מפיקה ב-103 ל"הארץ": גבי גזית נגע בי בניגוד לרצוני והזהיר אותי שלא אתלונן

שלשום האשימה דנה ויס את גזית כי נהג לנשקה על הפה ללא רשות. גזית הכחיש אתמול את הדברים וכעת העידו נשים נוספות כי הטריד אותן מינית

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: ניצן הפנר

רחל פיש בן ישראל, שעבדה לצד גבי גזית בתחנת 103 אף־אם, סיפרה ל"הארץ" כי גזית נגע בה בניגוד לרצונה ולאחר שהפסיקה אותו הזהיר אותה שלא תתלונן על המעשה במשטרה. "לפני כעשר שנים הפקתי את שי ודרור", אמרה בן ישראל. "אני והמפיקה השנייה היינו מאוד קרובות לצוות של גבי והוא היה מאוד מיודד אתנו ועם שי ודרור. מאוד אהב לפזז לאולפן לראות למי עושים שיחה מפתיעה ולקשקש. הוא היה מרשה לעצמו לגעת וללטף נשים חופשי ואף אחת לא אמרה לו כלום".

לדבריה, "באחד הבקרים הוא נכנס לצד של ההפקה ורכן מאחורי כשאני יושבת מול המחשב. הוא ליטף את הגב שלי והתחיל לרדת לכיוון הישבן. אמרתי לו 'גבי נראה לי שכדאי שתזיז את היד שלך'. הוא מיד התרחק ואמר בתגובה בצחוק מזלזל 'למה? את תתלונני במשטרה? עניתי לו שלא. הוא ענה 'נכון כי יש דברים שלא עושים'. ואני עניתי לו 'נכון גבי, יש דברים שלא עושים'".

לאחר מכן "הוא יצא מהאולפן ובמשך כמה ימים לא דיבר אתי בכלל. אחר כך הכל חזר להיות רגיל. כחודשיים לאחר מכן המפיק הראשי של התחנה ביקש ממני להחליף בתוכנית של גבי כדי לסגור אייטמים אחרי שי ודרור. כשבאתי אחרי התוכנית שלי לשבת עם הצוות שלו הוא קרא לי לחדר שלו ואמר לי תודה אבל אנחנו לא צריכים אותך. אחרי כמה שעות המפיק הראשי דיבר אתי ואמר שגבי לא מוכן שאחליף בתוכנית שלו יותר כי אני לא טובה. סיפרתי לו מה באמת קרה והוא אמר שהוא מבין אבל אין לו מה לעשות. מאז לא דיברנו יותר. אני לא רציתי לעבוד בתוכנית של גבי, זה פשוט היה משפיל ומכעיס שהוא מתייחס אלי ככה ואומר שזה מטעמים מקצועיים".

גבי גזית טרם הגיב לדברים. אור צלקובניק, מנכ"ל רדיו 103 אף-אם, מסר בתגובה ל"הארץ": "אני עורך כעת בדיקה מעמיקה ומקיפה בעקבות הדברים שהושמעו, ובכלל זה מתכוון לשמוע גם את דבריו של השדרן גבי גזית. 103 אף-אם מגנה בכל לשון הטרדות ותקיפות מיניות ורואה במאבק בתופעה חשיבות עליונה".

הבוקר פורסמה עדות נוספת על הטרדה מינית של גבי גזית. שמרית סקורניק פלג, שעבדה עמו לפני 13 שנים ברדיו האזורי, פרסמה הבוקר פוסט בפייסבוק ובו הגיבה על ההכחשה של גזית לטענותיה של דנה ויס על כך שהתעקש לנשק אותה על השפתיים כמה פעמים בניגוד לרצונה. "גבי גזית החצוף. אין לך טיפת בושה. שקרן עלוב. גם אותי נישקת בפה" כתבה סקורניק פלג והוסיפה "זו היתה נשיקה רטובה ומגעילה שתלווה אותי עד סוף חיי".

בהמשך ציינה סקורניק כי "הייתי בסך הכל ילדונת בת 26... בתחילת הקריירה הפרסומית... אי שם במטבחון הצר של אולפני הרדיו האזורי. הדפת אותי אל המקרר בהפתעה.... כמה גועל... אינני יכולה אפילו להיזכר בזה. שיתקת אותי. כמה דמעות ועלבון ועוד מקלחת... ועוד מקלחת ועוד אחת שאולי אולי תצליח לשטוף מעלי את הלכלוך שלך. אחחח אם רק היית מעז לעשות לי דבר כזה היום... זה היה הסוף שלך".

גבי גזית בתוכנית בה הכחיש את הדברים

אשה נוספת, שביקשה להישאר בעילום שם, עלתה הבוקר (חמישי) לשידור בתוכניתם של עמית סגל וירון דקל בגל"צ וסיפרה: "שכרתי מגזית דירה במשך הרבה שנים. היו לנו יחסים קורקטיים וטובים. מצאתי אותו אחלה בנאדם". האשה המשיכה וסיפרה כי הגיעה לביתו של גזית בכדי להסדיר את ענייני התשלום. לאחר שהחמיאה לגזית על ביתו, האחרון עשה לה סיבוב בבית וכשהגיעו לחדר השינה הוא הטיל אותה על מיטתו ונישק אותה, ללא רשותה. "הוא לא שאל את רשותי לפני שהוא נישק אותי על הפה. לא היה משחק מקדים או חיזור מקדים", סיפרה האשה, "הוא מבוגר ממני בלא מעט שנים. כשהייתי בשנות העשרים שלי, זה היה פער מאד גדול. בשבילי זה היה מאוד מפתיע. התגובה שלו ללא שלי היתה 'אני לא רגיל שדוחים אותי'. הוא היה בשיא תהילתו. הרגשתי שזו תגובה של יהירות. תפסתי את עצמי ואמרתי לו 'תמיד יש פעם ראשונה'. זה לא חזר על עצמו".

הזדמנות לתקן את המצב

אתמול הגיב גזית לדבריה של דנה ויס, שהאשימה אותו בחשבון הטוויטר שלה כי נהג לנשק אותה על פיה בניגוד לרצונה כשעבדו יחד באותה מערכת. "ואני מרגיש חייב לכן, חברותיי הטובות, ולכם, חבריי, ואני מבקש לומר בלי שזה יפתיע אף אחד: כל הדברים שנכתבו ופורסמו אתמול על ידי הגברת ויס, לא היו ולא נבראו, נקודה. ובמקום לכלות זמן שידור יקר על זה, נחזור ונעשה עכשיו מה שאנחנו עושים כל יום במשך עשר השנים האחרונות, והכי טוב, וזה להגן על נשים באשר הן, ובעיקר כאשר הן מוחלשות ומוכות. אז במקום להפריח רכילות בדיונית אנחנו נעסוק עכשיו בדברים המועילים ולא נחדל מכך כל עוד אנחנו כאן".

דנה ויס התראיינה הבוקר (חמישי) לתוכניתם של עמית סגל וירון דקל בגל"צ וציינה כי מקרה ההטרדה של גבי גזית לא היה היחיד בו נתקלה במהלך שנות עבודתה ב"חדשות 2". עם זאת, ויס ציינה כי היא מעדיפה לא לחשוף את שמו של המטריד הנוסף מכיוון שזה כבר אינו בחיים. בהמשך היא ציינה כי הנשיקות הכפויות של גזית היו עניין יומיומי. "זה קרה כל פעם כשנפגשים במסדרון. ככה זה התנהל", סיפרה ויס והוסיפה "למה נשים לא מדברות? למה נשים שותקות? כי אחר כך עולה אותו גבר שיש לו מיקרופון ומבטל אותן. ואז הן מפקפקות בעצמן ומתחילות לחשוב שאולי הן סתם הגזימו".

עוד אמרה ויס: "אחרי שיצאתי וכתבתי את הדברים על גזית אמרו לי 'איזו אמיצה' ולא הבנתי על מה הם מדברים. באותו רגע הבנתי שאנשים יטילו ספק באמינות שלי וכל ההישגים העיתונאים שלי ידחקו אחורה בגוגל, בגלל הסיפור הזה. אז תחשבו על נשים שאין להן את המעמד והכוח שיש לי. מבחינתי, זה בשום פנים ואופן לא נקמה. גבי גזית מעניין אותי כקליפת השום. יש פה הזדמנות לתיקון. אם יש כאן הזדמנות לתקן ולשפר את המצב בשביל חברות וחברים שלנו, הילדות והילדים שלנו, אז זה שווה. צריך להתעורר ולהגיד לחברים: אנחנו ב-2017. מה שהיה בסדר אז, כבר לא בסדר היום. שלא יהיה ספק לאיש, מה שסיפרתי אכן היה. אני בספק אם גבי גזית בכלל זוכר את זה. הרי זה קרה על בסיס יומיומי. הוא עשה את זה פשוט כי היה יכול. כי הוא היה המגיש המרכזי ואני המגישה המחליפה. ויאללה".

הפרשה החלה כאשר ויס צייצה שלשום בטוויטר כי גזית הטריד אותה: "תחשוב טוב גבי גזית. גם לפני 15 שנה עשית. ויותר. כמו למשל להתעקש לנשק על הפה כשנפגשים ככה סתם במסדרון במערכת. למה. ככה. כי אתה יכול. בשגרה". גזית הקדיש לנושא בתוכניתו את הדברים הבאים: "עכשיו שתיים-שלוש מילים על מה שקרה אתמול, והרי לזה אתם מצפים בטירוף. אז מלכתחילה ממש לא חשבתי שיש צורך בתגובה, אבל בעקבות אינספור פניות של מאזיני התוכנית האדוקים, בעיקר מאזינות קבועות, שבהמוניהן שלחו אליי במהלך הלילה הודעות תמיכה חמות והודעות גינוי, על מה שהן קראו 'השיימינג של הימים האחרונים'.

הפוסט בו האשימה וייס את גזית

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ