"עבר הזמן": נשות הוליווד השיקו קמפיין למאבק בהטרדות המיניות

היוזמה, אליה נרתמו בין היתר נטלי פורטמן, ריס ויתרספון ואמה סטון, מתמקדת בהטרדות מיניות במקומות העבודה. עד כה נאספו יותר מ-13 מיליון דולר שיסייעו במימון משפטי עבור נשים מעוטות יכולת שנפגעו

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

יותר מ-300 שחקניות, תסריטאיות, מפיקות ובימאיות השיקו יוזמה למאבק בהטרדות מיניות בתעשיית הקולנוע ובמקומות עבודה אחרים. היוזמה, ששמה הוא "Time's Up" (עבר הזמן) התפרסמה לראשונה אתמול (שני) במודעה ב"ניו יורק טיימס". הפרויקט, שבא בתגובה להאשמות נגד המפיק ההוליוודי הארווי וינשטיין וקמפיין metoo# שהתעורר בעקבות כך, מתואר כ"קריאה משותפת לשינוי מנשים בעולם הבידור לנשים בכל מקום".

ב"מכתב סולידריות" שפורסם באתר של היוזמה נאמר כי "המאבק של נשים לפרוץ, להשוות את מעמדן, ופשוט להישמע במקומות עבודה שנשלטים על ידי גברים חייב להסתיים - עבר זמנו של המונופול הבלתי חדיר הזה". עוד נכתב כי המכתב פונה ל"כל אשה שנאלצה להדוף הצעה מינית", וכי הטרדות מיניות נמשכות בגלל "שהמטרידים או המעסיקים מתחמקים מלשאת בתוצאות מעשיהם".

מימין למעלה בכיוון השעון: אשלי ג'אד, נטלי פורטמן, ריס ויתרספון ואמה סטון
מימין למעלה בכיוון השעון: אשלי ג'אד, נטלי פורטמן, ריס ויתרספון ואמה סטון צילום: Richard Shotwell/אי־פית Evan Agostini/אי־פי , MARIO ANZUONI/רויטרס. Jordan Strauss/אי־פי

מאות מנשות הוליווד נרתמו לתמיכה בקמפיין, בהן השחקניות נטלי פורטמן, ריס ויתרספון, קייט בלאנשט, אווה לונגוריה, אמה סטון, אשלי ג'אד וקארי וושינגטון, התסריטאית ג'יל סולאווי ("טרנספרנט"), ויו"ר סרטי יוניברסל, דונה לנגלי. עד כה נאספו יותר מ-13 מיליון דולר לטובת הפעילות.

הכסף ישמש למימון תמיכה משפטית לנשים וגברים מעוטי יכולת שהיו קורבן להטרדה מינית במקום העבודה שלהם. כמו כן, היוזמה תפעל לחקיקה שתקנוס חברות שבהן ישנן הטרדות חוזרות ונשנות, זאת בכדי להרתיע שימוש בהסכמים להשתקת הקורבנות. היוזמה קוראת גם לטפל ב"אי שוויון מגדרי וחוסר האיזון בעמדות הכוח", ומעודדת מצב שבו יותר נשים יגיעו לעמדות כאלו ופערי השכר יצומצמו. בנוסף, היוזמה קוראת לנשים שיצעדו על השטיח האדום בטקס גלובוס הזהב ללבוש שמלות שחורות וכך לעורר מודעות לנושא.

בנובמבר השנה התפרסם מכתב פתוח עליו חתמו 700 אלף נשים שעובדות בחקלאות, שאמרו כי הן עומדות לצד השחקניות ההוליוודיות במאבקן נגד הטרדות. חברות היוזמה "Time's Up" אמרו כי מכתב זה עודד אותן להמשיך ולפעול עבור הוליווד אך גם מעבר לגבולותיה. היוזמה הנוכחית היא מענה לביקורת על כך שקמפיין #metoo דילג על נשים ממעמד כלכלי נמוך.  

"קשה לנו מאוד לדבר על כל דבר אחר, אם לא ניקינו את הבית שלנו", אמרה מפיקת הטלוויזיה שונדה ריימס ("האנטומיה של גריי", "סקנדל"), שהיתה מעורבת ביוזמה. "אם קבוצת נשים כזו אינה יכולה להיאבק על להיות מודל עבור נשים אחרות שאין להן כל כך הרבה כוח ופריווילגיות, אז מי כן?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ