ארגון השחקנים גינה את הסכם הפשרה המסתמן עם משה איבגי

במכתב לפרקליטות המדינה, טענו ראשי שח"ם כי הסדר עם השחקן יהווה "פגיעה בלתי מידתית ברצונן של נפגעות הטרדה מינית בעתיד להאמין במערכת"

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה איבגי
משה איבגיצילום: מוטי מילרוד

ארגון שחקני המסך בישראל (שח"ם) שיגר היום (שני) מכתב בהול לפרקליטות המדינה בנוגע להסכם הפשרה המסתמן עם משה איבגי, לפיו הוא צפוי להודות במספר מקרים של הטרדות ותקיפה מינית ובתמורה לא יוגש נגדו כתב אישום פלילי. במכתב תוקפים יו"ר הארגון אסתי זקהיים ומנכ"ל הארגון אורי רשטיק את החלטת הפרקליטות המסתמנת וטוענים כי הסדר מותנה שכזה אינו ראוי אם הוא נעשה לא על דעת המתלוננות.

"למר איבגי זכויות רבות בהקמת ארגון שח"ם ובהצלחתו. עובדה זאת אמנם מקשה עלינו בהוצאת עמדה רשמית בעניינו, אך אנו חשים חובה מוסרית להתבטא ולהציג את עמדתנו בנוגע לנושא שעל הפרק", כותבים זקהיים ורשטיק. "מבלי לקבוע כי מר איבגי אשם או זכאי, אנו סבורים כי אין להסתפק בהסדר מותנה לפני הגשת כתב אישום, שלא על דעת המתלוננות. כל מעשה אחר ייצר פגיעה בלתי מידתית ברצונן של נפגעות הטרדה מינית בעתיד להאמין במערכת אשר אמורה לספק להן הגנה, ואכן להתלונן ולפעול נגד מטרידים, ולבטח בתחום בעייתי כמו תחום התרבות והאומנות".

בסיום המכתב מציינים כותביו כי אין ברצונם להביא להרשעתו של איבגי, אך מוסיפים: "אנו טוענים כי הנכונות להסתפק בהסדר מותנה לפני הגשת כתב אישום אינה ראויה מבחינה ציבורית, כיוון שהיא לא לוקחת בחשבון את רצון המתלוננות".

גם איגוד מרכזי הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית פירסם הבוקר הודעה פומבית ובה תקף את ההסדר המסתמן עם איבגי. באיגוד ציינו כי 84% מתיקי עבירות המין שטופלו ב–2016 בפרקליטות נסגרו. בהמשך כותבות נציגות האיגוד: "האם משה איבגי בדרך להיכלל בסטטיסטיקה הבעייתית הזאת? אתמול פורסם בחברת החדשות שאיבגי בדרך להסדר טיעון מותנה — איבגי יודה במעשים, אך לא יוגש נגדו כתב אישום. היום, בתגובה לרעש הציבורי, הודיעו בפרקליטות שהסדר שכזה לא עומד על הפרק. נבהיר כי ההודאה במעשים חשובה ביותר. לפי ניסיוננו באיגוד מרכזי הסיוע, כמו גם, כל המחקרים שנעשו בתחום — הצורך הגדול ביותר שמביעות נפגעות אלימות מינית הוא הכרה בעצם הפגיעה".

עוד כותבות נציגות האיגוד כי "קיומה של תשתית ראייתית, כפי שעולה מהמלצת המשטרה על הגשת כתב אישום, דורשת מיצוי של ההליכים המשפטיים. אחרי שבמשך חודשיים עסק סדר היום הציבורי והתקשורתי באלימות מינית ובהטרדות מיניות, באופן כללי, ובתעשיית הבידור והתרבות, באופן ספציפי — אנו מצפות מרשויות החוק לפעול לשיפור הסטטיסטיקה העגומה הזאת, ובוודאי ובוודאי להימנע מכל מראית עין של 'הנחת סלב'".

בכתבה ששודרה הערב בערוץ עשר, סירב איבגי להתראיין בשמו אך מסר תגובה באמצעות מקורבים. "הסיבה היחידה שאני יכול להסכים להסדר כזה היא כי אין לי כוח למשפט, אבל רק אם אני אוכל לחיות עם זה", טען. "רוצים להעמיד אותך בכיכר העיר ולאכול לך את הבשר. הכל יצא מפרופורציה, אין פה הנחת סלב, יש פה עליהום אחד גדול. משתמשים בי כדוגמה ומופת למען יראו ויראו אבל הם טועים לגבי. שיתנו לפרקליטות לעבוד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ