האגף לקשרי תרבות ומדע יוכפף לאגף ההסברה במשרד החוץ

קשתו"ם, שאחראי על ייצוא התרבות הישראלית לעולם, יצומצם לחטיבה. המהלך עשוי לחשוף אותו להתערבויות פוליטיות ולשנות את אופי פעילותו

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

האגף לקשרי תרבות ומדע (קשתו"ם) במשרד החוץ, האחראי על ייצוא תרבות ישראלית לרחבי העולם, יוכפף בקרוב לאגף תקשורת והסברה במשרד. המהלך, שיצמצם את מעמדו של האגף לחטיבה, עשוי לחשוף את קשתו"ם להשפעות פוליטיות ולשנות את אופי פעילותו כך שיושם דגש גדול יותר על פעילות הסברתית על חשבון תמיכה וסיוע ליוצרים ישראלים.  

קשתו"ם פעל בשנים האחרונות כדי לקדם תרבות ופעילות של יוצרים ישראלים בעולם, ולא התמקד בסוגיות הנוגעות להסברה ישראלית בחו"ל. בין היתר, האגף סייע ברכישת כרטיסי טיסה ליוצרים ישראלים שטסים לארועי תרבות בחו"ל, בהם להקת בת שבע. הוא גם תמך במשלחת של הבימה והקאמרי להעלאת ההצגה "אשה בורחת מבשורה" בפסטיבל לינקולן סנטר שבניו יורק. המהלך לצמצום האגף דווח לראשונה בגלי צה"ל.

מתוך ההצגה "אשה בורחת מבשורה", ב–2016. קשתו"ם מימן את נסיעת המשלחת לניו יורקצילום: דודו בכר

בקשתו"ם יש כיום 12 עובדים והוא הוקם בראשית שנות ה-90 כחלק מאגף תקשורת והסברה, והפך עם השנים לאגף עצמאי שפועל תחת מערך הדיפלומטיה הציבורית. בשנים האחרונות נעשה באגף מאמץ שלא להכתים את תחום התרבות בתעמולה, ולא נרשמו התערבויות פוליטיות בפעילותו. האגף נוהל על ידי סמנכ"ל משרד החוץ, רפי גמזו, שצפוי לסיים בקרוב את תפקידו ולהתמנות לשגריר ישראל בליסבון. קשתו"ם מורכב משתי מחלקות: המחלקה לשיתוף פעולה תרבותי ומדעי ומחלקת אמנויות, ותקציבו הוא כעשרה מיליון שקלים.

במשרד החוץ החל באחרונה הליך לאיתור ראש חדש לחטיבה. בניגוד לראש האגף, כיום, ראש החטיבה לא יהיה חבר בהנהלת משרד החוץ. בשנה שעברה דרשה שרת התרבות והספורט מירי רגב לקבל לידיה את הסמכויות המקצועיות על האגף, אולם לבסוף סוכם כי שני המשרדים ישתפו פעולה וכי קשתו"ם לא יפורק ולא יועבר לאחריות משרד התרבות. עם זאת, הפיכתו של האגף לחטיבה, שתפעל תחת אגף ההסברה והתקשורת במשרד החוץ, עלולה לשנות את אופי פעילותו, כך שישקיע יותר תקציב בהסברה מול ארגוני החרם על ישראל על חשבון קידום התרבות והאמנות של ישראל בעולם.

משרד החוץ אמרו בתגובה כי "הכפפת פעילות התרבות הענפה והברוכה של המשרד לאגף תקשורת והסברה רק תוסיף יכולות ותקציבים לתחום חשוב, ורק תחזק את יכולות הביצוע וניצול התקציב על ידי הרחבת הפעילות המתבקשת בתחום". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ