רגב מגבה פסילת ההצגה על הכיבוש בעכו: "לנקרי הוא לא ראש העיר של רמאללה"

לאחר שהמנהל האמנותי של הפסטיבל התפטר וקבוצות היוצרים פרשו, התפטרו חבר נוסף בוועדה האמנותית ואחד ממנהלי אירועי תיאטרון הרחוב. שרת התרבות תקפה את היועמ"ש: "שמים רגליים"

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רגב בפתיחת פסטיבל ישראל, בשבוע שעבר
רגב בפתיחת פסטיבל ישראל, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

לאחר שאתמול המנהל האמנותי של פסטיבל עכו, אבי גיבסון בר־אל, הודיע על התפטרותו מהתפקיד לאור פסילת הצגתה של עינת ויצמן "אסירי הכיבוש" וכך פעל גם חבר הוועדה האמנותית יוסף אבו־ורדה, היום (שני) נודע כי גם הבמאי מרטין מוגילנר התפטר מהוועדה האמנותית, ולצד זאת הודיע היוצר יואב ברתל, שניהל אמנותית את אירועי תיאטרון הרחוב בפסטיבל לצד זהר מרקמן ומרטין עדין, כי גם הוא החליט לפרוש. אתמול בערב פורסם כי שמונה קבוצות היוצרים שנבחרו על ידי הוועדה האמנותית פרשו השנה וכי הן פועלות למצוא אתר חלופי להציג בו.

שרת התרבות והספורט מירי רגב גיבתה הבוקר את עמדתם של ועדת ההיגוי של פסטיבל עכו לתיאטרון אחר ושל ראש העיר שמעון לנקרי לפסול מרפרטואר הפסטיבל הקרוב את יצירתה של ויצמן. בראיון לגלי צה"ל שיבחה רגב את לנקרי על שהביע "קול שפוי" בפרשה והדגישה כי הפסטיבל לא יוכל לתת ביטוי לנרטיב הפלסטיני. לצד זאת מתחה ביקורת על היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ועל אנשיו, אשר "שמים רגליים" כלשונה למהלכים שהיא מנסה להוביל.

"לנקרי הוא ראש העיר של עכו, לא של רמאללה", פתחה רגב את דבריה בתוכניתם של אראל סג"ל וגלית דיסטל־אטבריאן, "לא ייתכן שעינת ויצמן, עם כל הכבוד שיש לי אליה, תאדיר מחבלים בהצגה 'אסירי הכיבוש'. היא נוסעת למוקטעה ברמאללה ונותנת מקום לאותם אסירים. הם לא אנשים מסכנים. הם רוצחים, הם טרוריסטים... אז להאדיר אותם? אני אומרת לשמעון לנקרי: 'אל תירתע, אל תיבהל, לא ממשפטנים ולא מאלה שמתפטרים וממנהל אמנותי כזה או אחר'". רגב הוסיפה כי ראש העיר לנקרי "הביע פה קול שפוי של ציבור רחב בעכו שתומך בו", והדגישה, "זה פשוט הזוי! מחייבים אותי פה לממן הצגות שנותנות במה לטרוריסטים עם דם על הידיים. זה תיאטרון אבסורד! לא יכול להיות במדינה מישהו שיחייב אותי להיות כספומט".

בהמשך הראיון התייחסה רגב לעימות שאירע אתמול בינה לבין המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד דינה זילבר, כאשר הן זילבר והן היועץ אביחי מנדלבליט הזהירו אותה מפני השמעת אמירות שאינן בסמכותה בנוגע לפיקוח על תכנים אמנותיים. השרה מתחה ביקורת קשה על זילבר ועל העמדה שהביעה: "יושבת שם פקידה — בכירה ככל שתהיה — ואומרת לשרה בדמוקרטיה: 'את לא תדברי בציבור'. למה? 'כי את אומרת דברים שהם לא בסמכותך'. זה הזוי! אני אומרת לה 'את מודאגת מחופש הביטוי ואת מנסה לסתום לי את הפה?'. אמרתי שם שאני שרה בממשלה ושאני אגיד כל מה שאני רוצה, מעל לכל במה ואתם — כל החבורה שיושבת כאן — תתנו לי כלים לבצע את המדיניות של הממשלה. אתם לא יכולים להיות כאלה שכל הזמן שמים רגליים. אתם צריכים לעזור לי לקיים את המדיניות החוקית כי יש את חוקי הנכבה ולא יכול להיות שלא מממשים אותם".

היא הוסיפה כי "תפקיד המשפטנים הוא לעמוד כחומה בצורה ולוודא שהם אוכפים את חוקי המדינה, לא בשביל מירי רגב אלא בשביל הציבור הישראלי. לא יכול להיות מצב שיש מופעים שפוגעים ברגשות הציבור והם יגידו לי 'זו אמנות'. אין בעיה, זו אמנות וזו תרבות, אבל למה אני חייבת לממן אותן? אני לא מצפה מזילבר שתביא לידי ביטוי אג'נדה אישית. היא לא באה לפה כדי לממש אג'נדה אישית שלה".

מהיועץ המשפטי לממשלה נמסר בתגובה כי "שרת התרבות מבקשת לשלול או להפחית תמיכות בשל תוכנן של יצירות, סמכות שלא קנויה לה על פי חוק. בהתאם לכך, הובהר לשרה על ידי היועץ המשפטי לממשלה, אשר קיבל בכך את עמדת המשנה ליועץ למשפט ציבורי־מנהלי, עו״ד דינה זילבר, כי פניות מטעמה של השרה למוסדות שונים, המבקשות כביכול לפקח על תכנים של יצירות, שלא מתוקף העילות המצומצמות הקבועות בחוק, ושמשתמעת מהם הנחייה של הגורם הממונה על התרבות, נעשות בחוסר סמכות ויוצרות אפקט מצנן, ולכן יש להימנע מהן. כמובן שאין בכך כדי למנוע מהשרה להביע את עמדתה בסוגיות ציבוריות וערכיות, באופן שלא משתמעת ממנו הנחייה והתערבות בתוכנן של יצירות".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ