הארכיון האישי של אסי דיין הועבר לספרייה הלאומית ויונגש לציבור ברשת

הארכיון של דיין כולל תסריטים של הסרטים שביים, לצד מסמכים, תעודות ומכתבים הקשורים לסרטיו. "ארכיונו האישי מאפשר לעקוב אחר שלבי עשייתו ופועלו", נמסר מהספרייה

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסי דיין
עופר אדרת
עופר אדרת

הארכיון האישי של איש הקולנוע אסי דיין, שמת ב–2014 בגיל 68, הועבר לספרייה הלאומית ויונגש בקרוב לציבור באתר האינטרנט של הספרייה. הארכיון כולל תסריטים של הסרטים שביים דיין לצד מסמכים, תעודות ומכתבים הקשורים לסרטיו. בארכיון שמורות גם טיוטות רבות לתסריטים שכתב לסרטים ולסדרות טלוויזיה בארץ ובחו"ל, אשר לא הבשילו בסופו של דבר. אלה כוללים, בין היתר, תיאורי דמויות וחלוקת תפקידים.

בנוסף, כולל הארכיון איורים של דיין לדמויות ולסצנות שביים, תצלומים משפחתיים, בהם צילומים מילדותו ועם בני משפחתו, מכתבים שכתב להוריו, לילדיו ולנשים בחייו וכן מכתבים רבים שכתב לאישים ודמויות ידועות בישראל ובחו"ל. מהספרייה הלאומית נמסר, כי "ארכיונו האישי של אסי דיין מאפשר לעקוב אחר שלבי עשייתו ופועלו, מתחילת דרכו כשחקן באמצע שנות ה–60, המשך ביצירתו הפורה במגוון רב במיוחד של תחומי אומנות, וכלה בעשור האחרון לחייו בו התרופף מצבו הבריאותי, דבר שבא לידי ביטוי בשירים, במכתבים וגם ביצירותיו האחרונות כשחקן, במאי ומפיק".

בספרייה כבר שמורים אוספים וארכיונים של אנשי רוח והגות ישראלים שמתו, כמו ש"י עגנון, נעמי שמר, משה וילנסקי ודבורה עומר. אחרים בחרו להפקיד את ארכיוניהם האישיים בעודם בחיים, בהם דויד גרוסמן, א.ב. יהושע, אגי משעול, אורי אבנרי וחיים באר. בחודשים הקרובים הארכיון ייקלט בספרייה, ייסרק ויעלה לאתר האינטרנט שלה, ואולם לא כולו יהיה נגיש לציבור. מטעמי צנעת הפרט, בין היתר בשל מצבו הבריאותי והנפשי הרופף, חלק מהארכיון לא ייחשף.

בין היתר, אפשר למצוא בארכיון החדש אימייל ששלח דיין לבנו, ליאור דיין, שנפתח בשורות: "ליאורי. לפניך הוראות בסיסיות לכתיבת הסדרה. באהבה והצלחה. אבא". באימייל דיין נותן לבנו טיפים על עבודת התסריטאי. "לפעמים התסריטאי מוצא לנחוץ לציין תנועות או זוויות של מצלמה", הוא כותב.

בין המכתבים האישיים ששמורים שם גם ברכה שכתב לדיין אורי אבנרי ב–1994 ליום הולדתו. "אילו רק שיחקת ולא כתבת ספרים — אסי דיינו; אילו כתבת ספרים ולא עשית סרטים — אסי דיינו; אילו עשית סרטים ולא וכו' וכו' — ועוד תעשה. אסי דיינו", נכתב שם. לצד זאת, שמור שם שיר אהבה שכתב ב–2000 לאשתו הרביעית, ורד, חמש שנים לפני שנפרדו. השיר, שמתאר את ניסיונו של דיין לכתוב שיר אהבה, מסתיים כך: "צר לי אהובתי על שיר האהבה / שלא ייכתב לך / כך שתצטרכי להסתפק באהבתי / שלאור אופייה האין סופי / אינה ניתנת לסיכום בשיר אהבה".

דיין, אחד היוצרים הפוריים והאהודים בישראל, השתתף ביצירתם של רבים מהסרטים שהיו אבני דרך בקולנוע הישראלי, כבמאי, תסריטאי ושחקן. הוא נולד בנהלל ב–1945 לאביו משה דיין, הרמטכ"ל ושרד הביטחון לעתיד, ולאמו, רות דיין, מקימת חברת האופנה "משכית", אשר חגגה בשנה שעברה את יום הולדתה המאה. הוא היה הבן השלישי במשפחה, אח לח"כית לשעבר, יעל דיין, ולאודי, פסל, שמת בחודש נובמבר האחרון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ