יאיר אשכנזי

למרות הסיכומים עם היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לפיהן על משרד האוצר לבדוק תוך שבוע כל פנייה של משרד התרבות בגין אירועים שעלולים לעבור על "חוק הנכבה", טרם נתקבלה כל תגובה מטעם האוצר על מספר תלונות שהוגשו בשבוע שעבר. על שולחנו של המשרד ממתינות כעת פניות בגין אירוע תמיכה במשוררת הפלסטינית דארין טאטור בתיאטרון יפו, ההצגה "ההודאה" מאת מוטי לרנר ובבימוי סיני פתר, גם היא בתיאטרון יפו, וכן ערב בסינמטק ירושלים שבו הוקרנו סרטים של מתנדבות "בצלם".

הפניות בנוגע לאירועים בתיאטרון יפו הוגשו כבר ביום ראשון שעבר – לראשונה מאז הושגו ההבנות בין מנדלבליט לרגב. ערב התמיכה בטאטור, משוררת הנמצאת במעצר בית ממושך ונאשמת בהסתה לאלימות, עתיד להתקיים רק ביום רביעי, אך ההפקה "ההודאה" מוצגת זה כשנה כחלק מרפרטואר התיאטרון.  "ההצגה פרי עטו של לרנר מאמצת, על פניו, את הנראטיב הפלסטיני וחותרת תחת עצם קיומה הלגיטימי של מדינת ישראל", כתב מנכ"ל משרד התרבות יוסי שרעבי ליועמ"ש האוצר בשבוע שעבר. "היא מוגדרת באתר המרשתת של התיאטרון כ'דרמה על זיכרון והכחשה של אירועי 1948'. בדיקת ההצגה מתבקשת משום שיש חשש שהיא אכן עולה בגדר העילות המנויות בסעיף 3ב' לחוק יסודות התקציב ["חוק הנכבה", י"א], שבעטיין מתאפשר הפחתת התמיכה בתיאטרון".

מנדלבליט ורגבצילום: אוליבייה פיטוסי ואוהד צויגנברג

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי "בהתאם לסיכום הדיון בנושא תמיכות בתחום התרבות שהתקיים אצל היועץ המשפטי לממשלה בהשתתפות שרת התרבות והספורט, מנכ"ל משרד התרבות והספורט והיועץ המשפטי של משרד האוצר סיכם היועץ המשפטי לממשלה כי לאחר שהובאה בפני היועץ המשפטי של משרד האוצר טענה בדבר שמופע תרבות כלשהו מקיים כביכול את אחת מחמש העילות להפחתת תמיכה ממשלתית יבחן היועץ המשפטי למשרד האוצר את המידע ויכריע אם קיימת – על פני הדברים – הצדקה משפטית לבחינת האפשרות להפחית מהסכומים שיש להעבירם למוסד התרבות אם לאו. בהקשר זה מסר היועץ המשפטי למשרד האוצר כי בחינה זו תיערך במהירות, וכי להערכתו תוכל להסתיים בתוך שבוע ממועד קבלת הפנייה.  לפני כשבוע התקבלו במשרד האוצר מספר פניות של המשרד לתרבות וספורט ושל גורמים נוספים. לחלק מהפניות לא צורף מלוא המידע שתואר באותה פניה ועל כן התבקשה השלמה וחלק מהפניות נבחנות במסגרת לוחות הזמנים שנמסרו, הכל בהתחשב בנושאים השונים שעומדים על שולחנו של היועץ המשפטי של משרד האוצר וכן ובפרקי זמן שנלקחו לחופשה פרטית במהלך סוף חודש אוגוסט 2017. לאחר השלמת הבחינה שתיעשה בהקדם האפשרי יינתן המענה לפונים". 

במקביל, בעקבות גל הפניות, יערוך פורום מוסדות התרבות והאמנות בישראל כינוס חירום בהשתתפות נציגי איגודי היוצרים והמוסדות מכל התחומים. הכינוס יתקיים בשבוע הבא, ב-6 בספטמבר, ומיקומו טרם נקבע. בניגוד לכינוס הקודם מן הסוג הזה, שנערך בעקבות מינוי רגב ב-2015 בנוכחות אמנים רבים וקהל גדול, הכינוס המתוכנן בשבוע הבא צפוי להיערך בפורום מצומצם ובהשתתפות נציגי הארגונים בלבד. הכינוס יהיה סגור לתקשורת.

"לאור הדברים המתרחשים במשרד התרבות והתלונות שהמשרד שולח נגד מוסדות ויוצרים נראה לנו שהגיע הזמן שנתכנס כדי לדון במצב התרבות ובפעילות של משרד התרבות, הבאה לידי ביטוי בפגיעה בחופש הביטוי, באלימות מילולית, בפגיעה במוסדות ובגופים ובזלזול בכל מה שנוצר על ידי היוצרים והאמנים עד כה", כתב נציג הפורום איתמר גורביץ' לראשי האיגודים. "לאורך התקופה כל אחד מאתנו התייחס לנושא זה או אחר ונתן ביטוי לעמדותיו. במצב הקיים חשוב שנתכנס כולנו יחד בשביל להתאחד, לשלב ידיים ולהוציא בסיום הפגישה לתקשורת נייר עמדה או תגובה בשם כולנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ