נעמה ריבה
נעמה ריבה

כשבוע וחצי לאחר שנודע על מינויו של מנכ"ל חדש לניהול המדיטק והחברה לפיתוח תיאטרון, מוזיקה ומחול בחולון — הוא דני וייס, מנכ"ל תיאטרון החאן, שייכנס לתפקידו בספטמבר — החליט ועד עובדי החברה לפיתוח, המאוגד ב"כוח לעובדים", להשבית פעילויות שונות במוסדות התרבות בעיר, החל מהיום (ראשון). היום הושבתו פעילויות במוזיאון הילדים ומחר תתקיים שביתה בת שעתיים בספריה העירונית. לדברי ועד העובדים, שמשבית את מוסדות התרבות זו הפעם הרביעית מאז הוכרז סכסוך העבודה עם ההנהלה אשתקד, אלה צעדים ראשונים בשורה ארוכה מתוכננת.

450 עובדי החברה מועסקים בשלושה מוסדות: מוזיאון הילדים הישראלי, תיאטרון חולון, והמדיטק — שכולל את המרכז הישראלי לאמנות דיגיטלית, מוזיאון הקומיקס, מוזיאון העיצוב והספרייה. שלושת המוסדות שייכים ל"חברה לפיתוח", שהיא חברה־בת של העירייה וסובלת ממשבר ניהול ממושך.

המדיטק בחולוןצילום: תומר אפלבאום

המנכ"ל הקודם של המדיטק, אלון ספן, סיים את תפקידו בנובמבר 2015, וביוני 2016 מונה גיא תלם, מנהל תיאטרון חולון, לממלא מקומו. מאז עזיבתו של ספן עזבו גם שלושת הסמנכ"לים של המדיטק — סמנכ"לי הכספים, השיווק והתפעול. בנוסף עזב המנהל האמנותי של תיאטרון המדיטק, רוני פינקוביץ', ועזבו אוצרי מוזיאוני העיצוב והקומיקס, גלית גאון ואסף גמזו. גם מעבדת הפאבלאב, שפעלה בשכונת ג'סי כהן בשיתוף בין המכללה למינהל והמרכז לאמנות דיגיטלית, חדלה לפעול.

בעירייה נטען כי היא נערכת לתפקד במתכונת חדשה, ולאחרונה החלו לאייש תפקידים חדשים בחברה, כחלק מהליך הסדרה שעורך בה משרד הפנים. מינויו של דני וייס מהחאן הוא חלק מכך וכשייכנס לתפקידו הוא ימשיך בתהליך איוש משרות הסמנכ"לים.

דני וייס

לבנת פולק, יו"ר ועד העובדים, טוענת כי המשבר הנוכחי לא מרשים את העירייה, וכי "עזבו עשרות עובדים וחלק מהמשרות עדיין לא מאוישות". לדבריה, במסגרת המשא והמתן איתם התנתה ההנהלה את ההעלאה בשכרם בעלייה בהכנסות החברה. "כלומר, על כל שקל שהם יתנו לנו הם רוצים לראות שקל בהכנסות שלנו. זה לא הגיוני. איך עוקבים אחר דבר כזה? מי ייתן לנו לראות את החשבונות?".

לפולק טענות גם למנכ"ל מוזיאון הילדים, גיל עומר, המכהן גם כיו"ר תאגיד השידור הציבורי. "איך יכול להיות שמי שנעמד על הרגליים האחוריות במאבק למען התאגיד — לא נאבק למען עובדי החברה לפיתוח?". מנגד, גורם שנכח אמש באירוע לציון עשור לתערוכה "הזמנה לשקט", מספר שראש עיריית חולון, מוטי ששון, שנכח באירוע, ציין את מאבקיו של גיל עומר למען העובדים ולמען העלאת שכרם.

חברת הוועד ועובדת במוזיאון הילדים, אנה שרייר, מספרת שמדריכים שהיו צריכים לעבוד היום לא הגיעו לעבודתם. "השבתנו שתי תערוכות — את תערוכת הביטלס ואת מסלולי הילדים. אנחנו מוחים על כך שאנחנו מקבלים רק 33 שקלים לשעת הדרכה. את אותו שכר מקבלים גם אנשי מקצוע כמו שחקנים ואנשי חינוך. אני עובדת שם כבר שלוש שנים וגם מי שעובד שם עשור מקבל אותו שכר".

המנכ"ל הזמני של המדיטק, גיא תלם, שנכח בשיחות המו"מ העובדים, אמר ל"הארץ" כי סוגיית התייעלות המוסדות עלתה בדיונים אך הדברים "לא נקבעו במסמרות". לדבריו הם עובדים על מודל לשיפור שכר העובדים והחלו באיסוף נתונים. "אף אחד לא מכחיש שהחברה עוברת משבר ולא מונו בעלי תפקידים בגלל המתנה להחלטות משרד הפנים. עכשיו בעלי התפקידים מתאיישים וביקשנו מהעובדים להמתין עד יולי. לצערנו הם לא חיכו והתחילו בשביתה. הם מנסים ליצור מצג כאלו ההנהלה מתעמרת בעובדיה וזה לא נכון. אנחנו מודעים לכך שיש בעיות ושצריך לטפל בליקויים, אבל צריך להתקיים דיאלוג ולא יכולה להיות אווירה של כיפוף ידיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ