חמש שנים לאחר שהחל שיקומו, אושר תקציב לחידוש מוזיאון היכל העצמאות

הממשלה תעביר 30 מיליון שקלים עבור שדרוג המוזיאון במבנה ברחוב רוטשילד בתל אביב, בו הכריז בן גוריון על הקמת המדינה. במוזיאון החדש, שייחנך ב-2020, תוצג לראשונה לציבור מגילת העצמאות

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
היכל העצמאות בשדרות רוטשילד בתל אביב
היכל העצמאות בשדרות רוטשילד בתל אביבצילום: משה גלעד

שבע שנים אחרי שנחשף ב"הארץ" מצבו העגום של היכל העצמאות, המבנה ההיסטורי בשדרות רוטשילד בתל אביב בו הכריז בן גוריון על הקמת המדינה, אישרה היום (ראשון) הממשלה תקציב של כ–30 מיליון שקלים להפיכתו למוזיאון מודרני.

לפי הודעת המשרד לענייני מורשת, בראשות השר זאב אלקין, העבודות יחלו בשנה הבאה, לאחר חגיגות ה–70 לקום המדינה, ויימשכו כשנתיים. גולת הכותרת של המוזיאון החדש, שאמור להיחנך ב–2020, תהיה מגילת העצמאות, שתוצג שם בפעם הראשונה לציבור הרחב, לאחר שבמשך עשרות שנים שכבה בכספת של ארכיון המדינה בירושלים, רחוקה מעיני הציבור.

לפי התוכנית שפורסמה היום, במוזיאון שיוקם בהיכל העצמאות יוצגו תולדות עם ישראל בארץ ישראל "לאורך הדורות, מראשית קיומו ועד לעת הזאת". לצד זאת, יהיה בו "מיצג עתיר טכנולוגיה", אשר יספר את הסיפור ההיסטורי שבין כ"ט בנובמבר 1947, המועד בו אישר האו"ם את תוכנית החלוקה, ועד ה' באייר תש"ח — הכרזת העצמאות. כמו כן, המקום יספר את סיפורה של העיר תל אביב, בה הוכרזה העצמאות (משום שירושלים היתה נצורה באותה תקופה) וכן יוקדש בו חלק לשימור זכרו ופועלו של מאיר דיזנגוף, ראש העיר הראשון של תל אביב, אשר גר במבנה עד מותו ב–1936.

29.5 מיליון השקלים שתעביר הממשלה להקמת המוזיאון יתווספו לתרומה של 10 מיליון דולר, של תורם פרטי, ששמו לא פורסם, כך שסך הכל יוקצו להקמת המוזיאון כ–65 מיליון שקלים. השר אלקין אמר היום, כי אישור התקציב למוזיאון הוא "צדק היסטורי". ב–2010 פורסם ב"הארץ" תחקיר תחת הכותרת: "ג'וק בהיכל", שבו נחשף מצבו העגום של היכל העצמאות, אשר במשך עשרות שנים עמד מוזנח ומתפורר. לצד שטיחים מאובקים ומוכתמים, קירות מקולפים, טיח חשוף ומסגרות שבורות, נצפה שם אפילו ג'וק בארון המוצגים.

היכל העצמאות בתל אביבצילום: משה גלעד

ב-2012 החלו ב"תוכנית חירום" להצלת המקום, במסגרתה שופץ האתר ועבר חידוש ורענון ראשוניים. במקביל, מונה למוזיאון מנהל חדש, חזי צביאל. אישור התקציב היום סולל את הדרך לחלק השני — והמשמעותי יותר — של העבודות במקום, אשר ישודרג למוזיאון חדש ומודרני.

ראובן פינסקי, ראש תוכנית המורשת של הממשלה, אמר היום: "עבודה רבה מאוד עוד לפנינו ועכשיו, שיש את התקציב, אנחנו מסתערים על היעד להחייאת בית העצמאות, לשימור הבית והקמת התערוכה של הקמת המדינה". ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שהתייחס לנושא בפתח ישיבת הממשלה, אמר: "עמים שלמים נמחקים, תרבויות נעלמות מעל פני האדמה, משום שזהויות נעלמות בצונאמי הגלובלי. לכן חשוב לנו לחבר את עם ישראל והדורות הבאים גם למורשת העתיקה שלנו וגם למורשת החדשה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ