משרד התרבות לבג"ץ: לא נבטל את הקנסות על הימנעות מהופעות בהתנחלויות

ההודעה הועברה היום מפרקליטות המדינה לבית המשפט העליון, בתשובה להצעת שופטי ההרכב שדן בעתירת האגודה לזכויות האזרח נגד מנגנון התמריצים והקנסות

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

משרד התרבות מסרב לבטל את סעיף הקנס על מוסדות תרבות שיימנעו מלהופיע בגדה, בנגב ובגליל, אשר מופיע במבחני התמיכה בתיאטראות, בתזמורות ובלהקות מחול. כך עולה מהודעת פרקליטות המדינה שהועברה היום (שלישי) לבית המשפט העליון, בתשובה להצעת שופטי ההרכב שדן בעתירה שהגישה האגודה לזכויות האזרח לבג"ץ נגד מנגנון התמריצים והקנסות על הופעות בהתנחלויות. כעת, לאחר מתן ההודעה, צפויים השופטים אסתר חיות, חנן מלצר ודוד מינץ לתת את פסק הדין בעתירה.

בדיון שנערך לפני כשבועיים ביקשו השופטים להבחין בין התמריץ לקנס, אף שבאגודה לזכויות האזרח, שיוצגה באמצעות עו"ד דן יקיר, טענו כי שניהם פוגעים במידה שווה בזכות לשוויון ובחופש הביטוי. "יכול להיות שבנגב ובגליל אין דרישה לצריכה תרבותית כזאת, אז כדי לעודד אותה צריך לתת בונוסים", אמר השופט מלצר בדיון, "אבל לומר שזה המצב ולהטיל קנסות זה דבר קשה מאוד. הענקה שונה מנטילה. יש כאן מצב אובייקטיבי, של ביצה ותרנגולת. אתם רוצים לשנות אותו וזה לגיטימי. השאלה היא איך. לא מענישים מישהו על מצב אובייקטיבי". לקראת תום הדיון הציעה השופטת חיות למשרד התרבות לשקול מחדש את סוגיית הקנס ועו"ד רן רוזנברג מפרקליטות המדינה השיב בחיוב.

שרת התרבות מירי רגבצילום: חורחה נובומינסקי

במוקד העתירה עמד סעיף "מיקום ההרצות" במבחני התמיכה, ובו מנגנון המקנה תוספת של 10% לתקציב המוסדות על הופעות בגדה המערבית, ומנגד קובע הפחתה של 33% על הימנעות מהופעות בהתנחלויות, בנגב ובגליל. בפתח הודעת המדינה מהיום ציין רוזנברג כי הצעת השופטים נבחנה בכובד ראש ונדונה בישיבה מיוחדת בראשות שרת התרבות מירי רגב. לדבריו, במשרד הגיעו למסקנה שבנקודת הזמן הנוכחית לא יהיה נכון לבטל את סעיף הקנס. זאת, לדבריו, בשל "תמורות חיוביות" הנוגעות לשיפור בהנגשת התרבות לתושבי ההתנחלויות בגדה וכן משום שהעתירה אינה מצביעה על פגיעה מסוימת באחד ממוסדות התרבות בשל המנגנון החדש. "לפי עמדת המשרד, סעיף הבונוס וסעיף ההפחתה הם מדיניות משולבת אחת ובשלב זה לא ניתן לייחס את השיפור שהושג למרכיב אחד במדיניות המשולבת".

רוזנברג הוסיף כי שרת התרבות החליטה כי ב-2018, בתום שנתיים של יישום מבחני התמיכה החדשים, היא תשוב לבחון את העניין ולבדוק האם ניתן להסתפק בסעיף הבונוס בלבד כדי לקדם את הנגשת התרבות לכל תושבי המדינה וכן לתושבי ההתנחלויות, שכן כרגע לא ניתן לבודד את המקור להשפעה החיובית של המנגנון. להמחשת דבריו הוא ציין את נתוני התמיכות של משרד התרבות לשנת 2017 ולפיהם 18 מתוך 27 תיאטראות רפרטואריים שביקשו תמיכה קיבלו השנה תמריץ על הופעות בהתנחלויות, וכמותם גם חמש מתוך 11 להקות מחול ושש תזמורות מתוך 21 שהגישו בקשת תמיכה.

לצד זאת, רוזנברג הזכיר כי המדינה סבורה שקריטריון מיקום ההרצות הוא לגיטימי, שוויוני ומאוזן ולכן טענת האגודה לזכויות האזרח ולפיה הוא מעיד על שיקול זר למבחני התמיכה היא שגויה. רוזנברג הזכיר גם את משקלו היחסי של הקריטריון בתחשיב התמיכה הכללי: 17.5% במבחני התמיכה בתיאטראות רפרטואריים, 10% במבחני התמיכה בתזמורות ו-8% במבחני התמיכה בלהקות מחול.

עו"ד דן יקיר מסר בתגובה: "אין כל חידוש בהודעה מטעם שרת התרבות. לגישתנו הן הקנס והן הבונוס הם לא חוקיים, בכך שהם מערבים שיקולים פוליטיים במבחני התמיכה במוסדות תרבות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ