ספריית הקונגרס בארה"ב תפסיק לשמר את כל הציוצים מטוויטר

מאז 2010 אוספת הספרייה את כל הציוצים הציבוריים שעולים ברשת החברתית. כעת, בגלל נפח המידע, החליטו מנהליה להיות בררניים יותר

מיה אשרי
מיה אשרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דונלד טראמפ
דונלד טראמפ. צייצן ותיקצילום: Carolyn Kaster/אי־פי

ספריית הקונגרס האמריקאית, המשמרת ומנגישה לציבור נכסי תרבות משמעותיים, הודיעה כי מתחילת 2018 תפסיק להעביר לארכיונה את הציוצים שעולים בטוויטר, כך דווח ב־NPR. מתברר שמאז 2010 אוספת הספרייה לטובת השימור והמחקר את כל הציוצים הציבוריים שעולים ברשת החברתית — גם של אנשים פרטיים ואזרחים מן השורה. הספרייה הבהירה כי תמשיך לאסוף ציוצים מסוימים, "אבל על בסיס בררני הרבה יותר".

ספריית הקונגרס קיבלה היתר לשמור את כל הציוצים שעלו בטוויטר מאז היווסדה ב–2006. היא לא מסרה כמה ציוצים יש ברשותה היום, אך ב–2013 היו במאגר 170 מיליארד ציוצים. נציגי הספרייה כתבו בנייר עמדה המלווה את ההודעה כי הוחלט לאסוף ציוצים "מאותה סיבה בגללה היא אוספת כל חומר אחר — כדי ליצור תיעוד של ידע ויצירה בשביל הקונגרס והעם האמריקאי". ואולם, שלא במפתיע, הנפח של המידע שיש לשמר הלך ותפח לממדים מפלצתיים, בגלל מספר המשתמשים שגדל, בגלל הגברת תדירות השימוש ברשת החברתית שהשתנה, וכעת גם בגלל הארכת האורך המרבי של כל ציוץ ל–280 תווים.

יתרה מכך, הסבירו בנייר העמדה, אופן השימוש השתנה גם הוא. טוויטר העניקה לספריית הקונגרס היתר לשמר רק את הטקסטים של הציוצים – לא תמונות, קובצי וידיאו או לינקים שמצורפים אליהם. "ציוצים כיום הם הרבה יותר ויזואליים מאשר מילוליים, דבר שמגביל את הערך באיסוף של הטקסטים בלבד", נכתב.

הציוצים שנאספו עד כה יישמרו, הבהירו בספרייה, אף כי עדיין לא ברור כיצד יונגשו הציוצים לציבור או לפי איזה מפתח יוחלט איזה ציוצים ייאספו מעתה והלאה. על פי נייר העמדה, הדגש כעת יושם על שימור האוסף הקיים בשביל הדורות הבאים, כמעין היסטוריה של תחילת עידן הרשתות החברתיות. "ארכיון טוויטר עשוי להתברר כאחת מהמורשות המשמעותיות ביותר של הדור הזה", כתבו, "הדורות הבאים ילמדו ממנו הרבה על העידן הזה, על האופן שבו מידע זרם, ועל הכוחות הפוליטיים והחברתיים שהגדירו את תקופתנו".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ