נשיא המגזין "ניו ריפבליק" התפטר בגלל תלונות של עובדות

המילטון פיש, הנשיא והמו"ל של המגזין היוקרתי, התפטר בעקבות "יצירת סביבת עבודה עוינת" עבור נשים במערכת. גם בכיר ב"אטלנטיק" וראש מחלקת החדשות של NPR עזבו בגלל הטרדות

מיה אשרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה אשרי

המילטון פיש, הנשיא והמו"ל של המגזין הנחשב "ניו ריפבליק" מאז 2016, התפטר בסוף השבוע מתפקידו לאחר שכמה מעובדותיו העידו על "התנהגות לא נאותה" ויצירת סביבת עבודה עוינת. פיש, שיצא לחופשה כפויה בשבוע שעבר, מצטרף לרשימה מתארכת של בכירים בעולם התקשורת בארה"ב שמתמודדים גם הם עם שצף עדויות על הטרדה מינית של עובדות. כך, מייקל אורסקס, ראש מחלקת החדשות בתחנת הרדיו הציבורי האמריקאי NPR, התפטר בשבוע שעבר בעקבות שני מקרים שבהן נישק עובדות בכוח; וליאון ויזלטיר, בעבר עורך הספרות המיתולוגי של ה"ניו רי

פבליק", פוטר מתפקידו בעקבות סדרת דיווחים על הטרדות ותקיפות מיניות.

פירוט מעשיו של פיש, בן 65, לא פורסם. בעלי הניו ריפבליק, ווין מקורמק, שלח מכתב לעובדי המגזין ובו אמר כי נפתחה בדיקה של הנושא. "כמה עובדים הביעו בימים האחרונים חשש בעקבות כמה אינטרקציות שיצרו סביבת עבודה לא נוחה עבורם", כתב מקורמק. "למיטב הבנתי, החששות הללו נוגעים ספציפית לאינטרקציות בין המילטון פיש וכמה עובדות". לאחר התפטרותו של פיש, הבהיר מקורמק במייל נוסף לעובדיו כי אין משמעות הדבר כי הבדיקה של סביבת העבודה לא תיפסק.

במכתב שכתב למקורמק ביום שישי, עם התפטרותו, כתב פיש: "אני מרגיש כי תרבות העבודה במשרד שלנו נפגעה וכי הדרך הטובה ביותר עבורי לסייע לארגון לעבור את השלב הזה היא לעזוב. במשך שנים ארוכות, נשים מתמודדות עם חששות משמעותיים בכל הנוגע ליחס שהן מקבלות במקום העבודה. לגברים רבים יש הרבה מה ללמוד בנושא הזה. אני יודע שלי יש".

לפני פחות משבועיים פוטר גם ליאון ויזלטיר — לשעבר עורך הספרות של ה"ניו ריפבליק" — מתפקידו כעורך בכיר ב"אטלנטיק", והוכרז כי מגזין ספרותי שהקים לא ייצא לאור. ויזלטיר פירסם התנצלות לכל הנשים שהעידו כי הטריד אותן והודה כי ביצע בעבר "עבירות" כלפי עמיתותיו לעבודה. כמה נשים העידו כי ויזלטיר נישק אותן ללא הסכמתן.

גם מייקל אורסקס, ראש מחלקת החדשות של תחנת הרדיו הציבורית של ארה"ב NPR, התפטר מתפקידו על רקע האשמות כי נישק בכוח שתי נשים לפחות. שתי התקריות אירעו בשנות ה-90, כשעוד עבד עבור הניו יורק טיימס. בדומה לפיש, אורסקס מסר את התפטרותו לאחר שהוצא לחופשה. אורסקס מסר בהודעה כי הוא מתנצל מעומק לבו על המעשים. "אין תירוץ להתנהגותי המחפירה, ואני מקבל אחריות מלאה על מעשיי", מסר. מאז התפטרותו, שלוש נשים נוספות העידו על הטרדה מצידו של אורסקס, שתיים מהן עובדות של NPR שאף הגישו תלונות רשמיות לחברה.

גל העדויות של נשים וגברים על הטרדות ותקיפות מיניות מצד בכירים ובעלי עוצמה בתעשיית הבידור והתקשורת החל עם התחקירים נגד המפיק ההוליוודי הארווי ויינשטיין. בסוף השבוע דווח כי יש התקדמות בחקירה המתנהלת בניו יורק נגד ויינשטיין. בלש במשטרת ניו יורק אמר כי בימים אלה מצטברות ראיות שעשויות להוביל למעצרו של ויינשטיין בגין שני מקרי אונס, של השחקנית פאז דה לה הוארטה ב–2010, תקופה שעדיין לא חלה עליה התיישנות. בינתיים, הוצא נגדו צו איסור יציאה מארה"ב. חקירות מתנהלות נגד ויינשטיין גם בלונדון. על אף שוויינשטיין התנצל על כך ש"גרם כאב לאנשים שעבד עמם", הוא מוסיף להכחיש כי אנס נשים וטען כי כל האירועים המתוארים נעשו בהסכמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ