שתי עדויות חדשות על הטרדות מיניות מצד זאב רווח

העדויות הופיעו עם פרסום קטעים מתוך ראיון עם רווח ביום שישי ב"ידיעות אחרונות", שבו הביע השחקן הוותיק תמיכה באופק בוכריס ובמשה איבגי. "הוא מאוד פלרטטן. אבל זה שהוא אנס? או שכב? לא מקובל עלי", אמר על איבגי

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זאב רווח
זאב רווחצילום: אילן אסייג

ראיון עם זאב רווח, שיתפרסם ביום שישי ב"ידיעות אחרונות", מעורר סערה ברשתות החברתיות בשל דברי התמיכה בו באופק בוכריס ומשה איבגי. על פי קטעים מהראיון, שהופיעו באתר ynet, אמר רווח "אופק בוכריס הוא קצין מצטיין ואני מקווה מאוד שלא עשו לו עוול. אני בטוח שאם קצין משרת יחד עם חיילת שנתיים ומתחיל ביניהם רומן בצורה טבעית — מוכרח להיות רומן! — ופתאום כעבור שנים היא באה ואומרת שהוא עשה לה ככה וככה. הוא נודע בתור לוחם נהדר. בתור אוהב חיילים. קשה לי להאמין".

רווח גם יצא להגנתו של איבגי: "לרגע לא האמנתי עליו. זה שהוא מחזר? בטח שהאמנתי. הוא מאוד פלרטטן. אבל זה שהוא אנס? או שכב? לא, לא מקובל עלי! בגלל מה שקרה לי אני מאוד מבין את משה ומאמין בחפותו. איבגי טהור מהבחינה הזו. אולי דרך החיזור התקבלה אחרת ממה שהוא חשב. נעשה לו עוול".

בעקבות זאת פירסמה השחקנית ריקי בליך פוסט זועם בעמוד הפייסבוק שלה. רווח, כתבה בו, הוא "אדם עלוב שכפי שמספרות לי חברותיי, לא היתה אשה שעברה לידו ולא הרגישה גועל והטרדה, הלוואי שתצאו כולכן מהארון ותספרו על זאב רווח הדוחה והמטריד, וכך על כל אחד ואחד מכם עלובי הנפש, עד שתעלמו לנו לנצח מהעיניים ומהמקצוע. מי שמגן על אופק בוכריס, אנס שהודה והורשע, דמו מותר מבחינתי ואפשר להתחיל לספר גם עליו כמה סיפורים לא נעימים. מי ראשונה? גועל".

הזמרת קמילה טרגולוב (המופיעה בשם קמילה), שעבדה בעבר עם זאב רווח במשך שנתיים, פירסמה היום פוסט חריף שבו טענה כי רווח הטריד אותה מינית זמן ממושך. "כשסיימתי את לימודיי בניסן נתיב, זאב רווח לקח אותי לשחק בהפקה שלו (מפיק, במאי, שחקן ראשי בהפקה)", כתבה. "שיחקנו בקאסט קטן של חמישה שחקנים בכל תיאטרון אפשרי בארץ ובחו"ל כמעט כל יום. הוטרדתי במשך שנתיים וחצי על ידי האיש וכשסוף סוף פניתי למשטרה עברתי חקירות ועימותים במשטרה/שח"ם/משרדי עורכי דין עוד שנה שלמה. החיים שלי הפכו לגיהנום".

בהמשך דבריה טוענת קמילה כי "באותה תקופה גם איימו עלי בעלי משרד ההפקות שאם לא אמשוך את התביעה המשפטית שלי חזרה, הם יגרמו לכך שלא אשחק על בימות ישראל לנצח. יתר על כן הם יזמו תביעה נגדי על חוסר אחריות בהפקה על רבע מיליון שקל". בהמשך דבריה יוצאת קמילה להגנת בליך שפירסמה את דבריה נגד רווח, ומציינת: "למרות כל התגובות הרעילות נגד הפוסט של ריקי, בעד זאב רווח ( כדאי לקרוא אגב, זה הזוי עד כמה מעוותת החברה הישראלית) אני הדוגמא החיה לשנתיים וחצי של התעללות נפשית מינית מהאיש. בסוף עזבתי את בימות התאטרון וכתבתי על זה אלבום אז הכל טוב!". 

זאב רווח מסר בתגובה לכך: "אם יש לה תלונה שתלך ותגיש תלונה במשטרה".

שחקנית ששיחקה לצד רווח בתיאטרון חיפה בשנות ה–70 המוקדמות אמרה היום ל"הארץ" כי "הייתי צעירה, אחרי שירות בלהקה צבאית, ולא היה שחקן שלא הטריד אותי מינית בתיאטרון. זו היתה רוח הדברים בתקופה ההיא, אבל זאב רווח היה אגרסיבי. לא היתה בחורה שעברה לידו שלא דחף לה ידיים. הוא גרם לנשים להבין שאסור להתעסק אתו. הלכתי להתלונן עליו לבמאי ההצגה ואז הוא דאג שיפטרו אותי כי אני עושה בעיות".

בתוך כך, חני נחמיאס, ששיחקה בסרט "בובה" שביים רווח בשנת 1987, סיפרה בכתבה שתתפרסם ביום שישי ב"ידיעות אחרונות" כי עברה חוויה שהזכירה אונס בזמן הצילומים לצד השחקן אשר צרפתי. "זה פירק אותי לתקופה מאוד ארוכה", היא מצוטטת בכתבה. "אשר צרפתי הוא שחקן מאוד טוטאלי והוא קרע לי את השמלה מהגוף. בכלל לא הייתי אמורה להיות שם עירומה. אני רק צרחתי. רק בכיתי. לא זכרתי את הטקסט. זה היה נורא חזק, אבל חני בכתה, לא הדמות. זה היה מחריד".

עם זאת היום, בעקבות פרסום הציטוטים, ציינה נחמיאס בעמוד הפייסבוק שלה כי "מעולם לא חוויתי אונס. כשחקנית עברתי טלטלה קשה על הסט. סצינה אלימה וקשה, נכון. אבל הפרופורציה, זה סט צילומים. אין ומעולם לא היתה לי טענה לזאביק רווח".

בשנת 2006 הוגשו שתי תלונות למשטרה נגד רווח שנחשד במעשים מגונים והטרדת שתי שחקניות. השתיים, ששיחקו לצדו, טענו אז שביצע בהן מעשים מיניים לכאורה, חלקם בזמן ההצגה וחלקם מחוץ לבמה. עם זאת, הפרקליטות החליטה בסופו של דבר לסגור את התיק מחוסר ראיות.

זאב רווח מסר היום בתגובה ל״הארץ״ כי ״מי שטוענת כנגדי כי הטרדתי אותה מינית מוזמנת להגיש נגדי תלונה במשטרה. באשר לחני נחמיאס, גם היא ציינה כי לא עשיתי לה דבר. התנצלתי בפניה על עוגמת הנפש שנגרמה לה במהלך צילומי הסצנה ההיא והודיתי לה על כך. הסרט הזה זכה לשבחים רבים ולא במקרה. באשר לאיבגי, מדובר בחבר טוב שלי שבאתי להגן עליו כמי שעוד לא נפתח משפט בעניינו. אני רציתי לדבר בראיון הזה על העבודה שלי ובסוף יצאה מהומה מיותרת״.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ