15 ארגוני נשים ל"קשת": לפטר את אלכס גלעדי ואת יורם זק

בעקבות העדויות על הטרדה מינית מצד גלעדי ומייל "זיקפת הבוקר" של זק, קראו ארגוני הנשים "לנקוט עמדה ברורה בנושא התרבות הארגונית הקשה במסגרתה התקבלו והוכלו המעשים הללו"

איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלכס גלעדי
אלכס גלעדי צילום: קמחי מוטי

"קואליציית שותפוֹת", המאגדת תחתיה 15 ארגוני נשים, פנתה הערב (שלישי) יחד עם קבוצת ארגונים, אקדמאיות ונשות ציבור למנכ"ל קשת אבי ניר ויו"ר קשת דרורית ורטהיים. במכתב, שעליו חתומות נציגות ארגונים רבים כמו שדולת הנשים בישראל, "איתך" — משפטניות למען צדק חברתי, "אחותי למען נשים בישראל״, איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית ועוד, הועלתה דרישה לפטר את נשיא קשת אלכס גלעדי ואת במאי ועורך "האח הגדול", יורם זק, בעקבות הפרסומים האחרונים עליהם — העיתונאיות אושרת קוטלר ונרי ליבנה העידו על הצעה מגונה והטרדה מינית מצד גלעדי, ואמש פורסמו מיילים בעלי תוכן מיני ופוגעני שזק כתב והפיץ בתפוצה רחבה לעובדות ועובדי "מאקו" ו"קשת" במהלך שנת 2010.

"בימים האחרונים נחשפו וצפו מחדש עדויות על מספר אירועים חמורים הקשורים בהתנהגויות אסורות ומזעזעות של אלכס גלעדי, נשיא קשת, ושל יורם זק, מפיק בכיר בחברה", נכתב במכתב.

בהמשך המכתב כותבות נציגות הארגונים: "אנו פונות ופונים אליכם היום בדרישה לנקוט עמדה ברורה בנושא התרבות הארגונית הקשה במסגרתה התקבלו והוכלו המעשים הללו, ולשקול את ניתוק את קשרי העבודה עם גלעדי וזק. איננו מחפשות את דמם של אלה. אלא, דורשות ודורשים הבהרה החלטית וברורה של קשת כמעסיקה מובילה בשוק הישראלי, אשר איפשרה לאותם אנשים לנצל את כוחם זמן רב מדי".

באשר למיילים המיניים שכתב זק ובהם התייחס בין השאר לזיקפת הבוקר שלו, כתבו נציגות הארגונים כי "הנהלת החברה ידעה על האירועים ועדיין איפשרה לאדם הזה, על התבטאויותיו חסרות הרסן כלפי מאות עובדות ועובדי החברה וכלפי משתתפות תוכנית 'האח הגדול' ואחרות (ביניהן דנה רון), להמשיך לשמש בעמדות בכירות בחברה, ולנצח על תוכן מרכזי משודר אשר חשוף לציבור הרחב". הארגונים הוסיפו כי "הצפת הפרשות הללו מחייבת בדק בית אמיתי וכן בחברה".

יורם זקצילום: אמיל סלמן /ג'יני

נציגות הארגונים מציינות כי הן מגבות את תגובתה של דרורית ורטהיים, אשר הבהירה אתמול כי היא עומדת לצד ליבנה וקוטלר. "עמדתה של ורטהיים אמיצה וראויה לכל שבח... אנו קוראות כעת לשידורי קשת לעמוד מאחורי עמדה נחרצת זו ולגבות אותה בתהליך רחב ומעמיק".

נשות ציבור ואקדמיה רבות חתמו על המכתב ובהן ח"כ עליזה לביא, ד"ר מירב אלוש לברון, ד"ר אורית קמיר, ד"ר גלית דשא, ד"ר אראלה שדמי, חברת מועצת עיריית תל אביב, גבי לסקי ועוד. בנוסף למכתב זה, ח"כ עאידה תומא־סלימאן (הרשימה המשותפת) ומי שמכהנת כיו״ר הוועדה לקידום מעמד האשה ולשוויון מגדרי, מסרה הערב כי ״כל עוד אלכס גלעדי ויורם זק מאיישים תפקידים בכירים בקשת, המשמעות היא שמפקירים את הנשים. הגם שמדובר לכאורה באירועים שהתרחשו לפני מספר שנים וייתכן שהתיישנו, מבחינה מוסרית אין חוקי התיישנות. יש חשיבות רבה לברר ולחקור את האירועים בצורה מקצועית".

מנכ״לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית, אורית סוליציאנו, שיגרה גם כן מסר תקיף: ״תם עידן המלים... כוונות נמדדות במעשים ובפעולות ולא בהצהרות בתקשורת. התנהגויות אלו בין אם נעשו לפני 30 שנה ובין אם היום, הן לא מקובלות וגובלות בפלילים, ולכן אין מקום לאנשים אלו בשידורי קשת".

מנכ״לית קואליציית שותפוֹת, קרן גרינבלט, הוסיפה כי ״אני שמחה שיש התעוררות ציבורית בנושא. קשת היא חברה פרטית אבל התפקיד שלה ציבורי, ומעסיקים בכל המשק רואים ולומדים מאיך שהיא מגיבה למקרים כאלה. כל השנים שניתן גיבוי בקשת ובמקומות חשובים נוספים לבכירים שניצלו את מעמדם כדי להשתולל ולהטריד, שהיו כאלה שידעו שאף אחד לא ייגע בהם כי יש להם ערך גדול מדי לארגון — זה נתן אור ירוק לגברים להמשיך לפגוע. בעבודה קשה אנחנו מצליחות סוף סוף לגייס את הציבור ולשנות את הנורמות, וכדאי שקשת ינצלו את המומנטום ויובילו עכשיו את הדרך".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ