אירוע בפסטיבל תל אביב לשירה בוטל בגלל השתתפותו של יצחק לאור

לחץ מצד כמה משוררות הוביל לדחייה, על רקע התלונות שהועלו בעבר נגד המשורר. לאור בתגובה: "אני עבריין? מעולם לא נחשדתי"

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתי שטרן
איתי שטרן

אירוע בפסטיבל תל אביב לשירה לכבוד המשוררת חדוה הרכבי, שבו אמור היה להשתתף יצחק לאור, בוטל בגלל לחץ מצד כמה משוררות ובהן נעם פרתום ואנה הרמן. האחרונות הבהירו כי יחרימו את האירוע בגלל תלונות להטרדה מינית שהועלו בעבר נגד לאור. בשנת 2010 פורסם בתוכנית "המקור" תחקיר ובו העידו מספר נשים כי לאור הטריד אותן בזמן תפקידיו כמרצה באוניברסיטת תל אביב, עורך בעיתון "הארץ" ומרצה בבית הספר לקולנוע סם שפיגל. חרף התלונות, לאור לא נחקר במשטרה ולא הוגש נגדו כתב אישום.

אשכר אלדן כהן, מי שהיתה הראשונה להתלונן כי לאור אנס אותה בעבר, פרסמה פוסט בעמוד הפייסבוק שלה ובו מחתה על הזמנת לאור בפני מארגני הפסטיבל — המשוררים עודד כרמלי ודוד ניאו בוחבוט. "אולי הם יואילו בטובם להבין שבעוד הם מעניקים במה מפנקת ללאור וחברו התומך והמטהר מאיר ויזלטיר, הם מעוררים אצל חלק מהקורבנות הרבות של לאור את הטראומות שהוא חולל אצלן והן מעדיפות לשכוח", כתבה אלדן כהן. עוד הוסיפה כי טענת כרמלי ובוחבוט להזמנתו של לאור, המבוססת על כך שהוא מוסיף לכתוב ב"הארץ", לא מספקת.

בפוסט נוסף כתבה אלדן כהן כי פנתה לחברת מועצת עיריית תל אביב, גבי לסקי, וביקשה ממנה לבדוק את השתתפותו של לאור באירוע שמקבל חסות גם מהעירייה. לסקי השיבה לפניית "הארץ" בנושא ואמרה כי פנתה לגורמים האחראים לכך בעירייה על מנת לברר אם זו תומכת באירוע. "בזמן שבו קמפיין MetToo# מאפשר לנשים להיחשף ולחשוף את העבריינים, הגיע הזמן שגם מוסדות תרבות וגורמי ציבור יפסיקו לתת במה לאותם עבריינים", הוסיפה לסקי.

בתגובה לביטול האירוע מסר היום בוחבוט כי "יצחק לאור הוזמן למופע המחווה לכבוד חדוה הרכבי בזכות חשיבותו המובהקת כמבקר וכעורך בדרכה הספרותית. לאור כתב על שירתה של הרכבי ופרסם את שירתה של הרכבי. אחרים לא. יואילו נא אחרים לפרסם שירה ולבקר שירה — ונזמינם בשמחה". בהמשך הוסיף בוחבוט כי "איני נושא את בשורת החפות של יצחק לאור, אך גם לא את בשורת האשמה. אני עורך פסטיבל שירה. אני מודע לאקלים החברתי שבו אנו מצויים (על חשיבותו המכרעת ועל מחיריו הכבדים) ומאמין בכל מאודי שאין ממנו מנוס. איני מקל ראש ולו במעט בתחושותיהן של נשים אשר חוו, לטענתן, פגיעה מגבר זה או אחר. אלא שאיני יכול להתעלם ממוסר כפול, מצביעות ומהתחסדות בריונית אפלה. הרי חלק ניכר מהנשים שקראו להחרמת הערב, וקראו לאחרים שלא לחלוק במה אחת עם יצחק לאור, פרסמו לצד יצחק לאור במוסף תרבות וספרות של 'הארץ', בהוצאת ידיעות ספרים, בהוצאת הקיבוץ המאוחד וכו'".

מיצחק לאור נמסר בתגובה: ״כדי לא להתקרבן, עלי לציין כי שני אירועים לכבודי — לכבוד ספר שירי 'חיים אחד' בבית ביאליק ולכבוד ספר המסות 'צד מערב' ב'תולעת ספרים' — עברו עם קהל רב מאוד וללא מחאה, לבד ממחאת הנשלחים לבתיהם מחוסר מקום. בפסטיבל תל אביב התבקשתי לדבר על שירת חדוה הרכבי. עכשיו התעוררה כדרכה גברת אשכר אלדן כהן, הרודפת אותי שמונה שנים, ותבעה בעזרת שתי 'משוררות', להחרים את האירוע. לצערי, התגייסה חברת מועצת העיר, גבי לסקי ממרצ, שנהגה כמעשה מירי רגב, ואיימה על מארגני הפסטיבל באי־מימון. הלוחמת למען זכויות האדם הפלסטיני קראה לבטל את השתתפותי כי 'הגיע הזמן שגם מוסדות תרבות וגורמי ציבור יפסיקו לתת במה לעבריינים'. אני עבריין? מעולם לא נחשדתי (שום חקירה משטרתית)! לא הואשמתי! ולבטח לא הורשעתי! לסקי, מצדה, תמשיך לזעוק נגד ענישה ללא משפט בשטחים ולספר כמה 'הכיבוש משחית'. אכן, הוא משחית. גם אותה. והנה עצה ל'משוררות המחאה', אחרי שהצלחתן להרוס לחדוה הרכבי את הערב: במקום להחרים את האירוע, ארגנו שריפה של ספרַי. הגיע הזמן. לא?"