מתה שילה מייקלס, מקדמת התואר "מיז" לנשים

מייקלס, בת 78 במותה, לא המציאה את המושג אך הביאה אותו לתודעה הציבורית בתוכנית הרדיו שלה בשנות ה–60

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שילה מייקלס
שילה מייקלסצילום: Handout / NYT

הפעילה הפמיניסטית האמריקאית שילה מייקלס, שהביאה לתודעה הציבורית את התואר הלועזי "מיז" (Ms) לנשים, המתאים הן לרווקות והן לנשואות, מתה בגיל 78. מייקלס מתה לאחר מאבק בסרטן ב–22 ביוני, אולם דבר מותה נודע רק בסוף השבוע.

מייקלס אמנם לא המציאה את המושג, שנהגה ככל הנראה ב–1909, אך היא זו שקידמה אותו למרכז הבמה. באמצע שנות ה–60 עבדה מייקלס כנהגת מונית בניו יורק ונחשפה לצמד האותיות במכתב שמוען לשותף שלה לדירה. מייקלס הניחה תחילה כי מדובר בטעות כתיב אך לאחר מכן, בתפקידה כמנחת תוכנית רדיו בשנת 1969, החלה לקדם את המונח שביקש לתאר נשים שלא באמצעות הייחוס שלהן לגברים — זאת בניגוד ל"מיסיז" (Mrs) לנשואות ו"מיס" (Miss) לרווקות. עשר שנים לאחר נהפך "מיז" לשמו של מגזין פמיניסטי שנערך יל ידי גלוריה סטיינם וכעבור 25 שנים שהגיע לשער ״ניו יורק טיימס״.

בשיחה שניהלה עם ״ניו יורק טיימס״ כהכנה להספד שייכתב עליה ציינה מייקלס כי ״המינוח היה קיים עוד לפני שעשיתי בו שימוש, בעיקר על ידי קצרנים למיניהם. הוא היה חצי סודי״. ב–2007 תיארה מדוע היה חשוב לה לקדם את הקיצור המדובר, שנהפך מאז לשגור בשפה האנגלית: ״לא היתה לי כל דרך מדויקת כדי לתאר את עצמי. לא הייתי שייכת לאבא שלי ולא רציתי להיות שייכת לבעל, מישהו שיוכל להגיד לי מה לעשות״.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ