בלוקבסטר פשטה את הרגל, אבל זוכה להצלחה מפתיעה באלסקה

רק עשרה סניפים של רשת השכרת סרטי הווידיאו עדיין פועלים בארה"ב, מתוכם שישה באלסקה. צוות של VICE news יצא לבדוק מה סוד ההישרדות שלהם

איתמר זהר
איתמר זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סניף של בלוקבסטר באלסקה
סניף של בלוקבסטר באלסקהצילום: VICE News

בלוקבסטר, רשת השכרת סרטי הווידיאו, נפתחה בשנת 1985 ובתוך זמן קצר צברה תאוצה וקהל נאמן ברחבי העולם. עוד ועוד חנויות שלה נפתחו, היא היתה בילוי שבועי בשביל משפחות רבות בארצות הברית והיו שראו בה איום ממשי על בתי הקולנוע.

אלא שבתי הקולנוע שרדו, לפחות רובם, ובלוקבסטר - שבשיאה היו לה 9,000 סניפים בארצות הברית בלבד והרוויחה מיליארדי דולרים בשנה, לא. החברה, שעבדו בה 60 אלף בני אדם, פשטה את הרגל, בקול ענות חלושה, לאחר שנים של דשדוש.

זה קרה בין השאר בגלל המשבר הכלכלי בעולם ב-2008 ולא פחות מכך, בשל התחרות עם נטפליקס שהוקמה ב-1997 כחברה להשכרת סרטי וידיאו דרך הדואר ונהפכה כעבור עשור לענקית סטרימינג המגלגלת מיליארדי דולרים בשנה ומצרפת מיליוני מנויים בכל רבעון ברחבי העולם.

בלוקבסטר, שבימיה היפים מנהליה פתחו סניף שלה כמעט בכל יום, נסגרה בשנת 2014. רק כעשר חנויות שלה נותרו בארצות הברית, שש מהן באלסקה. צוות של VICE news הרחיק השבוע עד המדינה הצפונית ביותר בארצות הברית, שבה מתגוררים כ-700 אלף בני אדם, כדי לבדוק מה סוד ההצלחה של בלוקבסטר שם. בעלי הסניפים מספרים כי רבים מהתיירים שנכנסים למקום מופתעים לראות כי יש עדיין חנויות של בלוקבסטר, משום שלא ראו כאלה כבר כמה שנים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ