זאת לא הנסיכה דיאנה: אליסון ג'קסון מתעתעת בצופים

במוזיאון חיפה לאמנות בוחנים את הגבול בין האישי לציבורי בעידן הפוסט־פרטיות ■ שתי פלאפליות חיפאיות ותיקות שומרות על המסורת ■ ובמוזיאון העיצוב חולון מזמינים את המבקרים לעשות רעש | המלצות לסופ"ש

ליאור סורוקה - צרובה
ליאור סורוקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אליסון ג'קסון, "דיאנה עושה אצבע משולשת",
מתוך הסדרה "דימויים נפשיים", 2007
אליסון ג'קסון, "דיאנה עושה אצבע משולשת", מתוך הסדרה "דימויים נפשיים", 2007צילום: Alison Jackson

תערוכה 1: טיפת פרטיות | במוזיאון חיפה לאמנות מוצגת עד אוקטובר התערוכה "אנונימיX". התערוכה, שאצרה סבטלנה ריינגולד, היא מקבץ של 11 תערוכות המתפרשות בין כל חללי המוזיאון. כל חלל מוקדש לנושא או אמן אחר. היצירות השונות מתייחסות לעידן הפוסט־פרטיות, והן עוסקות בנושאים של פרטיות, חשיפה, מציצנות, ושיתוף מידע. "אנו חיים בחברת ׳האח הגדול׳, שבה כל צעד שלנו נרשם, מצולם ומתועד", נכתב בדברי ההסבר בפתח התערוכה, "אם 'אינך נצפה' אז 'אינך קיים'".

אחד החלקים המעניינים בתערוכה הוא זה שעוסק בסלבריטאות, וכולל בין היתר צילומים של אישים מוכרים ברגעים פרטיים. הצלמת הבריטית, אליסון ג׳קסון, למשל, בוחנת את המושגים של דימוי ופרסונה ציבורית, דרך תצלומי כפילים של סלבריטאים. הנסיכה דיאנה ששולחת אצבע משולשת אל עבר הצופה והמצלמה היא למעשה לא הנסיכה דיאנה. עוד עבודה בולטת שמוצגת בתערוכה היא עבודת הווידיאו של האמנית האמריקאית נטלי בוקצ'ין, "עדות", שיצרה מונטאז' של מאות סרטוני וידיאו של אנשים שצילמו את עצמם והעלו לרשת. בוקצ'ין קיבצה את הסרטונים שעוסקים באותם נושאים כמו למשל זהות מינית או אבטלה. התוצאה מרתקת ורבת עוצמה. 

האמנית שני נחמיאס, שכמה מעבודותיה מוצגות גם כן בתערוכה, תקיים בשבת ב–12:00 שיח גלריה. התצלומים שלה הם לרוב פורטרטים עצמיים, חלקם בעירום, חלקם בתחפושת. באחד התצלומים הבולטים היא מופיעה בדמות גבר בחליפה כהה ובדמות אשה עירומה הרה. "העניין של ההתחפשות מאפשר לך להיות מישהו שאתה לא. אתה בתחפושות ויכול לעשות דברים שאתה אף פעם לא עושה כמי שאתה", היא אומרת. "מצד שני, התצלומים מאוד חושפניים — אני מישירה מבט למצלמה, בסגנון של זה מה יש".

מוזיאון חיפה לאמנות. שבתאי לוי 26, חמישי — 19:00-16:00, שישי — 13:00-10:00, שבת — 15:00-10:00, מחיר: 45 שקל, ילדים ובני נוער: 30 שקל

שני נחמיאס, פורטרט עצמי כאם, 2009צילום: שני נחמיאס

אוכל: נוסטלגיה בפיתה | אם כבר ביקרתם במוזיאון חיפה, כדאי לקפוץ לאחד משני מוסדות קולינריים חיפאיים ותיקים שנמצאים במרחק הליכה — "פלאפל הזקנים" בוואדי ניסנאס ו"פלאפל אוריון" בשכונת הדר. אל "פלאפל הזקנים" שנמצא ברחוב הוואדי אפשר לרדת בזריזות מהמוזיאון דרך הסמטאות הציוריות, שרובן קרויות על שמות של אישים ערבים. את המקום הקימו ב–1950 ג'ורג' ונג'לה עפארה, ולפני 32 שנה קנה אותו מהם עפיף סבית. עד היום הוא ממשיך להכין את הכדורים הזהובים לפי מתכון סודי של "הזקנים", והמקום שמר על אופיו. הפלאפל מוגש עם סלט ירקות, מלפפון חמוץ, סלט כרוב וטחינה. בעידן בו אייל שני מגיש "פלאפל בורגר" ב–27 שקלים, נחמד לראות כי החידוש הכמעט יחידי שנכנס לכאן במרוצת הזמן הוא פיתה מקמח מלא בתוספת שני שקל.

פלאפל אוריון, בחיפה. עגבניות, כרוב חמוץ ומלפפון חמוץ, וזהוצילום: ליאור סורוקה

"פלאפל אוריון", שהקימה משפחת בסטוני, נמצא ברחוב הרצליה, מול מה שהיה פעם קולנוע אוריון. נראה שהזמן לא נגע גם במקום הזה שנפתח לפני 56 שנים (ולמרבה הצער, גם בשכונת הדר שהוא שוכן בו). בניגוד ל"זקנים", הכדורים הזהובים של "אוריון" עשויים ללא תבלינים כמעט — והם כל כך טעימים. הפלאפל מוגש עם עגבניות, כרוב חמוץ ומלפפון חמוץ. וזהו. 

"פלאפל הזקנים", הוואדי 18, חיפה שני עד שבת: 19:00-08:00; "פלאפל אוריון", הרצליה 14 חיפה, ראשון עד שבת 09:00 עד חצות. המחיר זהה — מנה: 15 שקל, חצי מנה: שמונה שקלים

תערוכה 2: עושים רעש | במוזיאון העיצוב בחולון עוסקים בשנה האחרונה בחושים. לאחר תערוכת המשקפיים שדנה בראייה, מוצגת כעת במוזיאון תערוכת "סאונד — קול וחומר בעיצוב" שאצרו ענת ספרן ולילך שטיאט. התערוכה עוסקת בשמיעה ובקשר שבין סאונד לעיצוב, שנבחן בשלושה קני מידה: אובייקט, חלל ומרחב. בכניסה למוזיאון מוצגת עבודת סאונד הכוללת 100 רמקולים קטנים שהולבשו על המבנה וכמו מקשטים אותו. "יש כאן אובייקטים שממוגנטים לבניין כדי לא לפגוע בו", מסבירה ספרן. "כל כמה דקות הבניין מתעורר ומנגן לדקה וחצי, ובגלל הרמקולים נוצרת חוויה מוזרה שאינך יודע מהיכן הרעשים והצלילים סביבך מגיעים".

באחת הגלריות מוצגת התערוכה "להרגיש סאונד" הבנויה כפלטפורמה פתוחה שמשלבת עבודות סאונד מקוריות שהולחנו במיוחד לחלל הספציפי. במרכז הגלריה אובייקט ענק שמזכיר עוגה ועליו אפשר להישכב או לשבת ולהאזין לצלילים. בגלריה העליונה מוצגים כ–50 אובייקטים שממחישים כיצד השתנה השימוש ברמקולים. כך למשל מוצגת מערכת סטריאו מ–1972 שעיצב מריו בליני; מוצג גם הרמקול המתגלגל שעיצבו רון ארד ופרנצ'סקו פליזארי. רמקול מהפכני זה שיחרר את הסאונד מכבלים חשמליים ומההכרח להישאר נייח. הרמקול האלחוטי מורכב בתוך גלגל עץ מלא השוקל 28 ק"ג, שנבחר במיוחד הודות לאיכויות האקוסטיות שלו ובתוכו משדר נטען שפועל עד למרחק של 100 מטרים. הסאונד מתפזר בחלל הודות לצורת הגלגל המאפשרת תנועה חופשית על משטחים שונים.

תערוכת הסאונד במוזיאון העיצוב חולון. להישכב או לשבת ולהאזין לצליליםצילום: שי בן אפרים

מוצגים גם הרמקולים "ג'לי רועש" מ–2012 שמאפשרים לכל מבקר לעצב את החומרים המוזיקליים שהוא בוחר, תוך שימוש בג'לטין צבעוני. כבמעבדת כימיה רועשת, מייצר כל מבקר ג'לי לפי בחירתו ומוזג אותו לתבניות. צורות הג'לי מוצבות בהמשך על לוח המשחק, ונגיעה בכל אחת מהן מפיקה צלילים שונים.

רוב הרמקולים שמוצגים בתערוכה הם ייחודיים. מה מקומו של הרמקול בעידן שבו כל מכשיר סמארטפון כולל בתוכו אחד כזה? לדברי אורן מרדכי מחברת הרמקולים הוותיקה "מוראל" שתרמה את הרמקולים שהותקנו על מבנה המוזיאון, "הרמקולים הם אביזר משלים שיכול להתחבר לכל מדיה, למחשב או לסמארטפון. אנשים ששמו לפני 20 שנה רמקולים בסלון שמים גם היום. יש כיום יותר ביקוש לרמקולים ניידים שיכולים להיכנס לכף היד ואפשר למשל לעלות אתם לגג. השימוש בהם גובר בקרב בני עשרה וסטודנטים".

מוזיאון העיצוב חולון. פנחס אילון 8, חמישי ושבת — 18:00-10:00, שישי — 14:00-10:00, מחיר: 35 שקל, ילדים ובני נוער - 30-20 שקל

השתתפה בהכנת המדור: נעמה ריבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ