וסקאוטרים המאתרים סיפורים מתאימים במדינות אחרות בעולם) והאתר הלך והתרחב עד שהפך לפלטפורמה ה מופיעים סיפורים בעברית, אנגלית וספרדית. השפה הבאה שקורץ אליה אלוני היא ערבית והוא מספר כי שיתוף פעולה עם פורום המתרגמים מערבית לעברית ומעברית לערבית "מכתוב" (הפועל במימון מכון ון ליר) נרקם בימים אלה. מדינות נוספות אליהן קורץ האתר הן יפן וסין. "אנחנו פועלים בניסוי וטעיה בכל הקשור לאיך ליצור את זה, איך לשבור את מחסום השפה בצורה שתיצור נגישות רב תרבותית, אילו סיפורים לבחור ומה יהיה המנעד בין חתרני לקלאסי".

אתם מאוד אקלקטיים.

"מההתחלה רציתי שזו תהיה גלריה. הוויכוחים הגדולים שלי עם שותפי לעבודה היו סביב הרעיון של אוצרות, אני רציתי לאצור סיפורים ולהתנתק ממונחים שמרניים של דפוס ועריכה. רציתי סיפורים שיש להם הרבה פנים. בסופו של דבר זה מבטא עידוד קריאה, יצירת קהילה על ידי שבירת מחסום השפה ועל ידי כך העצמת אמפתיה. בסופו של דבר, זה מה שהייתי רוצה לעשות בעולם. לעזור לאנשים להכיר את האחר כדי להפוך אותו פחות לדמון".

אלא שהחזון הערכי הזה נתקל לא פעם בקשיים, בעיקר מכיוון תנועת החרם התרבותי על ישראל. מסיבה זו, מספר אלוני, היה ספקן כאשר נודע לו שהפרויקט נכלל ברשימה הארוכה לפרס, וכעת משהוכרז כאחד המועמדים ברשימה הקצרה. "מאוד הופתעתי שאנחנו מועמדים, ובמיוחד בפרס מטעם היריד בלונדון, שאנשי הספרות בה מייצגים קו נוקשה מאוד כלפי ישראל. לא פעם אנחנו מקבלים מסופרים סיפורים בתנאי שעל פרסומם הם לא יקבלו מאתנו כסף, כדי לא לשבור את החרם התרבותי על ישראל. אולי בגלל שאנחנו אתר חינמי קל יותר לעבוד אתנו. ובכל מקרה, אנחנו מופתעים ומתרגשים מתגובות בעולם. כותבים לנו קוראים מאירלנד, אוסטרליה, ניו זילנד, אני מתרגש מהתגובות. התקציב שלנו קטן ואנחנו לא יכולים לפרסם מעבר לרשתות החברתיות, אבל הדבר הזה מתגלגל".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ