מחר הדיון המכריע בבג"ץ נגד התמריצים והקנסות על הופעות בהתנחלויות

בדיון בעתירה האגודה לזכויות האזרח יידרש משרד התרבות לנמק את חוקיות הקריטריונים שקבעה השרה רגב. המשרד יציג נתונים המצביעים על עלייה של 46% במספר ההופעות בהתנחלויות ב–2016 לעומת 2015

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

בית המשפט העליון יקיים מחר (שני) את הדיון המכריע בעתירת האגודה לזכויות האזרח לבג"ץ נגד מנגנון התמריצים והקנסות על הופעות בהתנחלויות, שנכלל במבחני התמיכה של משרד התרבות בתיאטראות, בתזמורות ובלהקות מחול. האגודה טענה בעתירתה כי מבחני התמיכה החדשים, שנחתמו באפריל 2016 על ידי שרת התרבות והספורט מירי רגב, נקבעו ממניעים פוליטיים וכי הם פוגעים בחופש הביטוי, בחופש המצפון ובזכות לשוויון. באפריל האחרון הוציאו שופטי העליון צו על תנאי למשרד התרבות ובדיון שייערך מחר, בפני הרכב חדש ובו השופטים אסתר חיות, חנן מלצר ודוד מינץ, יידרש המשרד לנמק את חוקיות המבחנים.

העתירה הוגשה באוקטובר האחרון על ידי עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, ובמרכזה סעיף "מיקום ההרצות" במבחני התמיכה, שמקנה תוספת של 10% לתקציב המוסדות על הופעות בגדה המערבית, ומנגד קובע הפחתה של 33% על הימנעות מהופעות בהתנחלויות, בנגב ובגליל. בעתירה נטען בין השאר כי הן הקנס והן התמריץ פוגעים במידה זהה בחופש הביטוי, וכן שהזכות לשוויון — הן של גופים שיימנעו במכוון מהופעה בשטחים והן של אחרים שלא יוכלו להגיע אליהם בשל מיעוט הזמנות או מחסור באולמות מתאימים — תיפגע באופן זהה.

שרת התרבות והספורט, מירי רגבצילום: אמיל סלמן

בתשובה לעתירה טען משרד התרבות, באמצעות עו"ד רן רוזנברג מפרקליטות המדינה, כי סעיף "מיקום ההרצות" הוא שוויוני, מאוזן ונועד לקדם את הנגשת התרבות לפריפריות גיאוגרפיות וחברתיות שמרוחקות מלב העשייה התרבותית, הן בגליל ובנגב והן בגדה. "מוסד התמיכות הכספיות מהווה כלי מרכזי ביכולתם של שרי הממשלה לקדם את מדיניותם בתחומים שעליהם הם מופקדים", הוסיף רוזנברג בתשובתה העדכנית של המדינה לעתירה, שנמסרה במאי האחרון. הוא ציין כי סעיף זה במבחני התמיכה הוא רק אחד מני רבים ואינו מהווה תנאי זכאות יחיד לתמיכה.

בדיון שנערך בעתירה בינואר האחרון מתחה נשיאת העליון, השופטת מרים נאור, ביקורת על הטופס שנשלח למוסדות התרבות ובו נדרשו להצהיר אם נמנעו או לא נמנעו מהופעות בגליל, בנגב ובהתנחלויות. באותו דיון העלו נאור ועמיתיה להרכב ההוא, השופטים אליקים רובינשטיין (שפרש בינתיים מכס השיפוט) וסלים ג'ובראן, את האפשרות שהתמריץ יינתן לא רק על הופעות בגדה אלא גם על הופעות בנגב ובגליל, בדומה לקנס.

לאור ביקורת השופטים על נוסח טופס ההצהרה גיבש משרד התרבות נוסח חדש, אולם בבקשות התמיכה שהגישו ל–2017 עדיין השיבו המוסדות על הנוסח הישן. בכתב התשובה המעודכן שהגישה המדינה היא ציינה כי ב–2016 חתמו כל מוסדות המוזיקה והמחול על טופס ההצהרה כנדרש ואילו חמישה מוסדות תיאטרון החזירו את הטופס בשינויים שונים או לא החזירו אותו כלל. ב–2017 כל 11 מוסדות המחול שביקשו תמיכה ציינו כי לא נמנעו מהופעות בגליל, בנגב או בגדה, וכך עשו גם 21 מתוך 22 מוסדות בתחום המוזיקה ו–26 מתוך 29 מוסדות בתחום התיאטרון. לצד זאת, משרד התרבות מסר לקראת הדיון מחר נתונים המצביעים על עלייה של 46% במספר ההופעות בהתנחלויות ב–2016 לעומת 2015.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ