שתי אמניות טוענות: מלון הבוטיק בסוכת המציל בת"א הוא רעיון שלנו

לדברי ענת ספרן ולילך שטיאט, הן הציעו ב-2011 להפוך את סוכת המציל בחוף פרישמן למלון בחורף. עיריית ת"א בתגובה: הן ניסו לגבות תשלום מאורחים עבור לינה בסוכת המציל מה שהביא לכישלון היוזמה

משה גלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכת המציל בחוף פרישמן
סוכת המציל בחוף פרישמןצילום: כפיר בולוטין

עיריית תל אביב־יפו בשיתוף משרד התיירות ומלונות בראון חנכו אתמול (שלישי) חדר מלון בוטיק בסוכת המציל בחוף פרישמן. ראש העיר רון חולדאי אמר בטקס חנוכת הפרויקט: "כמו בתחומים אחרים, גם בתיירות העיר תל אביב־יפו היתה ותהיה יצירתית ופורצת דרך". אלא שזמן קצר אחר כך התברר ששתי אמניות, ענת ספרן ולילך שטיאט, טוענות שהיצירתיות והרעיון כולו בכלל שלהן ושהן עבדו זמן רב כדי לממש אותו, עד שהעירייה נטשה אותן בלי הסבר.

בפוסט שהעלתה בעמוד הפייסבוק שלה כתבה ספרן: "מה שעיריית תל אביב שכחה לספר שב–2011 הגענו לעירייה עם רעיון חדשני שלנו, להפוך את סוכת המציל הסגורה בחורף למלון זמני. בחזון שלנו זה היה פרויקט אמנותי, לתושבי תל אביב, שנעשה בשיתוף עם המצילים לשדרוג הסוכה גם בעתיד. במשך שנתיים עבדנו מול עיריית תל אביב לפיתוח הפרויקט, ללא תשלום, משלב הקונספט ועד תכניות מפורטות לביצוע, אבל שבוע לפני תחילת העבודה בשטח הם נעלמו ללא הסבר. התאכזבנו, שאלנו, לא נעננו והחיים המשיכו. הפלא ופלא שש שנים מאוחר יותר אנחנו מגלות שהעירייה מוציאה לפועל בעצמה את הפרויקט שלנו, ללא ידיעתנו או כל איזכור למקור. לנו נמאס מגופים חזקים שמרשים לעצמם לרמוס זכויות של יוצרים. כן, אנחנו יכולות לתבוע אבל את הזמן והאנרגיה אנחנו כבר משקיעות ביצירות חדשות".

לצד הפוסט העלתה ספרן גם הפניה לשתי כתבות שהופיעו ב"הארץ". האחת היא כתבתה של נועה לימונה שפורסמה בדצמבר 2011 ומציגה את הפרויקט שהציעו ספרן ושטיאט ואת החזון שלהן. השנייה היא הידיעה שפורסמה בגלריה בפברואר השנה, כאשר הפרויקט שנחנך אתמול נחשף לראשונה.

בשיחה ל"הארץ" הוסיפה ספרן: "יזמנו את הרעיון ועבדנו עליו, הבאנו אפילו שותף עסקי — מלונות אטלס. היתה לנו טיוטת הסכם ואז העירייה נעלמה. בינואר השנה גילינו במקרה שהם מוציאים את הפרויקט לפועל — בלעדינו. היינו בהלם".

הדמייה של חדר המלון בסוכת המצילצילום: הדמייה: אדריכלית הפנים אלין לנגליב

בתגובה לטענות אלה השיבה עיריית תל אביב־יפו: "היוזמה להפוך סוכת מציל לחדר מלון נידונה בעירייה פעמים רבות בעבר, ואף היו כמה ניסיונות להוציאה אל הפועל. היזמיות ענת ספרן ולילך שטיאט ניסו בעבר לגבות תשלום מאורחים עבור לינה בסוכת המציל מה שהביא לכישלון היוזמה. אי אפשר להשכיר נכס ציבורי כסוכת מציל בתשלום. בפגישה עמן הצענו להן לקחת חלק ואף להוביל את היוזמה השנה תמורת תשלום נאה אך הן סירבו ודרשו שכל התקציב העירוני לפרויקט על סך 50 אלף שקל יועבר להן מבלי שייקחו בכלל חלק בפרויקט. לבצע כסף זה שנועד רק לשים רגל בפרויקט העירייה אינה מוכנה להסכים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ