משרד היועמ"ש לרגב: אין לך סמכות להתערב באירועים של רשויות מקומיות

עו"ד דינה זילבר הבהירה כי לרגב אין סמכות להתערב בתכנים או להשפיע על התקציבים שניתנים למוסדות והזהירה מפגיעה בחופש הביטוי. ההבהרה ניתנה בעקבות פניות של רגב לעיריות חיפה וירושלים בחודש שעבר

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד דינה זילבר, גינתה את פניותיה של שרת התרבות מירי רגב לרשויות מקומיות בדרישה שיתערבו באירועים תרבותיים בשטחן. זילבר הבהירה כי לרגב אין סמכות להשפיע הן על התכנים והן על התקציב מטעם העירייה של מוסדות תרבות. זילבר הוסיפה כי אף שרגב רשאית להתבטא באופן ציבורי ככל רצונה, עליה להבחין בין הבעת עמדתה האישית לבין פניותיה לרשויות מתוקף תפקידה ולכאורה מתוך סמכות להשפיע על תקצוב מוסדות – אף שאין לה כל אפשרות חוקית להפעיל סמכות שכזו.

מירי רגבצילום: מוקי שוורץ
דינה זילברצילום: אוליבייה פיטוסי

עמדתה של זילבר ניתנה כתגובה לאגודה לזכויות האזרח, שפנתה למשרד היועמ"ש בעקבות דרישות השרה בחודש שעבר מעיריית ירושלים לבחון את הקרנת סרטו של יותם פלדמן "המעבדה" על התעשיות הביטחוניות בסינמטק בעיר וכן מעיריית חיפה להתערב באירוע בהשתתפות "שוברים שתיקה" שתוכנן להיערך בסטודיו "נמלה" בעיר, מוסד תרבות פרטי שאינו נתמך על ידי העירייה. "כששרה פונה בפנייה רשמית לראש רשות מקומית בתוקף תפקידה ועל נייר המכתבים של משרדה, הוא עלול לסבור בטעות שהיא פועלת במסגרת סמכויותיה ושהיא אף קוראת לו להפעיל את סמכויותיו לפי הדין", כתב דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה על שתי הפניות.

זילבר הבהירה כי מדובר בהצטברות מדאיגה של מקרים, אשר "מעבירים מסר בעייתי כי פעילותם של מוסדות התרבות והיוצרים נבחנת כל העת תחת עינה הפקוחה של המדינה, כי הם נתונים לפיקוח וניטור מתמידים מטעם השלטון, בחינה היורדת לשורשו של חופש הביטוי". בהמשך דבריה הזכירה את הנחייתה לשרה מאוגוסט 2015, ולפיה לא תוכל להתנות תמיכה במוסדות תרבות בשיקולי תוכן. זילבר הוסיפה כי גם תמיכה מצד רשויות מקומיות כפופה לכך והזכירה את סעיף 3ב' לחוק יסודות התקציב, שמותיר בידי שר האוצר בלבד את הסמכות להפחית תמיכה בגין אחת העילות המופיעות ב"חוק הנכבה", ובהן הסתה לגזענות, אלימות וטרור.

"הגבלת אפשרות קיומם של אירועי ופעילויות תרבות על בסיס תוכנם מובילה לפגיעה קשה במיוחד בחופש הביטוי, שהלא תוכנם של האירועים והרכב המשתתפים בהם – הם הם לב לבם ועצם מהותם", הוסיפה זילבר, "גם דברי ביקורת המופנים נגד מדיניות השלטון נמצאים בלבת חופש הביטוי". עוד הדגישה כי אף ששרת התרבות זכאית להתבטא ולהביע עמדותיה כחלק מהשיח הציבורי הלגיטימי, "נדרשת זהירות ותשומת לב באבחנה בין הבעת עמדה אישית או ציבורית כנבחרת ציבור לבין יצירת מצג מטעה או מבלבל לפיו פניות השרה המבקשת למנוע אירועי תרבות מסוימים בשל תוכנם נאמרות 'בתפקיד', ולכאורה מתוקף סמכותה באופן שנושא בחובו מצג אודות אפשרות השפעה על תקצוב שלו זכאים המוסדות השונים, או להפעלת סמכויות מיניסטריאליות כלשהן כלפיהם, בה בשעה שאין אפשרות חוקית להפעלת סמכויות".

זילבר הדגישה כי הפניות לרשויות המקומיות ולמוסדות הציבור, שנוגעות לתוכן פעילויות תרבות, יוצרות רושם כי התמיכה במוסדות עלולה להיפגע או שהיא ניתנת "על תנאי" ותלויה בהתאמתו של תוכן מסוים למצב הרוח השלטוני ולפיכך אינן לגיטימיות ויש להימנע מהן. "זאת בשל האפקט המצנן על חופש הביטוי בתחום האמנות והתרבות, שבו קיימת חשיבות מיוחדת לשימורו של מרחב חופשי המאפשר שיח פלורליסטי והצגה של דעות רבות ומגוונות, ומבלי שיש בידי השרה מקור סמכות לדרישות מאין אלה", הוסיפה.

רגב מסרה בתגובה כי "המשנה ליועמ"ש צריכה להיות הראשונה לדעת כי מוסדות תרבות כמו כל מוסד אחר במדינה מתוקנת, אינם רשאים לעבור על החוק. לכן, כל תלונה שתגיע לשולחני נגד מוסדות תרבות המסיתים נגד חיילי צה"ל ופוגעים 'בשם האמנות' בערכי מדינת ישראל וסמליה – תיבדק ביסודיות על ידי הגורמים המקצועיים והמשפטיים במשרדי. אני מצפה מדינה זילבר שתירתם למשימה זו ובוודאי שלא תתן גיבוי לפעולות לא חוקיות אלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ