יהונתן גפן התנצל על ההשוואה בין עהד תמימי לאנה פרנק

אחרי הסערה מהשבוע שעבר, אמר יהונתן גפן כי "זאת היתה טעות". שר הביטחון ליברמן: "מודה ועוזב ירוחם"

לוגו הארץ
הארץ
יהונתן גפן יושב על כורסה
לוגו הארץ
הארץ

יהונתן גפן התנצל אמש (שבת) על ההשוואה שערך בשבוע שעבר בין עהד תמימי לאנה פרנק וחנה סנש. "ברור שגם הפלסטינים רואים בעצמם גיבורי תרבות - גם איזו ילדה בת 15, לא משנה", אמר במהלך הופעה בפתח תקווה. "עצם זה שהבאתי את אנה פרנק וחנה סנש לסיפור הזה, זאת הייתה טעות ואני מתנצל עליה, מכל לבי. הן לא שייכות. באותה מידה הייתי יכול לכתוב ש... איך קוראים לה, עהד תמימי, עומדת באותה שורה עם וונדר וומן וגל גדות". בתגובה לדבריו של גפן צייץ שר הביטחון אביגדור ליברמן בטוויטר, "מודה ועוזב ירוחם".

לאחר שהתנצל התפתחה שיחה בין גפן לאשה שישבה בקהל, ששאלה "למה אתה מתנצל כאן? היית יכול לצאת ולהתנצל באמצעי התקשורת וכאן קבוצה מאוד מצומצמת ששומעת את סליחתך - אמצעי התקשורת זה הציבור הישראלי".

"אמצעי התקשורת זה זבל", השיב לה גפן. "הם מחפשים דבר אחד, רכילות. ולעשות ממני אידיוט. ברגע שליברמן מחרים אותי, שאנשים אומרים שאני שיכור זקן וכולם מחרימים אותי, עומד ויזלטיר המשורר, שבעים שנה לא כתב שיר טוב, וכותב דברי הבל" ((מאיר ויזלטיר כתב בפוסט, בין השאר, "התמליל שרקח גפן הוא שטותי — תמימי אינה אנה פרנק, גם לא ז'אן ד'ארק, אלו השוואות כושלות. תמימי כאנה פרנק הוא צירוף מקומם במיוחד"). וגפן המשיך: "אז יש שני דברים לעשות: א. להביא את הכיבוש בחזרה לכותרות, כי אנחנו חמישים שנה כובשים עם אחר, לעזאזל! דבר שני, רציתי להראות שכמו שאנחנו עסוקים בלברוא לעצמנו גיבורים לאומיים, מטרומפלדור ועד משה דיין, גם לפלסטינים מותר לברוא לעצמם גיבורים משלהם. הטעות שעשיתי היתה ששרבבתי לרשימה הזאת את חנה ואת אנה. אין כמוני מעריץ אותן. והיות שהיום זה יום השואה הבינלאומי, אני יכול להגיד לך שזאת היתה טעות, ואני מתנצל עליה, בעיקר בפני כל מי שזה פגע בו אישית". 

בעקבות דבריו של גפן מן השבוע שעבר, הורה ליברמן להפסיק את השמעת יצירותיו של גפן בגל"צ ובגלגלץ. אלא שאז הודיע היועמ"ש כי לשר אין את הסמכות לכך. במקביל, בתחנה הצבאית הודיעו כי לא יאכפו את ההוראה וכבר למחרת פתח רזי ברקאי את תוכניתו עם "הילדה הכי יפה בגן".

יהונתן גפן, אתמול בפתח תקווה

בתגובה לסערה שהתעוררה, כתב בנו של גפן, אביב, מכתב פתוח לשר הביטחון ותקף אותו בחריפות. "משפחתי כוללת שר ביטחון אחד, שראה את ביטחון ישראל למרחקים ארוכים רק עם עין אחת וניצח את ארצות ערב. הוא נחשב לגיבור בזמן שאתה גיבור רק בדיבורים, וכשזה מגיע למעשים — אז הדבר היחיד שהצלחת לעשות זה להיות מורשע בהכאת ילד, שזה אגב הדבר הכי קרוב לצל״ש שהגעת (אין צורך בכפיים מירי)". עוד כתב גפן לליברמן: "מלבד זה שאבא היה קצין בצנחנים הוא גם משורר וסאטיריקן, כן אביגדור יש אשכרה כזאת עבודה לבקר ולעקוץ את המקום שאתה חי בו, בישראל זה (עדיין) נקרא 'חופש הביטוי' או כמו שאתה קורא לזה או יותר נכון 'מספין' את זה ל'עוכר ישראל'".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ