מירי רגב: "בשנה הבאה יכאב למוסדות התרבות בתל אביב – ובגדול"

שרת התרבות הציגה את תקציב משרדה בוועדת הכספים, והדגישה שוב את עקרונותיה: "מי שיגיע ליהודה ושומרון, לנגב ולגליל, יקבל יותר". ח"כ זהבה גלאון בתגובה: "את עושה פוליטיזציה לאמנות וליצירה"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירי רגב בוועדת הכספים
מירי רגב בוועדת הכספים, אשתקד. מי נהנה מאופרה?צילום: אוליבייה פיטוסי

דיון בוועדת הכספים של הכנסת, שנועד בעיקר לעסוק בתקציב ובמספרים, נהפך בחסות השרה מירי רגב לדיון פוליטי. "בשנה הבאה יכאב למוסדות התרבות בתל אביב — ובגדול. המוסדות ברחובות אבן גבירול וברוטשילד יאלצו להסביר ב–2018 איך ארבעה תיאטראות יכולים לפרנס את עצמם", הכריזה היום (שני) שרת התרבות והספורט בהציגה את תקציב משרדה בפני הוועדה. "תמיכת המשרד תלך למוסדות בחיפה, בבאר שבע, בתל אביב ובירושלים עם עוגנים. תהיה מפת תרבות אחרת לגליל, לאילת, לנגב ולשפלה, לחרדים ולערבים. העוגה חייבת להתחלק אחרת. האליטה התרגלה לקבל תקציבים לפי מספר התושבים. מדובר בעיוות נורא לאורך שנים".

עוד אמרה רגב כי היא מתנגדת ל"שתי מדינות ושני עמים — הן בקטע המדיני והן החברתי. כשהתמניתי לפני שנתיים לשרת התרבות ראיתי שמפת התרבות ב–2015 מחולקת למדינת תל אביב ולשאר הארץ. זה עיוות. תל אביב אינה העיר היחידה במדינת ישראל ומרב התקציב לא יכול להיות מועבר לעיר אחת. מי שיגיע ליהודה ושומרון, לנגב ולגליל, יקבל יותר". לדבריה, "האופרה חשובה ומייצגת אותנו בכבוד, אבל מי נהנה ממנה? רק 3% מהאוכלוסייה נהנים מתקציב של 18 מיליון שקלים. כממשלה אנו אמורים לתמוך ולעודד איכות תרבותית. צריך לתת ביטוי לכלל המוזיקה במדינת ישראל".

קריקטורה שהציגה רגב בדיון. איור: ניסים חזקיהו

לטענת רגב, 310 מיליון שקלים מתקציב משרד התרבות הופנו ב–2015 למחוז תל אביב, מתוך תקציב כולל של כ–700 מיליון שקלים. לעומת זאת, 29 מיליון הועברו למחוז צפון, 42 מיליון לדרום, ו–151 מיליון למחוז ירושלים.

בתגובה להצהרות רגב, קראה ח"כ זהבה גלאון (מרצ) לעברה: "את רוצה לשלוט בתרבות. את מורחת אותנו. חשוב שאת מעבירה תקציבים לפריפריה, אבל את קובעת לראשי הערים קריטריונים למהי תרבות. את צנזורית". גלאון הוסיפה כי "את משתלחת באמנים, סותמת להם את הפה ומשתיקה אותם. את רוצה לשלוט באופן שבו את מחלקת את הכסף ומונעת תקציבים ממי שלא מתיישר עם הקו הפוליטי שלך. בכל מבחני הנאמנות שלך את עושה פוליטיזציה לאמנות וליצירה, ואמנים שלא מתיישרים לפי הקו מחפשים את החברים שלהם. מופעי עירום לא מתאים לך — אז את עוצרת להם כסף. מזל ששלטון החוק אומר לך לעצור".

גם ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) הצטרף לקריאות נגד השרה. "את עושה ריב ומדנים נגד תאטראות ומוזיאונים", אמר. "עשי את מה שאת עושה באהבה ולא תוך הפצת שנאה. קבלי את כולם — גם את השמאלנים מהאופרה. תהיי שרת התרבות של כולם וכולם יעריכו אותך. עכשיו את מבקשת לעשות הון פוליטי".

לימינה של השרה התייצב ח"כ בצלאל סמוטריץ (הבית היהודי). "המתקפה של גלאון מראה כמה רגב עושה דברים טובים", פסק. "אנחנו לא פקידים שלוחצים על מחשב ולא כספומטים, וזכותנו ליישם את האג'נדה שלנו. במשך שנים זהבה וחבריה שלטו בתקציב בלי 'פוליטיזציה'. הכל היה לפי קריטריונים, שרובם הופנו לתל אביב".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ